Luidja liivarand

Luidja küla

Luidja rand on ideaalne koht rannapuhkuseks. Tee randa viib läbi Luidja lepiku.
Siin on 2,5 kilomeetri pikkune korrastatud liivarand, kus on neli rannavõrkpalliväljakut. Rannas toimuvad suviti erinevad üritused nagu Luidja triatlon ja Luidja rannavolle turniir. Võimalik korraldada mitmesuguseid laagreid.

Rannas on tore mänguväljak ja kiigeplats, kus leiavad tegevust nii pere väiksemad kui saavad ennast proovile panna ka suuremad lapsed. Läheduses asub RMK Luidja telkimisala. Luidja supluskohas puudub rannavalve ning ujumine on omal vastutusel.

Luidja (kohalikus kõnepruugis Luide) liivarand on 2,5 km pikkune. Külas leidubki mitu tõeliselt suurt luidet. Liiva tuiskamine teedele ja põldudele peatati alles aastatel 1904–1908. Selleks istutati metsahärra Ahrensi juhtimisel maantee ja mere vahele 2,2 km pikkune sanglepapuistu. Lepapuistu on ajaga muutunud segametsaks, kus nüüdseks kasvab ligi paarkümmend erinevat puu- ja põõsaliiki, mille hulgast võib leida isegi nulgusid. Siia on moodustatud 68 ha suurune Luidja maastikukaitseala, mille eesmärk on kaitsta unikaalset liivaluidetel kasvavat sanglepapuistut ning elupaigatüüpe, nagu püsitaimestikuga liivarannad, valged luited (liikuvad rannikuluited), hallid luited (kinnistunud rannikuluited ), metsastunud luited, jõed ja ojad ning rohundite rikkad kuusikud. Kaitsealustest taimedest kasvab Luidja metsas harilikku ungrukolda (Huperzia selago) ja pruunikat pesajuurt (Neottia nidus-avis). Luidja maastikukaitseala kuulub Natura 2000 võrgustikku.

Galerii

On peatus teekonnal:

Sulle võib veel huvi pakkuda: