Vahtrepa küla

Vahtrepa küla, Hiiumaa vald

Vahtrepa küla on tüüpiline Ida-Hiiumaa rannaküla. Paikkonnale iseloomulikke õhukese pinnakattega moreentasandikke liigestavad rannavallidega looalad. Muldadest on siin peamiselt paepealsed klibu- ja rähkmullad. Taimkattes on nii lookadastikke, lagedaid looalasid kui ka väiksemaid metsatukki.

Küla põhjaossa jääb Hiiumaa olulisim aluspõhjaline astang Kallaste pank, mille juurde on moodustatud Kallaste maastikukaitseala. Küla on mainitud juba 1564. aastal: Wachterpä by. Nimi tuleneb kahest sõnast: wachter ja by, mis tõlkes võiks tähendada vahiküla. Tõenäoliselt jälgiti keskajal siit Hari kurgu nimelist väina. 19. sajandi keskpaigani oli Vahtrepa tähtis sadamaküla, kust Hiiumaal oli kõige lühem ühendus Haapsalu ja Vormsiga. Vahtrepa sadama olulisus kahanes 19.sajandi teisel veerandil kui maapinna kerkimine oli sadama liiga madalaks muutnud ja uus sadam ehitati naaberkülla Heltermaale. 20. sajandi alguses oli külas 16 täistalu ning 14 vabadikukohta, 3 laeva ja 9 tuuleveskit.

Kallaste panga ümbruses leidub haruldasi taimi, nagu pae-kolmissõnajalg, kaljukress, müür-raunjalg, kaljupuju, põisjalg, karvane naistepuna, tumepunane neiuvaip jmt. Rahvasuus ringleb rohkesti pangaga seotud muistendeid, mis pajatavad vanapaganast, kiriku ehitamisest ning külaelust.

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: