Kootsaare kivilabürint

Reigi küla, Hiiumaa vald

Kivilabürindid on olnud Eestis iseloomulikuks rannarootslaste elualal. Millal neid rajama hakati ja milline on olnud iga konkreetse labürindi otstarve ja kasutus, pole päris täpselt teada. Labürintide ajalugu ulatub üle maailma tuhandeid aastaid Kristuse-eelsesse aega. Neid on kasutatud viljakusmaagiaks ja mediteerimiseks, mitmesugusteks mängudeks ja loitsimiseks. Labürinte on Eestis ja mujal kutsutud Jeruusalemmaks, Türgi linnaks, Konstantinoopoliks, Peetri mängudeks, hiiglase rajaks jne.
Kootsaare labürindist on teada, et tegemist oli “meremeeste mängudega”. Keegi rootslasest meremees polevat peale laevahukku enam Hiiumaalt ära pääsenud ning ehitanud ühe suure ja kaks väiksemat kivilabürinti kodu mälestuseks. Hiljem olla selles labürindis mängitud salajasi noortemänge, millele ükski täiskasvanu peale ei tohtinud sattuda. Kala- ja meremehed olevat loitsinud rikkalikku saaki ja soodsaid tuuli jms.
1990. aastal uuriti arvatavate väiksemate labürintide asukohta siit sadakond meetrit lõuna pool. Selgus, et kivid olid valmis veetud, labürindid miskipärast aga ehitamata. Labürindi ehitamisaeg pole teada ja oletuslikult võib see langeda ajavahemikku 16.-19. sajand.

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: