Loading Sündmused

LINNANIIT 1 & 2

L, 9. september, 2023 - 11:30 - 16:00
|Korduvad Sündmus (See all)

One event on L, 9. september, 2023 at 11:30

niit

KORDONi loomeresidentuur kutsub kõiki huvilisi arutlema ökosüsteemi terviklikkuse teemadel, et teadvustada, kuidas luua ja suunata ruumilist sekkumist ja sekkumata jätmist looduslikus keskkonnas, otsida seoseid ümbritseva looduse, kultuuri ning linnamaastikuga, raamistada metsiku looduse ja kultiveeritud urbanistliku keskkonna piire.
Sündmuse idee on kaasata erialaüleste loominguliste vaatepunktide mitmekesisust, uurida, kuidas toimib loodus linnas, et mõtestada linnaruumi rohealade olemust ja kriitiliselt analüüsida kaasaegset aiakultuuri. Seeläbi inspireerida ja laiendada liigirikkuse mõistet ja elurikkuse kandepinda, soodustada sotsiaalsete suhete teket tänases Kärdla kontekstis ja väärtustada jalajälje vähendamise printsiipe ka üksikindiviidi tasandil.
LINNANIIT on osa ruumiloomet ja keskkonda siduvast avalike sündmuste seeriast, mis toimub koostöös maastikuarhitektide Karin Bachmanni ja Kristiina Hellströmi ning arhitekti David K. Rossiga, kaasates KORDONis samaaegselt resideeruvad kunstnikud ja publik ühisesse diskussiooni. Kristiina Hellström ja Karin Bachmann on koostanud Kärdla avaliku ruumi visiooni ehk tegevuskava, mis annab suunised elurikka linnahaljastuse, tervislike tänavate ja linna kuvandi kujundamiseks. Niidud ja muud poollooduslikud kooslused on olnud Kristiina huviorbiidis nii töös kui tema “maastikulaboratooriumis” Hiiumaal. Linna elurikkusest rääkides tuleb selle hulka arvata ka inimene. “Linna elurikkust saab vaadelda inimesega ühes terviklikus süsteemis, kus ei toimu ühe ega teise eelistamist, vaid sobitatakse eluviise nõnda, et mõlemale jääb vajalik eluruum ja -rõõm” sõnastab Karin.
Sündmuse eesmärk on tuua kriitiline diskussioon elurikkuse teemadel Kärdla väikelinna konteksti, kus antud teema püstitamine on samavõrd aktuaalne kui suurlinnades.
Sündmus toimub koostöös residentuuriprogrammiga KORDON LAB: toit ja energia § Hiiumaa Arenduskeskuse ja Keskkonnainvesteeringute Keskusega (KIK). Sündmus on tasuta.
LINNANIIT_1
R 18. august
11.30 kogunemine, KORDONi residentuuriga tutvumine
12.00 Karin Bachmanni ja Kristiina Hellströmi ettekanded Kärdla kohalikkusest ja inimeste indentiteedist, niitude kujunemisest-kujundamisest-hooldamisest Kärdla linnas; poollinlikest kooslustest ja Kärdla rikkalikest kraavidest ja söödavatest taimedest saarel, millele järgneb:
Diskussioon Kärdla avaliku ruumi visooni teemadel. Osalevad vallaarhitekt Kaire Nõmm ja osavallavanem Aivar Viidik.
PAUS – teretulnud on omatehtud kohalikud suupisted ühiseks maitsmiseks!
16.00 rännak elurikkuse kaardistamiseks KORDONis ja Kärdla linnas
L 19. august
11.00 tutvumine Kristiina Hellströmi “metsiku” aiaga Sarvel (vajalik oma sõiduvahend)
14.00 KORDON LABi residentide avatud stuudiod: Mia Tamme ja Aga Pokrywka (inglise keeles)
Eelneb Toomas Kokovkini sissejuhatus: “Kuidas seob biosfääriala kunsti ja loodust” / “Connecting art and nature in biosphere reserve” (UNESCO Biosfääri programmiala, Hiiumaa Arenduskeskus ja KIK)
16.00 kokkuvõte ja lõpetamine
vestlust juhib Tüüne-Kristin Vaikla
lisainfo: tyyne(ät)kordon.ee
LINNANIIT_2
L 9. september
11.30 kogunemine, KORDONi residentuuriga tutvumine
12.00 David K. Rossi ettekanne arhitektuuri ja keskkonna teemalisest projektist “Pomme de parterre” (inglise keeles), millele järgneb arutelu publikuga
PAUS – teretulnud on omatehtud kohalikud suupisted ühiseks maitsmiseks!
14.00 KORDON LABi residentide avatud stuudiod: Alejandro Chellet ja Jonas Palekas (inglise keeles)
vestlust juhib Ann Mirjam Vaikla
lisainfo: ann(ät)kordon.ee
sündmust toetavad: Eesti Kultuurkapitali Arhitektuuri Sihtkapital ja Hiiumaa ekspertgrupp, Põhjamaade Kultuuripunkt, Hiiumaa Arenduskeskus ja Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), Peeter Kangur, Interstudio, Hals Interiors, Floorin, Axor, Sika
KARIN BACHMANN on maastikuarhitekt ja urbanist, maastikuarhitektuuri ajakirja ÕU asutaja, kes uurib ja katsetab elurikkuse laiendamise vajaduse teoreetilisi tagamaid ja võimalikke meetodeid Tartu linnas. Eesti Kunstiakadeemia doktorant, rohkelt premeeritud büroo KINO maastikuarhitektid juhtiv liige. Bachmann on Euroopa Kultuuripealinn 2024 Tartu projekti Kureeritud elurikkus eestvedaja koostöös Anna-Liisa Unt’i ja Merle Karro-Kalbergiga. 2021.a alustas Kärdla osavallavalitsus tellimusel projektiga Kärdla linna avalik kergliiklusruum kui tervik: suunised haljastuse, inimeste liikumise ja kuvandi loomiseks.
KRISTIINA HELLSTRÖM on maastikuarhitekt, kes omandas eriala (1991) ja kaitses doktorikraadi (2002) Rootsi Põllumajandusülikoolis teemal Hiiumaa maastike muutumine 19.-20. sajandil. Ta on praktiseeriv maastikuplaneerija ja -kujundaja, kelle lipukiri on koostöö loodusega ning austus Paiga Vaimu vastu igas olukorras. Tema sulest on ilmunud raamatud: „Hiiumaa radadel” (koos Fred Jüssiga), 2022; „Minu Hiiumaa aed”, 2018; „Maastikuhooldus” (õpik-käsiraamat), 2010.
DAVID K. ROSS on Kanadast pärit arhitekt, kunstnik ja õppejõud, kes elab Tallinnas ja töötab Eesti Kunstiakadeemias. Ta on omandanud arhitekti hariduse Toronto Ülikoolis (2003) ning kasutab fotograafia, filmi ja installatsiooni meediume analüüsimaks urbanistlikke infrastruktuure. Rossi teoseid on eksponeeritud Põhja-Ameerikas ja Euroopas ning need kuuluvad mitmete muuseumite kollektsioonidesse (National Gallery of Canada, Musée d’art contemporain de Montréal, Canadian Centre for Architecture). KORDONis esitleb ta arhitektuuri ja kunstialast projekti Pomme de parterre, mis uurib tehnoloogia ja keskkonna vahelist sümbioosi
TÜÜNE-KRISTIN VAIKLA on RMIT Melbourne’i ülikooli kaasprofessor, ruumiuurija ja praktiseeriv sisearhitekt Vaikla Stuudios, loomeresidentuuri KORDON kaasasutaja/kuraator. Ta on 13. Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti näituse kuraator, SISU rahvusvahelise sisearhitektuuri sümpoosioni kaasasutaja/kuraator, SISU–LINE Ruumi Uurimuse peatoimetaja.
2019–2022 juhatas ta sisearhitektuuri osakonda külalisprofessorina Eesti Kunstiakadeemias. Vaikla kaitses doktorikraadi loomepõhise uurimusega hoonete taaskasutuse, funktsionaalse ümbermõtestamise teemal Eesti Kunstiakadeemias (2017). Rahvusvahelise poliitilise ruumiloome kogemuse omandas ta Eesti EU Nõukogu Eesistumise ruumide loomisel Tallinnas ja Brüsselis.
ANN MIRJAM VAIKLA käsitleb kuraatori ja kunstniku positsioonilt seda, kuidas on põimunud ökoloogilised probleemid, mitteinimliigid ja -kehad ning dekoloniseerimise protsessid. Ta õpib Stockholmi kuninglikus kunstiinstituudis järelmagistrikursusel Decolonizing Architecture Advanced Studies (DAAS). Ta on residentuuritsükli KORDON LAB: toit ja energia kaaskuraator. Vaikla hiljutiste projektide hulka kuulub 8. Artishoki biennaali „Taimed kui tunnistajad“ (2022) kureerimine Tallinna botaanikaaias, näitus „Taganemisteeta. Kohaloluharjutus“ (2021) Narva kunstiresidentuuris (NART) ja teoste „Roseti liigutamine” (2023) ja „(R)evolutsiooni monument“ (2021) eksponeerimine Tallinna Kunstihoone Linnagaleriis. Käesoleval aastal asus ta tööle Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti kuraatorina.
Visuaalid:
_1: Rahvusarhiivi kogu (ERA.628.1.148 – EW Lennukooli fotoalbum)
_2: Kristiina Hellströmi foto tema aiast Sarvel, Hiiumaal, 2023

Aeg
L, 9. september, 2023 - 11:30 - 16:00

|Korduvad Sündmus (See all)

One event on L, 9. september, 2023 at 11:30

 

Korraldaja

Asukoht

Kordon
Ranna 1
Kärdla,
+ Google Map
Külasta veebilehte