Loading Sündmused

Rait Rosina isiknäitus “PÕIKAJAD HIIULINNA HAJUSATES PIIRIDES”

N, 3. august, 2023 - L, 26. august, 2023
rosin

Rait Rosin käsitleb enda isiknäitusel Kärdla kui linna sulandumist Hiiumaa muidu loodusrikkasse ümbrusse. Kunstnik küsib, kas võiks või peaks Kärdlat nägema teisiti kui oleme muidu inimestena linnasid harjunud mõistma. Kärdla on esmalt oluline kohalikule inimesele, kes seal elab ja samavõrd ka teistele inimestele, kes mujalt. Samas teitsuguses arutluses oleks mõttes esiplaanile seatud pigem saare loodus ja lisaks paiga kultuurilooline pärand.
Kunstnik küsib, miis oleksid eeltingimusteks sellist laadi küsimistele? Olulisem igast küsimisest endast oleks vast elutingimuste sobivus kohalikele, kuna siin elavad inimestest sõltub Hiiumaa omanäolisuse jõud ja edasikandumine.
Näitusel võib näha Rait Rosina maale kui tõlgendusi, mis kõnelevad Kärdlas kogetust ja videosalvestist “põikamisest” kui kunstniku interventsionistlikust linnaruumi kohalike tundma õppimise katsest. Rait Rosin peab rõhutatult vajalikuks igasuguse uurimuse eeltingimuseks siin elavate ja siia korrakski endi näitusi korraldama tulnud kunstnike loomingu ja kunstnike mõistmist sotsiaalselt-kultuuriliselt aktiivse sidujatena. Need ilmsed seoses kipuvad siiski pigem ümbitsevas ära sulanduma ja toda “sulandumist” võibki märgata esmalt linna elanike, saare elanike ja kunstnike väljendatud arvamustest kunstist ning linnaruumist. Rait Rosinale tundub seepärast esmatähtsana ärgitada ja suunata võimalike dialooge kohalike vahel ja kohalike ning Hiiumaad väisavate külastajate vahel. Näituse külastajale avaneb maalides ja videosalvestistes Rait Rosina nägemus Kärdlast linnana, mis võiks nihutada Hiiumaast üldiselt juba väljakujundatud kuvandit.
Näitus on osaks Rait Rosina Eesti Kunstiakadeemias varasemalt kaitstud doktoritööst ja jätkab kunstniku väikelinnu ja kunstnike loometegevusi ühtsena käsitlevat uurimust. Rohkem infot kunstnikust ja uurimusest võib lisaks leida veebilehelt: www.pragmatist.ee
Näitus on nähtav ajavahemikul 3. august – 26. august 2023.
Nelja Nurga galerii (Keskväljak 5a, Kärdla) on avatud kuni 20.08 on N-L 11-15  ja alates 21.08 R-L 11-15
Väljaspool avatud päevi on võimalik galeriid külastus kokkuleppel: Kaja Hiis-Rinne 5109255, Hele-Mare Kõmmus 5299429, Kalli Sein 5032246.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Aeg
N, 3. august, 2023 - L, 26. august, 2023


Hind
Tasuta

 

Korraldaja

Asukoht

Nelja Nurga Galerii
Keskväljak 5.a
Kärdla, Eesti
+ Google Map
Telefon:
510 9255
Külasta veebilehte