Muusika aasta 2023

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/09/muusika-aasta-1.jpg
 • 2023. aasta on Hiiumaal muusika-aasta!

  2023. aastal möödub Rudolf Tobiase sünnist 150. aastat ja sellest tulenevalt on Hiiumaal see aasta kuulutatud muusika-aastaks. Kevadel toimub Hiiumaal 15. Rudolf Tobiase nimeline klaverikonkurss, mille kohustusliku pala kirjutas sel korral Hiiumaalt pärit noor ja andekas helilooja Marianna Liik.
  28. maist-17. juunini on Rudolf Tobiase auks plaanis Eesti muusika festival, valmimas on Rudolf Tobiase kooriloominguga album.
  Oleme uhked, et just Hiiumaalt on pärit kaks Eesti olulist sümfonisti – Rudolf Tobias ja Erkki-Sven Tüür.
  Hiiumaaga oli seotud ka muusik Riho Sibul, kes tänavu oleks saanud 65. aastaseks – mõtleme tänavusel muusika-aastal kindlasti ka tema peale. Ja lehvitame talle sinna taevaservale. Samuti oli Hiiumaaga seotud Uno Naissoo, kellel 25.märtsil juba 95. sünniaastapäev.

  Lisaks traditsiooniks saanud suvistele muusikafestivalidele toimub Kassaris suvel väikesaarte laulupidu. Peale tiheda kontserdiprogrammi on Hiiumaa kindlasti aga ka koht, kuhu tulla vaikust nautima. Sest saab ka muusika ju alguse vaikusest.

  Teema-aastate eesmärk on väärtustada Hiiumaaga seotud inimesi ja kultuurilooliselt olulisi paiku läbi teema-aastate kontseptsiooni ning sidustada kultuuri- ja turismivaldkonda. Igal aastal tuuakse tähelepanu keskmesse üks teema või kultuurivaldkond, mis on seotud Hiiumaa kultuurinimimeste ja kultuurilooliselt oluliste paikade aastapäevadega.

   

 • Rudolf Tobias 150

  Helilooja ja organist Rudolf Tobias on üks eesti rahvusliku heliloomingu ja rahvusliku muusikakultuuri tekkimise juhtfiguure. Ta on esimene eesti rahvusest helilooja, kes omandas akadeemilise kompositsioonihariduse. Tema tegevus ja looming mõjutasid olulisel määral varases kujunemisjärgus Eesti muusikaelu.

  Rudolf Tobias sündis 29. mail 1873 Käinas, Hiiumaal. Muusikat hakkas talle õpetama esialgu isa, kes oli ametilt köster ja kes tegeles ka orelite ehitusega ning parandas ja häälestas klavereid ja oreleid. Esimesed säilinud heliloomingulised katsetused Tobiaselt pärinevad 1882. aastast, mil ta oli vaid 9-aastane. Tobiase kirjutatud on eesti muusika esimene sümfooniline teos (avamäng “Julius Caesar”, 1896), esimene kantaat (“Johannes Damaskusest”, 1897), esimene klaverikontsert (1897), esimene klaverisonaat (1897), esimene keelpillikvartett (1899), esimene oratoorium (“Joonase lähetamine”, 1909), esimene programmiline helitöö (“Walpurgi burlesk”, 1910). Tobiase loodud on ka Eesti esimesed arvestatavad klaveriteosed ning esimesed polüfoonilised helitööd klaverile ja orelile.

  Rudolf Tobiase majamuuseum Käinas

  19. sajandi esimesel poolel ehitatud maja on üks väheseid säilinud sedalaadi hooneid Eestis – linnamaja, millel on säilinud talumaja elemendid. Rudolf Tobias sündis selle maja tagakambris ja elas seal suurema osa oma lapsepõlvest. Ajaloolise väärtusega väljapanek tutvustab helilooja elu – Eestis, Peterburis ja Berliinis ja tema loomingut. Siin näeb 19. ja 20. sajandist pärit mööblit ning muusikainstrumente. Majamuuseumi õuel asuvad ait, kuur-kelder ja Hiiumaale omane tuuleveski ning tüüpiline kaev. Siit avaneb külastajatele suurepärane vaade linnurohkele lahele, mis ilmselt inspireeris ka väikest Rudolf Tobiast.

  Külasta Rufolf Tobiase majamuuseumi!

   

 • Eesti muusika pidupäevad Hiiumaal

  28. mai – 17. juuni

  28.05

  Ettekanne “Rudolf Tobias – helilooja üle aegade”. Muusikaline vesper. Organist Elke Voelker (Saksamaa), solist Raiko Raalik (bass)

  29.05

  Mälestushetk Tobiase sünnikodus. Juubelipostmargi ja Elke Voelkeri monograafia “Rudolf Tobias” eestikeelse väljaande esitlus Pikas Majas. Näitused “Pillid piltidel” ja “Muusika hiidlaste elus”.

  Kontsert: Tallinna Kammerorkester, Eesti Filarmoonia Kammerkoor. Solist Mirjam Mesak (sopran, Saksamaa). Dirigent Tõnu Kaljuste.

  02.06

  Kammerkontsert. Tobiase-nimeline keelpillikvartett ja solistid.

  03.06

  Kontsert: XV Rudolf Tobiase nimelise klaverikonkursi laureaadid, Hiiumaa Kammerorkester ja Kammerkoor Collegium Musicale. Dirigent Endrik Üksvärav

  04.06

  Kontsert Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses. Rudolf Tobiase nimelise Kärdla Muusikakooli ning Käina Huvi- ja Kultuurikeskuse õpilased, Hiiumaa koor.

  09.06

  Kammerkontsert: Aet Ratassepp, Mart Ernesaks, Amanda Ernesaks, Greta Ernesaks ja Paula Ernesaks

  10.06

  Kontsert: ERSO. Solist Tamar Nugis. Dirigent Olari Elts

  16.06

  Kammerkontsert: Johan Randvere (klaver), Ain Anger (bass), Mari Poll (viiul), Mihkel Poll (klaver)

  17.06

  18.00 Kontsert: Eesti Rahvusmeeskoor. Orelil Piret Aidulo. Dirigent Mikk Üleoja