Harju-Rätsepa tuulik

Tuuliku, Harju küla

Harju-Rätsepa tuuliku korrastas Emmaste vallavalitsus 2001. aastal.  Tegemist on tüüpilise Hiiumaa pukktuulikuga.

Hiiumaal on tuulikud sajandeid olnud maastikupildi lahutamatuks osaks.  Lääne-Euroopas alates 13. sajandist levima hakanud tuulikud jõudsid  Eestimaale mõni sajand hiljem. Hiiumaa puhul on teada, et juba 1572. aastal  on Hilleste külas (Pühalepa) olnud tuulik. Üks vanimaist säilinud pukktuulikuist Eestis asub Kõpu külas Pihla talu maadel ning pärineb 18.  sajandist (pöörpakus on aastaarv 1762).

Tihti on tuuliku tähtsamad “eluloolised” andmed lõigatud pöörpaku puitu.  Tavaliselt on märgitud ehitamise aasta, mõnikord kujutavad sisselõiked ka  mitmesuguseid maagilisi ja muid märke. Siinsamas lähedal asuva 1781.  aastast pärineva Harju-Nõmme tuuliku teevad unikaalseks pöörpakku  lõigatud kirjad, mis annavad teada kõigist tähtsamaist veskit puudutanud  sündmustest.

On väidetud, et vanasti olnud Hiiumaal nii palju tuulikuid, et tuult kõigile ei  jätkunud ja seepärast tulnud muist ära lammutada. On tõesti olnud aegu, mil  Hiiu saarel oli iga kahe pere peale üks tuulik ja nende koguarv võis 19. sajandi  lõpul küündida isegi üle 500. Hiiumaa oli tuulikute arvult Baltimaade  rikkaimaid piirkondi. Pisut kurb, kuid paratamatu on fakt, et praeguseks on  neid säilinud 30 ringis ja selliseid, mis vajadusel leivavilja võiks jahuks  jahvatada, on järel vaid mõned.

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: