Ravimtaimede kuninganna sobib ka sööki ja peletab sääski

28 juuli 2023
metsaköök_ raudrohi

Kaunid valgetes ja roosades toonides vihmavarjukesi meenutavad õiekobarad sitkete roheliste varte küljes, mis ümbritsetud sulgjate peente lehtedega – just nii ilmutab end ravimtaimede kuninganna – raudrohi, kelle kasutusulatus väljakaevamiste põhjal lausa 60 000 aasta tagusesse aega küündib. Peetakse teda üheks esimeste seas, kes ravimtaimena inimeste hüveks kanda kinnitanud. 

Tegu on tõeliselt raudse rohuga, kellele aastatuhandete vältel hulganisti väekaid, tervendavaid ning maagilisi omadusi omistatud. Vana-Kreeka kangelane Achilleus kasutas raudrohu vägevust lahinguväljal oma sõdurite haavade raviks, toetudes uskumusele, et taime väekad omadused verejooksu aeglustavalt ja isegi peatavalt mõjuvad. Ammustest aegadest on peetud teda veel ka kaitse, julguse ning igikestva armastuse sümboliks. Arvati, et raudrohuga silmalauge hõõrudes, võimenevad selgeltnägemisvõimed, taime riputamine voodi kohale kindlustab kestva armastuse seitsmeks aastaks, vastsündinu hälli kohal rippuv raudrohi kaitsvat last kurja eest.

 

Lai levila

Raudrohu levila on lai – nii võib teda suuremas jaos leida põldudelt, aga ka randadest, teeäärtest, koduhoovidelt, metsaservadelt, kraavidest ning aasadelt. Õitseb ta juunist kuni oktoobrini välja. Õisi tuleb korjata päikesepaistelise ilmaga, mil eeterlike õlide sisaldus taimes suurim. Esimesi noori lehti võib kohata juba alates märtsist, neid sobib korjata veel oktoobriski. Raudrohu varred on väga sitked, mistõttu käärid või nuga korjamisel suureks abiks on. Õisi ja lehti võib nii kuivatada kui ka sügavkülmutada, kuid kuivatamisel ei tohiks temperatuur tõusta üle 40 kraadi.

Raudrohi sisaldab üle 120 ühendi, sealhulgas vitamiini A, C ja K, kaaliumi, tsinki, magneesiumi ning kaltsiumi. Rahvameditsiinis tuntakse teda kui verejooksu peatavat ning puhastavat, kõhu- ning naistehädasid ja köha leevendavat ning põletikuvastast taime. Hambavalu korral võib leevendust leida näritud raudrohu suus hoidmisest, tänu tema valuvaigistavale toimele. Värskete lehtedega meelekohti hõõrudes võib hõlpu saada kimbutavast peavalust. Ninaverejooksu korral võivad purustatud raudrohulehed ninna topituna mõjuda verejooksu peatavalt. Unetutele võib õhtune raudrohutee tuua hea une! Päeval joodud tõmmisel arvatakse aga olevat ärevust leevendav, rahustav ning tasakaalustav mõju. Ettevaatlikud peaksid raudrohu kasutamisega olema rasedad ja inimesed, kel esineb kõrgenenud verehüübimist. 

 

Korja päikese käes 

Õied on kergelt mõru heinase, kuid väga aromaatse ning eeterlikest õlidest tulvil oleva maitsega. Kasuta neid pigem õrna lisandina teiste toitude juures kui põhikomponendina. Lisa õisi dekoratsiooniks magustoitudele, salatitele, või suupistetele. Kerge maitsenüansina võib neid lisada ka jäätisesse või valmistada neist siirup toitudele või jookidele põneva maitse andmiseks. Katseta maitsesoola kuivatatud ning peenestatud raudrohu õitest ja meresoolast. Õitest valmistatud teetõmmis sega kokku gaseeritud vee, mee või agaavisiirupiga. Lisa värskeid vaarikaid, sidrunit ja piparmünti- nii saad värskendava limonaadi. 

Lehed on väheke vürtsika, mõrkja maitsega. Neid võib lisada väikeses koguses salatitesse, suppidesse, kastmetesse või hautada kergelt oliiviõli, küüslaugu, tõrtsu sidrunimahla ja soolaga. Proovi lisada lehti pestosse või pestopastasse. Viimase valmistamiseks keeda tassitäis pastat, nopi peotäis või pool noori pisemaid raudrohulehti ning blenderda need umbes 150 ml köögikoorega. Lisa blenderisse vastavalt maitsele üks kuni kaks küüslauguküünt, soola ning teelusikatäis oliivõli. Sega saadud kaste keedetud makaronidega läbi ning serveeri värskete raudrohu õisikutega! Eriti noored ja värsked lehed kasuta võileival koos küpse tomati, oliiviõli, soola ja hummusega. Peeneks hakitud lehti võib lisada ka omletti. 

Peenestatud raudrohumassiga end kokku määrides tõrjud eemale ka tüütud sääsed.

 

Hiiu Leht
Loo ja foto autor: Kaisa Kääramees

Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

metsaköök_ raudrohi

Loe lisaks

06.05.2024
Ristna tuletorn – Eiffeli meistriteos

Suvehiidlasest arhitekt Indrek Laos on kulutanud lugematuid tunde Eiffeli tehases valmistatud Ristna tuletorni uurimiseks ning selle tutvustamiseks…

Loe edasi
19.04.2024
Yui Yui & Kao Thai

Tänapäeval ei saagi enam paljude asjade üle üllatuda ning üllatus ei ole ka see, et jälle kord…

Loe edasi
09.04.2024
Maret Kukkur „rabeleb kultuuriasjadega“

Maret võtab meid vastu natukene müstilises kohas, Reigi pastoraadis. Peale tegusa naise näeme ka huvitavat klaasinäitust, mida…

Loe edasi