Hiidlaste lood

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/06/50091790882_2fe281d312_k-1.jpg

Hiiumaa on kodusaareks umbes 9500le elanikule. Ümbritsetuna merest ja tuultest oskavad hiidlased kokku hoida ja osalevad aktiivselt külaseltsides ning Hiiumaa elu arendamisel. Saare omakultuur on tugev – on ju meile kõigile tuntud hiiu keel, hiiu huumor ja hiiu meelelaad, mis õpetab elu ikka vähese naljaga võtma. Ja lisaks armastatud Hiiumaa vägilane Leiger, kellega seotud legendidest teame mitmete saare märkimisväärsemate looduspaikade saamislugusid.

Ennekõike seostatakse Hiiumaa vägilast Sääretirbi tekkimisega. Suur Tõll käinud Hiiumaal vend Leigri juures saunas. Tagasiteel Saaremaale tõstnud läänetuul aga sageli Soela väina veetaseme nii kõrgele, et Tõllul olnud vesi juba pealtpoolt põlvi. Seepeale öelnud Suur Tõll, et ta ei saa enam saunas käia, tuleb midagi ette võtta. Leiger pakkunud siis välja, et Tõll hakaku Saaremaa poolt teed ehitama, tema tuleb Hiiumaa poolt vastu ja keskel saadakse kokku. Leiger hakanudki sinna, kus praegu on Sääretirp, kive kandma, lõpuks väsinud ära ja läinud vaatama, kuidas Tõllul läheb. Kui sinna jõudnud, näinud, et Tõll polnud veel alustanudki. Leiger vihastanud ja löönud samuti käega.

Hiiumaad peab enda kodusaareks ka terve rida kirjanikke, muusikuid ning kunstnikke, keda on saare maagiline atmosfäär läbi aegade siia loometööle meelitanud. Mine võta siis kinni, on need kajakad, meretuul või hoopis imeline vaikus, mis Hiiumaast nii erilise koha teevad – aga kes on kord saare võlu enda jaoks avastanud, see jääbki tagasi tulema. Siit leiad ettevõtlike Hiiumaa inimeste lood.