Loading Sündmused

Kultuurinädalavahetus kino, kohviku ja kontserdiga

K, 22. märts, 2023 - P, 26. märts, 2023
kultuurinadalavahetus

22. – 26. märtsil toimub Kärdla kultuurikeskuses ja kinosaalis kultuurinädalavahetus kino, kohviku ja kontserdiga. Hiiumaa kinoühingu poolt kümme aastat tagasi ellu kutsutud sündmus sai alguse varasemalt toimunud Kärdla PÖFF-i järglasena, et tuua kohaliku publikuni valik viimase aasta festivali- ja väärtfilmidest ning pakkuda kinolinastuste vahepalana ka muusikat ja maitseelamusi.
22. märts, kolmapäev
Kultuurinädalavahetus algab kinoekraani kaudu kogetava teatrielamusega otse Londoni lavalaudadelt läbi David Hare näidendi “Straight Line Crazy”. Näidendi peaosalise inglise filminäitleja Ralph Fiennesi kaudu tuuakse kinosaali publikuni lugu New Yorgi võimsaimast mehest Robert Mosesest, kelle aastakümnete jooksul kujundatud pärand muutis suurlinna igavesti – algul ajendatuna otsusekindlusest parandada New Yorgi töötajate elu, lõi ta pargid, sillad ja 627 miili kiirteed, et ühendada inimesed loodusega.
Koos vaheajaga 3-tunnine etendus on inglise keeles ning varustatud ingliskeelsete subtiitritega.
24. märts, reede
Reedet alustab hommikukino dokumentaalfilmiga “Savvusanna sõsarad”, mis esilinastus tänavu jaanuaris Sundance filmifestivali võistlusprogrammis ja kus linateose autoreid pärjati parima maailmakino dokumentaalfilmi režissööri tiitliga. Eesti, Prantsusmaa ja Islandi koostöös valminud dokumentaalfilm on kaasaegne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad. Film tutvustab Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusanna kombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.
Reedese filmiprogrammi lõpetab mängufilm “Vaal”, mille peaosaline Brendan Fraser pälvis loetud päevade eest rollisoorituse eest parima meespeaosa Oscari. Fraser kehastab loova kirjutamise õppejõudu Charliet, kelle veebikaamera on zoom-tundide ajal püsinud terve igaviku „pildituna“, sest pärast oma kallima surma on Charlie löönud kõigele käega, kaalub pea 300 kilo ja tema süda on üles ütlemas. Charlie sõbra ja põetaja Lizi suureks meelehärmiks keeldub mees aga haiglasse minemast.
Reedese õhtu lõpetab retrodisko, kus plaate keerutab DJ Kino-Arno. Nostalgiahõnguliste tantsuhittide vahele saavad pikitud ka filmidest pärit tantsulood.
25. märts, laupäev
Laupäevane filmiprogramm algab juba keskpäeval, mill kinno oodatakse kõige väiksemaid filmisõpru osa saama eesti keelde dubleeritud koguperefilmist “Noor pealik Winnetou”. Kui noore Winnetou suguharu ähvardab näljahäda, otsustab end suureks pidav sõdalane oma julgust näidata ning koos kaaslastega väljakutsetele vastu astuda.
Mullusel Berlinal filmifestivalil parima filmi Kuldkaru võitnud ning ka PÖFFil linastunud Hispaania mängufilm “Alcarras” keskmes on Kataloonia külakeses elav ja mitmendat põlve virsikuid kasvatav perekond Solé. Traditsioonidele ähvardab lõpu teha istanduste maaomanik señor Pinyol surm, mille järel soovib omaniku poeg maa ära müüa, et virsikuistanduse alune maa päikesepaneelidega katta. Kuna senine maakasutus on olnud suusõnaline kokkulepe ja ühtki kirjalikku jälge ei ole, tuleb perekond Solél meeleheitlikult leida viise, kuidas nende elatuseks vajalikku maad säilitada.
Peresuhteid lahkav “Päikesepõletus” on ajast, mil laps tahtis saada täiskasvanuks ja täiskasvanu ei suutnud tunnistada, et ta ei ole ise nooruspõlvest lahti lasknud. Parima meespeaosa Oscarile nomineeritud Paul Mescal isa ja debütant Frankie Corio tütrena moodustavad eheda paari, kelle nauditavat koosmängu on ohtralt tunnustatud nii arvukate väljaannete, kriitikute ja auhinnaandjate poolt.
Laupäevase õhtu lõpetab Ewert Sundja kontsert “Laulud ja lood”. Me teame Ewerti panust Eesti ühe edukaima kollektiivi Ewert and The Two Dragons muusikasse, kuid kontsert “Laulud ja lood” on harukordne pilguheit tema pea 20 aastat kestnud laulja, laulukirjutaja ja esineja karjäärile. Ewert ja klaver – ei midagi muud erilisel ja intiimsel moel.
26. märts, pühapäev
Pühapäevaselt pikk hommik tipneb pärastlõunal mängufilmi “Üks ilus hommik” linastusega. Noor üksikema Sandra on sunnitud kohanema kahe nii erineva ja vastandliku reaalsusega: armastatud isa neurodegeneratiivse haigusega hääbumise ning ammuse sõbra vastu tärkava armastuse eufooriaga. Mia Hansen-Løve’i värskeim film on inspireeritud režissööri enda isa loost ning võitis Cannes`i filmifestivalil Europa Cinemas Label auhinna.
Kultuurinädalavahetusega samal nädalavahetusel Eesti kinodes esilinastuv “Nostalgia” viib vaatajad koos peaosalise Felicega Napolisse, kus peaosalisel tuleb silmitsi seista minevikuga, mis hinge närib. Aastakümnete välismaal elatud aastate järel kodustele radadele tagasi pöördudes eksleb ta Sanità linnaosas majade ja kirikute vahel ning nostalgiast haaratud mälestuste keskel. Kui selgub, et Napoli pole enam tema jaoks ja ta peaks võimalikult kiiresti naasma sinna, kust ta tuli, selgub nostalgia võitmatu jõud.
Kultuurinädalavahetusele paneb väärika punkti mulluse PÖFFi Grand Prix võitnud must komöödia “Teekond emaga”. Kui alati õigesti ja kõigest teadev ema sureb, täidab poeg kõik korraldused, mis ema on jätnud oma surma puhul – Jon sätib ema surnukeha korda, sätib ta istuma päevinäinud auto tagaistmele, võtab kaasa ustava koera Bresnefi, ning sõit riigi teise otsa võib alata. Sinna, kuhu ema on käskinud ennast matta.
Et kultuurinädalavahetus kino, kohviku ja kontserdiga oleks täiuslik, hoolitseb suupistete ning mullitavate jookide kohalolu eest šampanjabaar ja resto Kork, kes seab end üles Kärdla kultuurikeskuse fuajees.
Linastuste ja kontserdi pileteid on võimalik soetada Hiiumaa kinoühingu kodulehelt www.hiiumaakino.ee
Kõikidest programmis olevatest sündmustest osavõtuks tasub kultuurigurmaanil soetada ka 40€ eest kultuuripass (kultuuripasse saab soetada vaid e-posti info@hiiumaakino.ee või telefoni 5267075 teel).
Kultuurinädalavahetuse läbiviimist toetavad kohaliku omaalgatuse programm ning Eesti Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp. Hiiumaa Kino koostööpartnerid sündmuste läbiviimisel on Kärdla kultuurikeskus, šampanjabaar ja resto Kork ning NäkmanSat.

Aeg
K, 22. märts, 2023 - P, 26. märts, 2023

 


Veebileht
www.hiiumaakino.ee

Korraldaja

Hiiumaa Kino
E-post:
info@hiiumaakino.ee

Asukoht

Kärdla Kultuurikeskus