Loading Sündmused

Hiiumaa maakaitsepäev

R, 23. juuni, 2023 - 14:30 - 16:00
Maakaitsepäeva FB postituse päis

HIIUMAA MAAKAITSEPÄEV KÄRDLA SADAMAS 23. juunil 2023 kl 14.30-16.00

Tavaks on saanud tähistada võidupüha 23. juunil toimuva maakaitsepäevaga, kus võetakse vastu ka Presidendi süüdatud võidutuli. Seekord on Hiiumaa maakaitsepäev taas Kärdla sadamas, nagu 2021. aastal.

Tule ise ja võta pere kaasa – tegevust jagub kõigile!

  • oma varustust ja tehnikat näitavad Kaitseliit, Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet, Hiiumaa Vabatahtlik Merepääste Selts ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hiiumaa kiirabi.
  • Noored kotkad ja Kodutütred on väljas oma telgiga ja tutvustavad enda tegevust.
  • merepäästjad teevad päästekaatriga väljasõite merele.
  • naiskodukaitsjad küpsetavad pannkooke.

Maakaitsepäeva tipphetkeks on võidutule saabumine Kärdla sadamasse kl 16, üleandmine Hiiumaa vallavanemale Hergo Tasujale ja osavallavanematele.  Võidutuli süüdatakse Eesti Vabariigi Presidendi Alar Karise poolt paraadil, mis seekord toimub Viljandis. Võidutule toovad sel aastal Hiiumaale naiskodukaitsja Helja Kaptein ja kaitseliitlane Anneli Kotter.

Peale võidutule jagamist osavaldadele on kõikidel külalistel võimalik võtta killuke tulest koju kaasa ja süüdata sellest oma jaanilõke. Selleks on vaja kaasa võtta latern või tõrvik, millega saad tuld transportida.

Maakaitsepäev saab teoks Kaitseliidu Hiiumaa malevkonna heas koostöös naiskodukaitsjate, noorkotkaste, kodutütarde, Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti, Hiiumaa Vabatahtliku Merepääste Seltsi, PERH Hiiumaa kiirabibrigaadi, Hiiumaa Vallavalitsuse ja Kärdla sadamaga.

VÕIDUPÜHAST JA MAAKAITSEPÄEVAST

Võidupüha tähistab Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919. Võidupüha peetakse 23. juunil aastast 1934. Kuidas hakati võidupüha tähistama, saab lugeda 2012. aasta Postimehest:  https://parnu.postimees.ee/885658/kuidas-hakati-voidupuha-tahistama

Võidupüha paraad toimub vaheldumisi köidis Eesti linnades – nii tegi Eesti Vabariigi President 1993. aastal selle ülesandeks kaitsejõudude tolleaegsele juhatajale kindralmajor Aleksander Einselnile. President Meri korraldusel alustati nimetatud traditsiooni Tartust, Eesti nooruse linnast, kellele tänapäev võlgneb meie poliitiliste traditsioonide sünni.

Hiiumaal toimus Võidupüha paraad 2015. aastal. Paraadi juhataja oli Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili ning paraadi rivistaja Kaitseliidu peastaabi ülem kolonel Ilmar Tamm.

Paraadil osalesid Kaitseliidu Lääne maleva kompanii, sealhulgas Hiiumaa maakonna liputoimkond, miinipildujarühm ja tankitõrjerühm; Kaitseliidu Pärnumaa maleva kompanii, miinipildujarühm ja tankitõrjerühm, Kaitseliidu Saaremaa maleva kompanii, Kaitseliidu Tallinna maleva kompanii, sealhulgas Põhja kompanii, Meredivisjoni ja Akadeemilise malevkonna rühmad ning Kaitseliidu Rapla maleva rühm, Kaitseliidu küberkaitseüksuse liputoimkond, Naiskodukaitse kompanii, Noorte Kotkaste kompanii, Kodutütarde kompanii ja politsei- ja piirivalveameti rühm.

Tuletoojad viisid paraadil President Toomas Hendrik Ilveselt saadud tule maakondadesse. 2015. aastal võtsid Hiiumaa tule vastu naiskodukaitsja Anne Kaasik ja kaitseliitlane Ülo Tuisk.

2015. aasta võidupüha paraadi pildigalerii leiab Postimehe veebilehelt https://www.postimees.ee/3234163/galerii-voidupuha-paraad-hiiumaal

Võidupüha tähistamiseks on Kaitseliit isamaalise sündmusena ellu kutsunud maakaitsepäeva, mis sai alguse 1995. aastal soomlaste eeskujul.

Kohtumiseni Hiiumaa maakaitsepäeval, 23. juunil kl 14.30-16 Kärdla sadamas! Ja latern kaasa!

Aeg
R, 23. juuni, 2023 - 14:30 - 16:00

 

Korraldaja

Asukoht

Kärdla sadam
Eesti + Google Map