Sauna-aasta 2023

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2023/01/H2A9512-Pano-e1672732464588.jpg

Hiidlasele on saun püha

2023.aasta on Eestis kuulutatud sauna-aastaks. Hiiumaal on kõik aastad sauna-aastad.

Iga hiiu kodu ja suurema osa saare majutuste juures on saun. Või vähemalt kokkulepe naabriga, kelle juures saab sauna teha. Saunaga käib kaasas hüva suupiste, mõnus jutuvestmine ja vaimukas hiiu nali.

Saun on parem kui jalgpall

Saun on hiidlasele nii tähtis ja püha asi, et laupäeviti ehk saunapäeval võiks nii Ott Tänaku sõidud kui jalgpalli MM-mängud pidamata olla. Et saaks rahus juttu veeretada, leili võtta ja vihelda. Parematel aegadel olid hiidlastel saunapäevad ka kolmapäeviti, kuid tänapäevased olmemugavused on kesknädalase ihu harimise traditsiooni harvemaks jätnud.

Saun on oluline rituaal

Öeldakse, et vanasti hiidlase elu algas ja lõppes saunas. Saunast sai hiidlane abi ka haiguse korral – see oli vaese inimese arst. Seljavalude leevendamiseks tuli haiget kohta kõvasti vihelda, kurguhaiguste ravimiseks tilgutati leilivette tärpentini.

Vaesel ajal ei tehtudki igas talus iga nädal sauna. Küttepuud olid hinnas ja neid sai raha eest suurele maale müüa, kokkuhoiu mõttes kasutati naabrisauna. Sellest ka väljend ,,küla saunad köetakse kordamööda’’.

Juba sauna kütmine oli eriline toiming. Sauna ettevalmistamisele kulus vanakooli kerisega terve päev. Kütta tuli viis tundi, lisaks veel puhastamised-tuulutamised ja muud tähtsad asjatoimetused. Kui elumajas kasutati tule tegemiseks oksi-käbisid ja muud käepärast, siis saunaõhtuteks varuti kase- ja haavahalge. Keris pidi kuum olema, hästi köetud saun oli soe hommikuni ja leili sai võtta veel ka teisel päeval. Vanasti kasutati saunas pesemiseks puust vanni, sest usutavasti oli vesi selles palju parem kui tavalises vannis.

Vihtlemine on omaette teadus

Hiiumaal öeldi, et neli asja, mis teevad inimese terveks on: saun, viht, viin ja tõrv. Vihtlemisel annab efekti mitte jõuline nüpeldamine, vaid ihule kleepunud lehe lahti tõmbamine – mida suurem leht, seda parem toime.

Viha võib teha ükskõik mis puu okstest, aga eri puuliikidel on oma mõju. Kadakaviha kohta näiteks öeldakse, et see turgutab. Kõige levinum on muidugi kaseviht, aga vihtasid on väga erinevaid. Mitte ainult puuokstest, vaid kõigest oskab hiidlane viha teha, kasvõi vanast kalavõrgust või nõgestest. Osavamad kasutavad viha sidumiseks nööri asemel kasevitsa.

Vihale anti vanasti mitu tööd, enne kui see otsa sai. Näiteks tehti vanast vihast enne tulehakatiseks saatmist leivaahju luud. Öeldi, et naised, kes leivaahjuluuda teha ei oska, ei saa mehele.

Sauna jagub omadele ja külalistele

Saunade valik Hiiumaal on lai ja vist ei leidu maailmas saunatüüpi, mida saarel ei ole. On iglusaun, aurusaun, telksaun, tünnisaun, Soome saun ja kõik ülejäänud variandid. On ka kaks toimivat avalikku suitsusauna, mida saab privaatsemaks ürituseks rentida. Ratastel sauna või saunatünni saab tellida kuhu vaid soov on: metsa, mere äärde või lumisele põllule.

Saun nõuab pühendumist

Lisaks tavadest kinni pidamisele on tähtis ka tuju. Sauna tuleb minna heal meelel, ilma kurjade plaanideta. Saunamõnude kõrval on olulisel kohal omavaheline suhtlemine. Hiidlastel on ka täitsa oma uudisteagentuur – KKNSR, mis on lahtiseletatult ,,keegi Kärdla naine saunas rääkis’’. Sauna sisse minnes ikka teretati, öeldi: ,,Tere, sauna!’’. Olid ka mitmesugused keelud, näiteks ei tohtinud saunas vilistada. Saunas pidi olema viisakas.

Hiiumaa saunatooted saadaval ka tänapäeval

Koguni oma saunaseebid ja muud saunatarbed on Hiiumaal olemas. Pesušvammi asemel kasutatakse Hiiumaal peenikese silmaga kalavõrku, toredad kohalikud tooted on ka seljapesemisnöör, leiliveekotike ja Käina lahe muda.

Vana aja saunatoidud olid karask, kruubipuder, herned, kuivatatud õunad, – sest kes siis kommi sõi – ja käkisepik. Hiiumaal leili võttes tasuks esmalt vaadata kohalike tootjate riiulite poole – Hiiu maitsed sobivad Hiiu saunaga hästi.

Saunabusside festival kutsub leiutajaid

Juba 17 aastat on Hiiumaal korraldanud liikuvate saunade festivali „Saunabussi pidu“, kus viheldakse korralikult ja valitakse välja aasta parimad mobiilsed saunad. Pikaks nädalalõpuks tulevad Hiiumaale kokku nii isesõitvad kui järelveetavad saunad ja kogemusi saab vahetada kõigil saunaga seotud teemadel alates vihtlemise temperatuurist ja lõpetades saunabussi rehvivalikuga.

Iseliikuvaid saunasõidukeid on ehitatud mitmel pool Eestimaal, kuid saunabusside kokkutuleku traditsioon on välja kujunenud ja püsib just Hiiumaal.

Pööriöö tulepidu

Vananaistesuvel, 23. septembril toimub esmakordselt Hiiumaa suur saunapäev! Üle saare on võimalik kogeda erinevaid saunaleamusi. Avatud on mitmed töötoad ja maitsta saab saunatoite. Saunapäeva lõpetab PÖÖRIÖÖ TULEPIDU JA PIKNIK.