Hiiumaa saadik Enn Kunila

Aasta alguses said Hiiumaa saadiku tiitli ja särgi Enn Kunila ja Arne Mikk. Seda ennekõike Hiiumaa muusika-aasta raames korraldatud suursündmuse „Eesti muusika pidupäevad. Rudolf Tobias 150“ eest. Nii nagu juba traditsiooniks saanud, vastasid nad saadiku tiitli üleandmisel Hiiumaaga seotud küsimustele.

Mis on sinu jaoks Hiiumaa tunne?

Alates 1990. aastast, kui alustasin oma maakodu rajamist Hiiumaal, on mul siia tulles alati koju jõudmise tunne. See on parim, mida saab tunda! Toonitan alati, et see on maakodu, see tähendab, et käime siin aastaringselt, mitte ainult suvel. Väga oluline minu jaoks on ka see, et terve pere tahab siia tulla ja siin olla, et nautida imekaunist Hiiumaa loodust.

Kuhu peaks Hiiumaa külaline kindlasti jõudma või mida kogema?

Nii palju kui võimalik, tuleks nautida nii eripalgelist ja kaunist Hiiumaa loodust, mis tekitab ülima rahu ja õnne tunde. Loomulikult tuleks käia Hiiumaa muuseumites, pean siin silmas eelkõige Pikka Maja Kärdlas, R. Tobiase majamuuseumi ja Kassari muuseumi.

Minul algaski laiemalt Hiiumaa kultuuriga kokkupuude läbi muuseumite ja läbi Helgi Põllo, kelle roll Hiiumaa kultuurielus on hindamatu.

Mis meenub esimesena, kui ütled Hiiumaa?

Praam 🙂 Tõesti, selles mõttes praam, et praamile jõudes sa oled igapäevamuredest justkui päästetud. Oled õiges kohas ja sõidad õiges suunas. Tagasi sõites aga on alati kahju siit ära minna.

Lemmik Hiiumaa aastaaeg?

Minul vedas sellega, et esimesel aastal käisin Hiiumaal igal nädalavahetusel. Seetõttu sai Hiiumaa tähtsaks kõigil neljal aastaajal. Pole vahet, millal Hiiumaale tulla, oleks ainult aega. COVID-i ajal olime perega üle poole aasta järjest Hiiumaal.

Kõige esimesel korral kui Hiiumaale sattusin, siis oli talv. Sõitsime sõpradega autoga mööda jääteed Saaremaalt Hiiumaale. Minule sobib Hiiumaa igal aastaajal.

Kuidas teid omaks on võetud?

Kui mina Hiiumaale tulin, siis sõbrad hoiatasid, et kui sa siin midagi asist ei tee, siis hakatakse sind linnavurleks pidama. Hakkasin kartuleid kasvatama ja kutsusin ühe toreda Kärdla pere ja sõbrad nõu ja jõuga appi. Oli suur rõõm heade inimestega koos tööd teha ja linnavurleks mind pidama ei hakatud.

Arvan, et omaksvõtmisel on oluline roll olnud ka kultuuril, see on liitnud ja toonud väga palju toredaid tutvusi. Aastate jooksul oleme Hiiumaal korraldatud arvukalt näitusi ja kontserte, mis on hiidlaste poolt leidnud sooja vastuvõtu.

Seoses festivali „Eesti muusika pidupäevad. Rudolf Tobias 150“ kontsertidega said esinejad palju suurepärast tähelepanu, tahaks aga omaltpoolt tänada hiidlasi. Hiiumaa inimeste suur tähelepanu – see tegi südame soojaks. Tobias justkui ärkas taas ellu. Samuti tervitan, et tänavu on Hiiumaal kunsti-aasta. Seoses sellega on ka meil endil kaks näitust plaanis.

Hiidlaste leib tuleb merest. Kui palju teie kala sööte?

Söön kala aastaringelt. Hiiumaal on ka ise palju kalal käidud. Varasemalt rohkem, hetkel vähem. Aga kalal käimine ja merehingus, see meeldib väga. Samuti meeldib, et Hiiumaal korraldatakse erinevaid kalastamisega seotud üritusi näiteks Tuulekalafestival. Seda tahan ka kindlasti esile tuua, et Kärdlas asuv „Kala ja Võrk“ on maailma parim kalapood. Sellega seoses on mul aga ka soovitus – laupäeviti võiks kalapood kauem lahti olla!