Reigi Pastoraat

Reigi pastoraat, Pihla küla
kukkur@planet.ee

1627. aastal eraldati Käina kirikukihelkonnast iseseisev Reigi kihelkond, millele senistest Pühalepa aladest liideti ka Tahkuna ning Kärdla.

17. sajandil rajatud kirikumõisa hooned ehitati tolleaegsetele oludele vastavalt puidust ja need ei ole suutnud ajahambale vastu panna. Tänaseni on säilinud kolmas Reigi pastoraadi peahoone. See aastail 1775-1779 rajatud ehitis on Suuremõisa lossi kõrval teiseks suurepäraseks barokkstiili näiteks Hiiumaal.

Reigi pastoraadi on kuulsaks kirjutanud Aino Kallas oma romaanis “Reigi õpetaja”, mille tegevus põhineb siin 17. sajandi keskpaigas reaalselt aset leidnud sündmustel. Raamatu tegelased- Reigi esimene pastor Paulus Andreas Lempelius, abiõpetaja Jonas Kempe ja pastori naine Catharina Wycken- on reaalselt elanud isikud.

Reigi pastoraadiga on seotud mitmed saare ja ka Eesti kultuuriloos olulist rolli mänginud isikud. Mainides neist vaid mõnda, nimetagem hernhuutluse levitajat Jacob Marraschi, Eestimaa Talurahvaseaduse tõlkijat David Gottlieb Glanströmi, hariduslembest pastorit Carl Forsmani (rajas ka mütsivabriku), Hiiumaa muusikakultuurile aluse pannud kirikuõpetajat Gustav Feliks Rinnet ja viimase poega, Hiiumaa esimese avaliku raamatukogu asutajat Immanuel Rinnet.

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: