Ilmselt oli vanajumal hiidlane, et ta sellise meretaguse koha tegi. Hiiumaa on seest suurem kui väljast vaadates paistab. Kuigi pealtnäha väike vaikne saar, leiab nii külaline kui suvehiidlane siit kõik ja rohkemgi veel kui suurelt maalt või linnast. Mere-, metsa- ja päikesepatareid väsinud aju ja akude laadimiseks on meil siin tasuta. Aastaajast sõltuvalt saab ka kadakamarja-, siiakala- või mustikavitamiine.
Hiiumaal liigub aeg teise tempoga. „Jo vaadab,“ ütleb hiidlane ja lükkab ülehomse varna nii tänased kui homsed mured. On ju nii palju mõnusat, millega oma päevi sisustada – kasvõi kuulata looduse hääli ja õppida viljakat mittemidagitegemist, nagu soovitab külalishiidlane Fred Jüssi.
Hiiumaal saab päriselt aja maha võtta ja end lihtsalt hästi tunda. Olla omaette, jalutada metsas, loopida rannas kive vette, seirata öötaevas seilavaid tähti. Hiiumaal on pime, LED-reklaamid ja tänavavalgustus ei sega öösse vaatamist. Sealjuures võib mõelda või mitte mõelda – moodsalt öeldes – mediteerida. Hiiumaal saab seda tõeliselt teha, aja aeglustumine hakkab ka külalistele külge. See on chill.
Kui argiaskeldustest nii äkilist pidurdust teha ei julge, võid puhata ka mandri rütmis. Saab matkata, ratsutada, sukelduda, purjetada, ronida, kala püüda, tennist mängida, jõusaalis kangi tõsta, kultuuri nautida ja pidutseda. Isegi ujula, lennuväli, kardirada ja spordisaal on olemas. Kel ikka vähe, leiab mere ääres koguni kaugtöökontori ja saunaga rendimaja.
Oma soovidele ja huvidele vastavad elamused ja huviväärsused leiad siit kodulehelt või juuresolevast kaardirakendusest.
Leia huviväärsused kaardil
Filtreeri vaatamisväärsusi
Vaatamisväärsuse tüüp
Objekti tüüp
Otsi vaatamisväärsusi
Otsing
Tühista filtrid
Krahv Jacob Pontus Stenbock, kes päris mõisa oma emalt, loobus võlgade tõttu 1796.a Suuremõisast ning uueks omanikuks sai parun Otto Reinhold Ludvig von Ungern-Sternberg, kelle perekonna kätte jäi mõis kuni 1920.a, mil mõisad riigistati ja peahoones alustas tööd kool. Lossis on mõisa ajalugu tutvustav muuseumituba, kohvik ja suveniiripood. Lisaks kaunile interjöörile ja põnevale ajaloole saab tutvuda Hiiumaa Ametikooli aiaga, inglise stiilis pargiga ning teiste mõisahoonetega.
Maja üheks osaks on osaliselt klaasidega ümbritsetud väliõppeklass.
Tegu on kirde-edela suunalise oosiga, mis kõrgemas osas on kaetud taimestikuga, kuid kaob merre kiviklibuse säärena. Puudest-põõsastest on põnevamad kuslapuu, paakspuu, türnpuu ja lodjapuu. Kaldapealsel looklevad merikapsaste read, mis õitsemise aegu panevad ranna hurmavalt valendama. Kibuvitsaõite romantilisusest ei tasu rääkima hakatagi.
Kassari ühed kuulsamad suvitajad on olnud kirjanik Aino Kallas ja keelemees-diplomaat Oskar Kallas.
Teekond sääretirbi tippu on 1,7 km.
Lavendlitalu asub Kärdla meteoriidikraatri serval, kivisel ja päikselisel nõlval. Meie pea hektarilisel põllul kasvab 20 000 lavendlitaime, mis pakuvad õitsemisega silmailu juuni lõpust augusti alguseni. Teeme lavendlist põnevaid tooteid näiteks lavendlimoos, maitseaine ja näovesi. Põllu serval tegutsevad 100 000 abilist, kes õitsemisperioodil usinalt lavendlimett korjavad. Ootame sind külla avatud talude päeval, lõikuspeol ja lõikustalgutel. Muul ajal ja suuremate gruppidega külastamiseks on võimalik kokku leppida eraldi külastusaeg.
Kirik pühitseti 1890-nda aastal Jumalasünnitaja sündimise kirikuks. Vastvalminud kiriku kõrvale rajati surnuaed ja ehitati koolimaja ning elamu preestrile.
Kuriste Jumalasünnitaja sündimise kirik on esimene ja ainuke, tänase päevani katkematult tegutsenud õigeusu pühakoda Hiiumaal.
ilmselt suurtükikuulideks sulatati. Peale sõja lõppu kogusid ettevõtlikud Emmaste ümbruse elanikud raha ja lasid valada uued. Harju Tooma Johannes ei soovinud kellade toomise eest muud, kui et tema matustel löödaks tasuta kella. Teise maailmasõja ajal peitsid inimesed kellad ära, kartes eelmiste saatuse kordumist. Nüüdseks on üks neist üles leitud.
Erinevalt teistest Suuremõisa kõrvalmõisatest oli siinne veel 1913. aastal rüütlimõis.
Soonlepa härrastemaja on hävinud. Hoonetest on säilinud karjalaudad, tööhobuste tall, sõiduhobuste tall, talliks ümber ehitatud viinaköök ja viinakelder, moonakate maja ja magasiait. Viimati nimetatu on ehitatud 19. sajandi esimesel poolel, teised hooned selles tähelepanuväärses kompleksis aga 19. sajandi keskpaigas või teisel poolel.
Ühe versiooni kohaselt on kivid kokku kuhjatud tähistamaks muistse Skandinaavia kuninga Ingvari hauda. Selle legendi paikapidavus on tõestamata, küll aga asub Põhilise leppe kividest sadakond meetrit kirde pool rauaaegne kivikalme. On siiski üsna tõenäoline, et siinne kivikuhjatis pärineb suhteliselt hiljutisest ajast. Need kivid võis karistusena või ka lihtsalt põldude puhastamise eesmärgil lasta ümbruskonna talupoegadel kokku kanda üks Suuremõisa kubjastest 18. sajandi lõpus. Tegemist olevat olnud julma eesti soost kupjaga, kel õnnestunud mitmete toimepandud vägivallategude eest kättemaksmisest siiski pääseda.
Kootsaare labürindist on teada, et tegemist oli “meremeeste mängudega”. Keegi rootslasest meremees polevat peale laevahukku enam Hiiumaalt ära pääsenud ning ehitanud ühe suure ja kaks väiksemat kivilabürinti kodu mälestuseks. Hiljem olla selles labürindis mängitud salajasi noortemänge, millele ükski täiskasvanu peale ei tohtinud sattuda. Kala- ja meremehed olevat loitsinud rikkalikku saaki ja soodsaid tuuli jms.
1990. aastal uuriti arvatavate väiksemate labürintide asukohta siit sadakond meetrit lõuna pool. Selgus, et kivid olid valmis veetud, labürindid miskipärast aga ehitamata. Labürindi ehitamisaeg pole teada ja oletuslikult võib see langeda ajavahemikku 16.-19. sajand.
1997. aastal asutatud Hiiumaa Kuninglik Karskete Ölutinautlejate Selts võttis üheks omajooneks labürinditraditsiooni taastamise Hiiumaal ja on sellest ajast rajanud 8 kivilabürinti saare eri paikadesse Ristna lõunaninale, Kõpu kirikumäele, Mägipe randa, Sääre randa, Kassarisse, Mihkli muuseumi, Kärdlasse ühele koduõuele ja esimesena muidugi siia- Tahkuna tippu. 1997. aastal ehitatud labürint oli Kootsaare originaali täpne koopia, ometi määras tihedalt külastatav Tahkuna ots labürindile teistsuguse saatuse. Külastajad hakkasid labürinti suurendama ja seega muutus algne klassikaline ringteedega ristspiraal lihtsaks spiraaliks, mille radu nüüd agarasti kõnnitakse ja kive juurde lisatakse. Eriti kaunis pilt avaneb labürindile majaka tipust. Hea rändaja kõnni või sörgi tingimata mööda labürindi radasid keskpunkti, mõtiskle ümbruse ja elu enese üle, kui näed, korrasta kiviridu, tunne end hästi.
Karstinähtuse põhjustab mitme teguri koosmõju, tähtsaim neist on aluspõhjakivimi suhteliselt hea lahustuvus vees. Eestis esinevad karstinähtused peamiselt aladel, kus aluspõhjaks on dolomiitsed lubjakivid ja lubjakad dolomiidid.
Vees lahustunud kivimist jäänud tühikute kaudu neeldub pinnavesi maasse. Eriti ilmekad on karstilehtrid(alad) kevadise suurvee ajal. Teatud tingimuste kokkulangemisel võib suurem kogus lumesulamisvett üsna kiiresti karstilehtrist neelduda. See on ka põhjuseks, miks vanarahvas nimetas karstinähtust “kurjaks suuks” ehk kurisuks: näis, nagu oleks kellegi kuri suu augu põhjas vee neelanud. Mõnedes legendides on juttu sellest, kuidas kurisusse neelduv vesi viib kaasa mõne eseme, looma või isegi inimese. Tihtipeale seostatakse siis neeldumise kohta mingi teise kohaga tükk maad eemal, kus vesi jälle maa peale voolab.
Hiiumaal esineb karstilehtreid mitmes erinevas paigas. Karstilehtri eelduseks on aluspõhjakivimi suhteliselt hea lahustuvus vees. Lahustunud kivimist jäänud tühikute kaudu neeldub pinnavesi maasse.
Kevadise suurvee ajal koguneb Kurisoo auku lumesulamisveest järveke. Teatud veeseisu juures muutub vee neeldumine eriti intensiivseks ja veesilm karstiaugu kohal kaob maa sisse 10-12 tunniga.
Selline nähtus jättis endistel aegadel inimestele sügava mulje. Legendides kirjeldatakse karstilehtreid kui kurje suid, mis ühes veega võivat neelata nii asju, loomi kui ka inimesi. Rahvasuus lühenes “kuri suu” ajapikku “kurisuks” ning see termin on suuremõõtmeliste karstivormide puhul käibel praeguseni. Kurisoo augu puhul on tegemist suurima kurisuga Hiiumaal, mille pikkus on 100 ja laius 30 meetrit ning sügavus 6-7 meetrit.
Liitsiht koosneb kahest, mõnikord ka kolmest tuletornist, navigatsioonimärgist või -tulest, mis paiknevad teatud vahemaa järel ühel sirgel. Liitsihi järgi sõitmisel peab meresõitja hoidma tuletornide või märkide sümmeetriateljed ühel ja samal vertikaaljoonel. Sel juhul paikneb laev liitsihi teljel.
1913. aastal püstitati Soela väina Hiiumaa poolsele rannale väina kanali läbimiseks kaks paari puidust sihtpaake: pöördekohast idapoolse kanali läbimiseks Sõru ja läänepoolse osa läbimiseks Emmaste sihtpaagid. 1934. aastal ehitati Sõru paagid ümber tuletornideks. Mõlemad on kahemeetrise läbimõõduga raudbetoontornid. Alumine torn on 11 meetri kõrgune ning selle tule kõrgus merepinnast on 13 meetrit. Alumise torni juurest viib teerada ülemise juurde, mis on 16 meetrit kõrge ja tule kõrgus merepinnast on 18 meetrit.
Emmaste tulepaagid ehitati ümber 1935. aastal, alumine on nüüd samuti ümmargune monoliitraudbetoonist 11 meetri kõrgune tuletorn, ülemine tulepaak on puna ruudukujulise kilbiga 19 meetrine metallsõrestiktorn.
Kultuuriajalooliselt väärtustab mõisa periood, mil siin viibis ja töötas esimene eestlasest professionaalne kunstnik Johann Köler (1826-1899). Peterburi Kunstide Akadeemia akadeemikuna oli ta 1860-1870ndatel aastatel Venemaa keisri tütre suurvürstinna Maria Aleksandrovna kunstiõpetajaks. Samaaegselt tegi Köler ka tänuväärset tööd kodumaa heaks, mõjutades oluliselt Eesti rahvuslikku ärkamist.
1863.-1864. aastal Eestis reisil olles külastas Johann Köler ka Hiiumaad, peatudes tolleaegse mõisaomaniku Karl Jakob Rudolf von Gerneti kutsel Vaemlas (samad isikud leiavad kajastamist ka J.Krossi raamatus “Kolmandad mäed”). Kunstnik tegi siin viibides visandeid mitmetele maalidele (“Hiiu naised kaevul”, “Hiiu talumees kirvega”, “Õnnistav Kristus”).
Teinegi tuntud isik Eesti kultuuriloost on lähedalt seotud Vaemla mõisaga. Siin sündis ja kasvas helilooja, koorijuht ja muusikapedagoog Ado Velmet (Adolf Villmann 1910-1974), kuid nii tema sünni- kui noorpõlvekodu on hävinud.
Linnapargis on Kärdla lauluväljak. Hiiumaal peeti 1867. a esimene oma laulupidu Leigri külas Murru kõrtsi õues. Juba 1874. a on teateid ka Kärdla Lepakoplis toimunud lastepeost. Hiiumaa esimene üldlaulupidu peeti Kärdlas 1926. a. Seda juhatas hiljem Eesti üldlaulupidude üheks juhiks saanud helilooja, koorijuht ning muusikapedagoog Tuudur Vettik.
Lisaks kaunile mererannale ja headele jahisadamateenustele on meil veel midagi erilist pakkuda. Kalana jahisadama südames asub Kalana ÄÄR, kus saate nautida maitsvaid roogasid ja tunda end merekultuuri keskel. Pärast päeva veetmist mere ääres on meie sadamas võimalus lõõgastuda ja lõõgastuda täielikult. Kalana Puhkeküla pakub sauna ja pesemisvõimalusi, et saaksite end pärast mereseiklusi mõnusalt värskendada. See on suurepärane võimalus taastuda ja hellitada ennast pärast päeva veetmist merel. Tulge külastage Kalana jahisadamat Hiiumaal ja avastage selle lummav ilu ning külalislahke õhkkond. Olgu teie eesmärgiks kalapüük, paadireisid või lihtsalt mereäärse ilu nautimine, Kalana jahisadam pakub teile kõike seda ja rohkemgi!
Kadrina Jakobson
Sündind 1790 aastal
Laulatatud 1808 aastal
Surnud 24tamal Mais 1855. Keik Temma murre vaew ning piin
On önsa otsa sanud siin
Ta kandis risti ilma peäl
On surnud ellab siski veel
Alguses tegutses maja ühes otsas pood. 1909 rajas Kärdla kaubatarvitajate ühisus Mähle kauplusse ka pagariäri ja väikese leivatööstuse. Peale Esimest maailmasõda müüdi hoone Kärdla alevile ning seda kasutati pikka aega kohtumajana. 1996. aastast tegutseb majas kultuuri- ja noorsootööd edendav mittetulundusühing Ave Vita. Mähle maja on 2010. aastast muinsuskaitse all.
Külas on 13 talukohta, kuid püsielanikke neis vaid 20 ümber.
Külakeskuses on võimalik korraldada õppepäevi, seminare, tähistada perekondlikke tähtpäevi.
Maist septembrini toimub Kassari saarel erinevaid kultuurisündmusi, (sh. Kassari Kultuurineljapäevad), mille raames saab nautida kontserte, loodusmatku, teemaõhtuid…
Orjakust saad minna merele jahtide või kalapaatidege, laenutada aerupaati ja jalgrattaid,
SADAMAS NÄEME!
- Pronkskell – laeva- või hingekell, mis väga tugeva tormiga ise helisema hakkab. Koos oma ristikujulise pendliga rajus liikudes tooks justkui sõnumi merelt.
- Roostevaba ümarmaterjalist rist paistab alati hõbedase ja kargena.
- Rauast raam (risttahukas) roostetab (kattub roostega) üsna kiiresti ja on sisuliselt merega väga sobiv – see oleks inimprodukti – raua – loomulik seisund meres. Ka laevavrakid roostetavad …
- Graniidist alus, mis on kreenis rohkem laevahuku poole, aga ka kalda suhtes. Monumendi kalle mõjub visuaalselt emotsionaalselt ja peaks meenutama ka hukkunud laeva viimaseid hetki.
- Kivikangur, mis ümbritseb monumenti, annab inimestele kella helistamise kõrval võimaluse tuua ise kivi kangrusse ning seeläbi su- helda monumendiga.
- Ning lõpuks ka sakraalne moment- mingil moel kellatorn… ehkki sümboolne.
- Pronkskellal on mõni õrn detail – 4 lapsenägu igas põhi-ilmakaares …
Klaasikoda rajati Jakob De la Gardie eestvõttel. Ettevõtte klaasimeister oli Jost Wentzell, kes rajas 1628. aastal esimese ahju. Uus klaasimeister Pauell Gauwkunkell saabus Rootsist 1634 aastal. Pauell Gauwkunkell rajas Hütti uue klaasiahju, mis jäi Hiiumaa ettevõtte suurimaks ja mida kasutati 1664. aastani, mil klaasikoda tegevuse lõpetas.
Ettevõtte territoorium hõlmas üle 2500 m2 suuruse maa-ala. Täna on Hüti klaasikoja asukohas klaaspudelitest mälestusmärk.
Maist septembrini toimub Kassari saarel erinevaid kultuurisündmusi, (sh. Kassari Kultuurineljapäevad), mille raames saab nautida kontserte, loodusmatku, teemaõhtuid…
SADAMAS NÄEME!
Hiiumaa käsitöö on ainulaadne ja kordumatu. Hiiumaa käsitöömeistrid ootavad Sind külla!
Ja valik on tõepoolest külluslik!
Elektrijaama korsten on ehitatud aastatel 1953-1954 spetsiaalsetest korstnatellistest. Korstna kõrgus on 40 meetrit.
Kärdla elektrijaam seisati 1977. aastal, selle 8 diiselmootorit konserveeriti ning Hiiumaa ühendati Saaremaalt mööda merepõhja toodud kaabli abil Eesti ühtsesse energeetikasüsteemi.
Kauni Nuutri jõe kaldal asuv elektrijaama kompleks moodustab ainulaadse terviku, mida saavad väljastpoolt uudistada kõik huvilised.
Kui sa arvad, et oled Hiiumaal juba kõike näinud, siis kutsume Sind avastama midagi hoopis erilaadset! Pihla-Kaibaldi looduskaitsealal, kauni männimetsa keskel asub poolkuu kujuline lahtiste liivadega väli. Ligi 12 hektari suurune liivik on tekkinud II maailmasõja ajal metsapõlengute ning hilisema tankide harjutusväljakuna kasutamise tulemusel.
Liivased metsarajad, omalaadsed nõmmemännid ja valge samblikukate kutsuvad Sind endaga väikesele matkale. Hea teada: Pihtla-Kaibaldi looduskaitseala loodi 1998. aastal, et hoida seda poolenisti inimtegevuse tõttu tekkinud ainulaadset looduskooslust ja Eesti suurimat liivikut.
Samuti on avatud “Mere kaubamaja”. Mida sealt osta saab, tule ja vaata ise.
Sarve poolsaarel nähtavad mereäärsetell klibuvallidel olevad alvarid on isemoodi võrreldes Põhja-Eestis või teiste Lääne-Eesti alvaritega.
Eriti palju arteesiakaevusid on just Tiigi ja Aia tänavatel ning kristallpuhast vett saab juua Aia-Pika tänava nurgal olevast kaevust. Kui jalutada mööda Aia tänavat, siis näed hulgaliselt purskaevusid inimeste kodude õuedel – need kõik on tänu arteesiavetele.
Eriliselt ilusa pildi saab teha talvel, kui purskaevude ümber on tekkinud jääskulptuurid.
Luidja lepiku rajaja Karl Friedrich Vilhelm Ahrens (1855-1938) sündis Saksamaal Meclenburg-Schwerinis mõisaülema pojana. Õppis metsandust Rostockis ja Greifsvaldis. Ahrens rajas lepiku luiteliivade kinnistamiseks aastatel 1901-1903.
Toodete valikust leiab stuudio väiksemaid seeriatooteid, klaasaluseid, klaasehteid ja meeneid.
Sünnipäeva-, juubeli- kui pulmakingi soovija saab koha peal lasta valitud esemele graveerida nime või pühenduse. Tellida saab sobivate värvide või suurustega esemeid. Tellimuste puhul peab arvestama vähemalt paarinädalase valmistamisajaga.
Kubja kalaköök pakub mitmet sorti suitsukala, kalavaagnaid, kuivatatud kala ning vastavalt hooajale erinevaid kalatooteid. Pidevalt on saada lepasuitsust külmsuitsu lõhet. Kala on valmistatud kohapeal Hiiumaal, Kubja talus. Helista ja anna soovist ette teada!
Emmaste mõis ühes kõrvalmõisatega oli De la Gardiede kunagistest valdustest Hiiumaal ainus ala, mida ei omandanud Ungern-Sternbergide perekond. Mõis kuulus De la Gardiede perekonnale 1899. aastani, mil selle ostis Aleksander Thomas Eduard Nikolai von Hoyningen- Huene. Esimese maailmasõja päevil Saksamaa kasuks spioneerimises süüdistatuna saadeti ta Siberisse.
Esimese Eesti Vabariigi tekkele järgnenud mõisate võõrandamisega 1919. aastal kujunes mõisasüdame ümber 1922-1924 taas Emmaste küla.
Mõisa peahoones asub 1920. aastast alates Emmaste kool. Algselt ühekorruseline härrastemaja jäi ümbruskonna teiste koolide sulgemise tõttu kitsaks ja hoonele ehitati 1960. aastal peale teine korrus. Tiibhoonena lisandus 1997. aastal 200-kohaline aula.
Emmaste koolis on õppinud kirjanik Herman Sergo ja kunstnik Paul Reeveer.
Erandlik on Emmaste kalmistul matuste suund kirdest edelasse, kuna tavaliselt maetakse lahkunuid ida-lääne suunaliselt. Punane rist – kalmistu pühitsemisrist 1 – Priidu Toompuu (1884-1970), kooliõpetaja 2 – Priidu Mänd (1879-1940) ja Maria Mänd (1882-1962) 3 – Hans Rand (1876-1958), köster 4 – Juhan Maaker (1845-1930), torupillimängija 5 – Juhan Kaev (1876-1972), kirikuõpetaja 6 – Guido Reinvalla (1921-2000), kirikuõpetaja 7 – Peeter Kruusi (1884-1972), laevakapten 8 – laevaehitajad ja -kaptenid Leisbergid 9 – Peeter Sarapuu (1876-1934), tuuker 10 -Peeter Pöitel (1863-1936), laevakapten 11 – Priidu Onno (1867-1928), laevakapten 12 – Simmo Leisberg (1856-1916), laevakapten) 13 – Theodor Embeck (1892-1933), Emmaste koguduse õpetaja 14 -Marie Brever (1898-1981), kooliõpetaja 15 – Peeter Hausberg (1898-1938), laevakapten 16 – Johannes Sooster (1900-1986), keelpillimeister, kultuuritegelane 17 – Aleksander Maaker (1890-1968), torupillimängija 18 – Georg Kaup (1877-1961), laevakapten
Tilga männik võeti 1998. aastal kaitse alla selles kasvavate kaitsealuste taimeliikide hoidmiseks ning kauni metsamaastiku tutvustamiseks. Üks tuntumaid sellest külast pärit inimesi on Evald Mänd (1908-2001), kirjanikunimega Ain Kalmus, kelle 1942. aastal ilmunud romaan „Soolased tuuled“ ning 1972. aastal võõrsil avaldatud raamat „Kadunud saar“ tegid Hiiumaa ja autori sünnikoha elu-olu paljudele tuntuks. Tilgal on sündinud eesti ajaloolane ja arhivaar Jakob Koit (1906-1988) ning looduseuurija ja fotograaf Tiit Leito (1949). Samas elas aastaid ka kirikuõpetaja Guido Reinvalla perega ning lühemat aega loodusemees Fred Jüssi. Tilga külas on sündinud ning elanud veel Joosep ja Maria Piil, kelle paljulapselist peret külastas oma 1938. aasta Hiiumaa visiidi ajal Eesti president Konstantin Päts. Sama talu maadele põikas 1993. aastal perekonna esindajatega kohtuma ka president Lennart Meri oma esimesel ametlikul külaskäigul Hiiu saarele.
- 1
- 2
- Järgmine »