Loading Sündmused

Näitus “Torupilli Juss. Hiiumaa kuulsaim rahvapillimees”

L, 17. juuni - N, 31. august
Torupilli-Jussi näitus

Hiiumaa kroonimata kuningaks oli Muda külast pärit legendaarne torupillikuningas, andekas ning karismaatiline Juhan Maaker ehk Torupilli Juss (1845-1930).
Tema elu ja pillimängu kajastavat fotonäitust saab 2023. a. suvel näha kahes kohas – Sõru Muuseumis ning Käina Konsumis.
Lisaks on veel võimalik  Kärdlas Pikas Majas väljapanduna näha Torupilli-Jussi  ja ta venna Priidu Maakeri torupilli.
Noorpõlves tegi Juss põllutööd, hiljem sõitis 35 aastat merd. Ta oli purjelaeva „Viidemann”osanik, millega ta kuni Esimese maailmasõja alguseni 1914. aastal põhiliselt Tallinna rahvale küttepuid vedas. Ostjale ligimeelitamiseks mänginud ta oma isikupärasel viisil torupilli nii Tallinna, Helsingi kui Stockholmi sadamates ning oli hinnatud pillimees külapidudel.
Laiema üle-eestilise kuulsuse pillimehena saavutas ta alles hilistes 7ondates eluaastates pärast  seda, kui Cyrillus Kreek oli tema lugusid salvestanud ning  soovitas teda  üle-eestiliste rahvamuusika-ringreiside korraldajale August Pulstile. Juss osales ringreisidel aastatel 1922-1929. Järgneva seitsme aasta jooksul osales Juss kuuel rahvamuusikute ringreisil, esinedes 103 saalis 206 kontserdil ja koguni 52 505 inimesele.
Kuid Jussi populaarsus ei olnud suur mitte ainult kontserdisaalides.  Jussi lugusid sai kuulata nii raadiost kui grammofoniplaatidelt ning ta osales torupillimängija rollis ka rahvusromantilises filmis “Mineviku varjud”. Skulptor Freddi Sannamees tegi Eesti Rahva Muuseumi tellimusel Juhan Maakerist ka kipsist büsti.
Torupilli-Jussilt on teada 56 lugu, säilinud on 33 Jussi omaloomingu salvestist. Tänaseks on Torupilli Jussi lugude salvestised digitaliseeritud, puhastatud ning kuulajatele taasavastamiseks ning järelemängimiseks hästi kättesaadavad. Eesti parimaid torupillimängijaid Cätlin Mägi on siiski öelnud: “Torupilli Jussi on kirjeldatud kui äärmiselt kaasahaarava mängustiiliga meest. Tema lugusid järele mängida on suur julgustükk. Vanameister ei ole koonerdanud variatsioonide, kaunistuste ega virtuoossete mänguvõtetega.” Cätlin Mägi on taastanud Juhan Maakeri (Torupilli Jussi) repertuaari, noodistades ja analüüsides kõik tema lood, õppinud neid tänapäeva torupilliga mängima ning koos Helen Kõmmusega välja andnud kogumiku “Paras paar: Cätlin Mägi & Torupilli Juss”.  Väljaandesse kuulub kaks heliplaati. Esimene neist sisaldab Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi enda mängitud ja lauldud lugusid ning teine Jussi torupillilugusid ja laule Cätlin Mägi esituses. Plaatidega kaasneva tekstiraamatu, mis tutvustab Jussi elu ja muusikuteed, on koostand Helen Kõmmus.  Noodistatud Jussi lood leiab Pärimusmuusika noodikogu 7. vihikust ning neid saab kuulata noodivihiku veebilehel www.folk.ee/noodikogu.
Pikemalt saab Torupilli Jussist lugeda ka Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi toimetiste 1. osas Aivar Viidiku artiklist “Torupilli Juss – vanas eas kuulsaks ja kuningaks saanud lihtne Hiiumaa mees”, mille leiab Hiiumaa raamatukogudest.
Täname Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi, Dan Lukast, Aivar Viidikut ning Mart Mõnistet.

Aeg
L, 17. juuni - N, 31. august

 

Korraldajad

Sõru Muuseum
Hiiumaa Muinsuskaitse Selts

Asukoht

Sõru muuseum
Eesti + Google Map