Nelja Nurga galeriisse tasub sammud seada, kui on huvi Hiiumaaga seotud loomingu vastu

05 veebr. 2024
TX_22_06_F1400_Toomas_Kokovkin

Nelja Nurga galeriisse tasub sammud seada, kui on huvi Hiiumaaga seotud loomingu vastu. Siinsed galeristid näevad palju vaeva, et tuua külastajani saare omanäoline looming eri kunstivormides.

Kärdla keskväljakult leiame linnupesasarnase kunstigalerii. Hiiumaad ning seal toimuvat läbi ja lõhki tundev volikogu liige Tuuli Tammla suunab mu galeriisse sõnade saatel: „Ka sellest kohast peaks seoses Hiiumaaga rääkima!“ Galeriis võtab meid vastu üks Nelja Nurga galerii eestvedajatest, kunstnik ja õpetaja Liia Lüdig-Algvere.

Kuidas saaks sind tutvustada GO Hiiumaa lugejatele, kui välja peaks jätma sõnad „maalikunstnik ja pedagoog“?
Olen hiidlane, sündinud Hiiumaal, hiidlastest isa ja ema lapsena. Elasime Kärdlas. Enne kogu perega mandrile kolimist käisin aasta ja veerandi Suuremõisas koolis. Pärast ERKI-i lõpetamist tulin abikaasaga Hiiumaale tagasi. Jäime elama Lõuna-Hiiumaale Haldi küla Põllumäe tallu.

Nelja Nurga galeriiga seostub kummaline häälitsus hiku! Mida see tähendab?
HiKu on loovisikute vabaühendus, mis koondab Hiiu saarel elavaid ja kaunite kunstidega tegelevaid isiksusi, aga ka kunstihuvilisi ja kultuuriga lävivaid inimesi. Asutati see 2008. aasta suvel
Märt Rannasti eestvõttel. Asutajaliikmeid oli viisteist ja 15. juunil 2015 avas HiKu eksperimentaalse galerii, esimese omataolise Hiiumaal.

Kas midagi sellist on saarel veel?
Minu teada taolist galeriid teist ei ole.

Kuidas see töötab, kas näitused roteeruvad ja kes valib sinna teosed?
Galerii töötab aasta ringi ja õhinapõhiselt. Kes on vaba, see teeb ukse lahti ja valvab neli tundi. Tavaliselt reedeti-laupäeviti, suvekuudel ka neljapäeviti või tihemini. Teistel päevadel kokkuleppel,
helistades uksel olevate Kärdlas elavate HiKu liikmete telefoninumbritele. Näitus galeriis kestab üldjuhul umbes kuu, aga on olnud ka mõnepäevaseid väljapanekuid kahe pikalt ette planeeritud näituse vahel.

Kas galerii mängib rolli kultuuriturismi arendamisel Hiiumaal ja kuidas täpsemalt?
Ilmtingimata! Kuidas täpsemalt, sellele on keeruline vastata. Mina tegelen loominguga ja LOODAN, et galeriil on oma roll.

Kas Hiiumaa ise innustab sinu loovust?
Minu puhul on mu etnograafilised akvarellid kõige otsesemalt Hiiumaaga seotud. Alates „Hiiumaa kalendripiltidest“ ja jätkates „Triibuliste“ seeriatega. Hiiumaa muuseumile olen kopeerinud hulgaliselt vanade küitkuubede triibustikke. Õlimaalis olen maalinud Hiiumaa randa ja merd kohapeal. Ka Hiiumaa loovisikute portreesid kohalikus olustikus ja viimasel ajal Hiiumaa „Külalisi“.

Kas oleks võimalik kirjeldada „Hiiumaa kunstimaastikku“?
Mõistsin Hiiumaal Kiduspäel suvepraktikal ERKI ajal joonistades-maalides, et just see koht, see saar, loodus ja inimesed on need, mis mind inspireerivad. Hiiumaa inimesed on väga ilutundlikud. Sattusin Hiiumaale tagasi ajal, kui Kärdlasse oli tööle suunatud Tartu Kunstikooli lõpetanud Ott Lambing (1955– 2019). Armastus ja kirg kunsti ning Hiiumaa vastu pani teda korraldama Hiiumaa kunstnike ühisnäitusi, samuti selliseid, kus professionaalid ja isetegevuslased koos – need näitused toimusid samuti kaks korda aastas pea 20 aastat alates läinud sajandi varastest kaheksakümnendatest.

 

Artikkel ilmus Hiiumaa turismitrükises GO Hiiumaa 2024.
Foto: Toomas Kokovkin

TX_22_06_F1400_Toomas_Kokovkin

Loe lisaks

30.09.2024
150 aastat peidetud innovatsiooni

Kõpu poolsaare mändide kohal kõrgub varjatud meistriteos, kuulsa prantsuse inseneri Gustave Eiffeli poolt kavandatud Ristna tuletorn. Paljudele…

Loe edasi
04.09.2024
Ebareaalne koht

Eesti väikesadamate võrgustiku välja ehitamist koordineerinud Jaano Martin Ots kirjutab Hiiumaa erilisest võlust. Maailmameres on miljon saart,…

Loe edasi
29.08.2024
Tahkuna tuletorn kutsub laskuma

Suvi. Lugesin Hiiumaa.ee lehelt, et Tahkuna tuletornist saab meelelahutuse huvides köie abil alla laskuda. Otsustasin silmapilk, et…

Loe edasi