Green Destination 2022

Hiiumaast

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/06/tahkuna-tuletorn-3.jpg

Tere tulemast Hiiumaale! Terit Teitele!

Hiiumaal on üle 300 kilomeetri looklevat rannajoont ja ligi 200 väikesaart, tõmba kopsud puhast Hiiumaa mereõhku täis ja asu avastama! Puutumata inimtühjad rannad, sambla- ja vaigulõhnased metsateed, rikkad marja- ja seenemetsad ning heakorrastatud telgiplatsid – Hiiumaal on 324 kilomeetrit suurepäraselt tähistatud matkaradu. Meresõitjaid ootavad kaunid külalissadamad, niisama peesitajaid hoolitsetud supelrannad. Hiiu restoranides ja söögitubades leiad kiusatusse kutsuvaid kohalikke maitseelamusi, saagirohkel kalaveel saad ise õngitseda või osta värske kala otse kalurilt. Seiklusi leiad nii maal kui merel ning ööbimiseks võid valida vaikse kämpingu või miljonivaatega puhkemajad, leiduvad ka kaugtöökohad.

Hiiumaa, skandinaaviapäraselt Dagö ehk päevasaar, on suuruselt Eesti teine saar, Hiiu maakond aga Eesti väikseim maakond. Saarel on üks omavalitsus – Hiiumaa vald, mis jaguneb omakorda 5 osavallaks: Emmaste, Käina, Kärdla, Kõrgessaare ja Pühalepa. Hiiumaal on 1 linn, 2 alevikku ja 182 küla. Paljudes kohanimedes on tänini aimata rootsi keele mõjutusi. Püsielanikke on saarel ca 9500, suviti kasvab tänu suvehiidlastele see arv vähemalt poole võrra.

Hiiumaa ajalugu sai alguse juba 455 miljoni aasta eest, mil praeguse Kärdla linna lähistele tekkis meteoriidiplahvatuse tagajärjel ligi kümne kilomeetrise läbimõõduga rõngassaarestik. Need olid esimesed saared Hiiumaa praegusel asukohal ja seeläbi võib Hiumaad lugeda üheks maailma vanimaks saareks.

Saare keskus ja ainus linn on Kärdla, mida vahel hellitavalt ka pealinnaks kutsutakse. Juba 14. sajandil paiknes seal väike rootslaste küla. Hiljem arenes linn tööstuskeskuseks, tänaseks on sellest saanud avara külalissadama ja rannapromenaadiga kaunis mereäärne aedlinn.

Hiiumaa eripära on läbi ajaloo seotud merega. 1531. aastal tööd alustanud üks maailma vanimaid tuletorne – Kõpu tuletorn – tegutseb tänini ja selle tippu võivad ronida ka külalised.

Ekskursioonibussi, rendiauto või jalgrattaga saab külastada looduskauneid kohti ja vaatamisväärsusi ka saare keskel, kuid lõpuks toob tee ikka randa. Kalapüük ja kaubavedu Läänemerel on hiidlastele alati tööd ja leiba andnud. Hiiumaa taluperede noorematest poegadest on läbi sajandite sirgunud üle maailma kuulsaid meremehi, kellest mõnigi pärast pikki aastaid suurel ookeanilaeval rikka meremehena kodusaarele tagasi tuli.

slider prev slide slider next slide
  • 24/7 kaugtöökontor

    Kui oled Hiiumaal, aga töö ei lase puhata, siis tule Hiiumaa Arenduskeskuse kaugtöökontorisse!

    Broneeri kohe!