Vaemla villavabrik

Vaemla küla
hiiuvill@hiiuvill.ee

Nõukogude perioodil asus selles 1841. aastal Vaemla mõisa heinaküüniks ehitatud hoones villatööstus, mis ühismajandite lagunemise ajaks 1990ndate algul vaid villavahetuspunktiks oli hääbunud. 1992. aastast tegutseb hoones perekond Valdma ettevõte Hiiu Vill.

Pealehakkamist uuel pererahval jätkus, eakad masinad remonditi ja rakendati töösse. Nõuga olid abiks fanaatikutest asjatundjad mandrilt, kes nägid vana villaveski taastamises killukese ajaloo säilumist. Paremat saatust ei osatud 19.-20. sajandi vahetusel Poolas tehtud ja Mandri-Eestis oma elutöö teinud kraasimismasinatele tahtagi: ettevõtet võib nüüd vaadata kui töötavat muuseumi.

Kunagise Vaemla mõisa ainus tänaseni säilinud hoone pole pea kunagi seisnud kasutuseta. Suvel kohvikus jalga puhates võib püüda ette kujutada, mismoodi nägi ruum välja siis, kui selles tegutses jahuveski.

Hiiumaa kadakasi karjamaid pügavad vähenõudlikud lambad, kes toreda villakasuka selga kasvatavad. Hiidlane niidab villa ja toob selle Vaemla vabrikusse. Siin saab villast lõng, millest nobedad näpud koovad kehakatet ja loovad silmailu.

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: