Kalana jahisadam

Kalana küla, Hiiumaa vald
sadamad@hiiumaa.ee

Tere tulemast Kalana jahisadamasse – Hiiumaa uusimasse jahisadamasse, mis avati 2023. aasta mais! Kui otsite suurepärast sihtkohta mereäärseteks seiklusteks ja lõõgastumiseks, siis Kalana jahisadam on ideaalne valik.

Meie sadam pakub teenuseid nii kaluritele kui ka teistele meresõitjatele. Kalurite kais on 14 kaikohta, see on suurepärane koht kalastamiseks ja mereeluga seotud tegevuste nautimiseks. Tavakai pakub 12 mugavat kaikohta, kuhu saab silduda nii purjejahtide kui ka mootorpaatidega.
Lisaks kaunile mererannale ja headele jahisadamateenustele on meil veel midagi erilist pakkuda. Kalana jahisadama südames asub Kalana ÄÄR, kus saate nautida maitsvaid roogasid ja tunda end merekultuuri keskel.

Pärast päeva veetmist mere ääres on meie sadamas võimalus lõõgastuda ja lõõgastuda täielikult. Kalana Puhkeküla pakub sauna ja pesemisvõimalusi, et saaksite end pärast mereseiklusi mõnusalt värskendada. See on suurepärane võimalus taastuda ja hellitada ennast pärast päeva veetmist merel.

Tulge külastage Kalana jahisadamat Hiiumaal ja avastage selle lummav ilu ning külalislahke õhkkond. Olgu teie eesmärgiks kalapüük, paadireisid või lihtsalt mereäärse ilu nautimine, Kalana jahisadam pakub teile kõike seda ja rohkemgi!

Ajalugu:

Vana Kalana sadamat Kaleste lahes, mis on ühtlasi kõige läänepoolsem sadamakoht Hiiumaal, hakati välja ehitama juba Rootsi kuninga Gustav II Adolfi valitsemise ajal 1611–1632. Siis oli sadam ennekõike mõeldud merepääste toetamiseks. 1870. aastail rajati sama lähedale päästepaadijaam, kus 1930. aastail oli 10-aeruline vabatahtlikega mehitatud paat. 19. sajandi viimastel kümnenditel kasutati Kalana randumiskohta ennekõike metsa- ja ehitusmaterjalide väljaveoks. Teise Maailmasõja päevil sai päästejaama sadam kannatada, päästepaati aga kasutasid sõjapõgenikud välismaale minekuks. Vajadus uue jäävaba sadama järele kerkis üles seoses kalatööstuse rajamisega Hiiumaale ning aastal  1960 valmiski Kalanas 102 meetri pikkune puidust kai. Mõne aasta pärast alustati betoonist kai rajamist. Kuni 1980. aastateni asus just siin kalurikolhoosi “Hiiu Kalur“ üks peamisi kala vastuvõtupunkte ja  laevade talisadamaid. Olud muutusid ning 1990–2000. aastatel seisis sadam pikalt kasutuna, vahetades mitu korda omanikku. 2011. aastal alustas kohalik ettevõtja Endel Evert (OÜ Ewent) uue erasadama rajamist vana kalasadama kõrvale. Hiiumaa vald ostis erasadama ala 2020. aasta lõpus ja nimetas ümber Kalana jahisadamaks. Uues jahisadamas jagub kohti nii külalistele kui kohalikele meresõiduhuvilistele, sh rannakaluritele. Samas hakkab olema ka Hiiumaa Vabatahtliku Merepääste Seltsi laev, jätkates sellega ajaloolise Kalana päästejaama traditsiooni.

Galerii

On peatus teekonnal:

See objekt ei ole osa ühestki teekonnast

Sulle võib veel huvi pakkuda: