Ristna tuletorn

Ristna tuletorn, Ristna nina, Kalana küla
info@ristnatuletorn.ee

Ristnas paikneb Kõpu poolsaare ja kogu Hiiumaa läänepoolseim punkt. Rahvusvahelisel mereteel kurseerivatele laevadele annavad siinse maa lähedusest märku tuletornid Ristnas ja Kõpus. Neist kahest saare meremärgist paistab kaugemale Kõpu tuli, mis on nähtav peaaegu 50 kilomeetri raadiuses. Ristna tuletorni tuli kõrgub 37 meetrit üle merepinna ja on nähtav 17 meremiili (31,5 kilomeetri) kaugusele. Torni enda kõrgus on seejuures 29,5 meetrit.

Ristna tuletorn on monteeritud 1874. aastal Pariisist ostetud detailidest. On teada seegi, et üheaegselt telliti Hiiumaale üksiktarinditena kaks tuletorni, millest Tahkuna oma paigaldati saare kõige põhjapoolsemale neemele 1875. aastal.

Esimeses maailmasõjas sai Ristna tuletorn pommitabamuse 1915. aastal rünnanud Saksa merejõudude lahingulaevade poolt. Viis aastat hiljem, niisiis 1920. aastal, muudeti restaureerimistööde käigus torni ilmet aga tunduvalt. See toestati betoonvöödega, mis ulatuvad kuni teenindusruumini.

Omal ajal oli Ristna tuntud oma udusireeni poolest, mis andis halva nähtavuse korral mööduvatele laevadele ohust märku.

Tuletorni juurde paigaldati 1994. aastal Soome Mereadministratsiooni spetsialistide poolt igati nüüdisaegne satelliitnavigatsiooni (DGPS) tugijaam (satelliitmajakas).

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda:

Sulle võib veel huvi pakkuda: