Muusika aasta 2023

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/09/muusika-aasta-1.jpg
  • 2023. aasta on Hiiumaal muusika-aasta!

    2023. aastal möödub Rudolf Tobiase sünnist 150. aastat ja sellest tulenevalt on Hiiumaal see aasta kuulutatud muusika-aastaks. Kevadel toimub Hiiumaal 15. Rudolf Tobiase nimeline klaverikonkurss, mille kohustusliku pala kirjutas sel korral Hiiumaalt pärit noor ja andekas helilooja Marianna Liik.
    28. maist-17. juunini on Rudolf Tobiase auks plaanis Eesti Muusika Pidupäevad, valmimas on Rudolf Tobiase kooriloominguga album, raamat ja juubelipostmark.
    Oleme uhked, et just Hiiumaalt on pärit kaks Eesti olulist sümfonisti – Rudolf Tobias ja Erkki-Sven Tüür.
    Hiiumaaga oli seotud ka muusik Riho Sibul, kes tänavu oleks saanud 65. aastaseks – mõtleme tänavusel muusika-aastal kindlasti ka tema peale. Ja lehvitame talle sinna taevaservale. Samuti oli Hiiumaaga seotud Uno Naissoo, kellel 25.märtsil juba 95. sünniaastapäev.

    Lisaks traditsiooniks saanud suvistele muusikafestivalidele toimub Kassaris suvel väikesaarte laulupidu. Peale tiheda kontserdiprogrammi on Hiiumaa kindlasti aga ka koht, kuhu tulla vaikust nautima. Sest saab ka muusika ju alguse vaikusest.

    Teema-aastate eesmärk on väärtustada Hiiumaaga seotud inimesi ja kultuurilooliselt olulisi paiku läbi teema-aastate kontseptsiooni ning sidustada kultuuri- ja turismivaldkonda. Igal aastal tuuakse tähelepanu keskmesse üks teema või kultuurivaldkond, mis on seotud Hiiumaa kultuurinimimeste ja kultuurilooliselt oluliste paikade aastapäevadega.

     

  • Rudolf Tobias 150

    Helilooja ja organist Rudolf Tobias on üks eesti rahvusliku heliloomingu ja rahvusliku muusikakultuuri tekkimise juhtfiguure. Ta on esimene eesti rahvusest helilooja, kes omandas akadeemilise kompositsioonihariduse. Tema tegevus ja looming mõjutasid olulisel määral varases kujunemisjärgus Eesti muusikaelu.

    Rudolf Tobias sündis 29. mail 1873 Käinas, Hiiumaal. Muusikat hakkas talle õpetama esialgu isa, kes oli ametilt köster ja kes tegeles ka orelite ehitusega ning parandas ja häälestas klavereid ja oreleid. Esimesed säilinud heliloomingulised katsetused Tobiaselt pärinevad 1882. aastast, mil ta oli vaid 9-aastane. Tobiase kirjutatud on eesti muusika esimene sümfooniline teos (avamäng “Julius Caesar”, 1896), esimene kantaat (“Johannes Damaskusest”, 1897), esimene klaverikontsert (1897), esimene klaverisonaat (1897), esimene keelpillikvartett (1899), esimene oratoorium (“Joonase lähetamine”, 1909), esimene programmiline helitöö (“Walpurgi burlesk”, 1910). Tobiase loodud on ka Eesti esimesed arvestatavad klaveriteosed ning esimesed polüfoonilised helitööd klaverile ja orelile.

    Rudolf Tobiase majamuuseum Käinas

    19. sajandi esimesel poolel ehitatud maja on üks väheseid säilinud sedalaadi hooneid Eestis – linnamaja, millel on säilinud talumaja elemendid. Rudolf Tobias sündis selle maja tagakambris ja elas seal suurema osa oma lapsepõlvest. Ajaloolise väärtusega väljapanek tutvustab helilooja elu – Eestis, Peterburis ja Berliinis ja tema loomingut. Siin näeb 19. ja 20. sajandist pärit mööblit ning muusikainstrumente. Majamuuseumi õuel asuvad ait, kuur-kelder ja Hiiumaale omane tuuleveski ning tüüpiline kaev. Siit avaneb külastajatele suurepärane vaade linnurohkele lahele, mis ilmselt inspireeris ka väikest Rudolf Tobiast.

    Külasta Rufolf Tobiase majamuuseumi!

     

  • Eesti muusika pidupäevad Hiiumaal. Rudolf Tobias 150

    28. mai – 17. juuni

    28.05

    Kell 17 ettekanne Kärdla kirikus “Rudolf Tobias – helilooja üle aegade”.
    Kell 18 muusikaline vesper. Organist Elke Voelker (Saksamaa), solist Raiko Raalik (bariton)

    29.05

    Kell 14 mälestushetk Rudolf Tobiase sünnikodus Käinas.
    Kell 16 juubelipostmargi ja Elke Voelkeri monograafia “Rudolf Tobias” eestikeelse väljaande esitlus Pikas Majas. Näitused “Pillid piltidel” ja “Muusika hiidlaste elus”.

    Kell 18 kontsert Kärdla kirikus: Mirjam Mesak (sopran), Tallinna Kammerorkester, Eesti Filarmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste.

    02.06

    Kell 18 kammerkontsert Kärdla kirikus: keelpillikvartett M4GNET, Mihkel Poll (klaver), vokaalduett Angeelika Mikk (sopran) ja Aule Urb (metsosopran), klaveril Riina Pikani.

    03.06

    Kell 18 kontsert Kärdla kirikus: XV Rudolf Tobiase nimelise klaverikonkursi laureaadid, kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav.

    04.06

    Kell 17 kontsert Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses: Rudolf Tobiase nimelise Kärdla Muusikakooli ning Käina Huvi- ja Kultuurikeskuse õpilased, Hiiumaa ühendkoor, Hiiumaa kammerorkester, dirigent Endrik Üksvärav.

    09.06

    Kell 18 kammerkontsert Kärdla kirikus: Aet Ratassepp, Mart Ernesaks, Amanda Ernesaks, Greta Ernesaks ja Paula Ernesaks

    10.06

    Kell 18 kontsert Kärdla kirikus: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Solist Tamar Nugis. Dirigent Olari Elts.

    16.06

    Kell 18 kammerkontsert Kärdla kirikus: Ain Anger (bass), Johan Randvere (klaver), Mari Poll (viiul), Mihkel Poll (klaver)

    17.06

    Kell 18 kontsert Kärdla kirikus: Eesti Rahvusmeeskoor, Piret Aidulo (orel), dirigent Mikk Üleoja.

    Eesti Muusika Pidupäevad kunstiline juht on Arne Mikk ja korraldaja Hiiumaa Kultuuri Selts.

    Rohkem infot: hiiumaakultuuriselts.ee/kontsert-tobias.php

    Piletid müügil Piletilevis: piletilevi.ee/est/piletid/muusika/klassika/eesti-muusika-pidupaevad-tobias-150-83895