Veerand sajandit päevasaart pälvis autahvli

29 juuni 2023
dagö 25

Hiiumaal, Vahtrepa külas sündinud ja saare nime kandev ansambel Dagö tähistab sel aastal oma 25. sünniaastat. Sel puhul märgistati bändi sünnitalu sein seda märkiva autahvliga.

Neljapäeval kell üks ootas Vahtrepas Tare talu hoovil üks väike seltskond Dagö ansambli liikmeid Lauri Saatpalu ja Peeter Rebast. Kukk kires ja lambad määgisid. Üks külalistest teadis rääkida, et bändiliikmed tulevad praamilt otse.

25 aastat tagasi elas selles talus Dagö asutajaliige Tiit Kikas, kes kutsus teised bändiliikmed Hiiumaale loomingulisse laagrisse. Sealsamas sündiski Dagö esimene laul “Tagareas“, mida esitas 1998. aasta Eurovisiooni Eesti finaalvoorus Siiri Sisask. Seda sündmust ja hetke ajaloos tuldigi tähistama.

Saatpalu ja Rebane saabusid kitarri, koera ja tööriistakohvriga ning asusid hoogsalt klaastahvlit päikesest pleekinud palkseinale paigaldama. Koht oli perenaisel Katrinil varem valmis vaadatud. Nagu vanade palkide puhul ikka, tuli poole protsessi pealt plaani väheke muuta ning kaasa pakitud kruvid kõvasti kinni keeramise asemel veidike loksuma jätta, et tahvel palgikühmudel ilusasti loodi jääks.

Tahvel paigas, kõlas Peeter Rebase kitarrimängu saatel ja Lauri Saatpalu esituses ka pala “Tagareas“.

Mõte, panna ansambli sünnikohta üles sündmust märkiv tahvel, tekkis möödunud suvel, kui Rebasel ja Saatpalul tuli praami oodates plaan, otsida üles oma esimese loomelaagri koht Vahtrepa kandis. “Rääkisime telefonis Tiiduga ja küsisime, kas ta mäletab, kus see koht on – kuidagi leidsime üles,“ meenutas Rebane. Katrin oli mehed lahkelt vastu võtnud ja nalja teinud, et järgmine kord, kui tulevad, peavad marmortahvli ka üles panema.

Kogu eluea jooksul on Dagö pea igal aastal leidnud tee ka Hiiumaale. “Peame ju oma nime litsentsitasu kuidagi tasuma,“ ütles Peeter Rebane. Väsimust ei tunne veel ei Peeter Rebane ega Lauri Saatpalu. Rebane lisas, et neil on veel paljugi öelda. “Kui väsimus peaks peale tulema, siis on vist elu otsas ka,“ arvas Saatpalu. “Teeme ikkagi midagi, mis on ühtlasi meie armastus ja harrastus,“ kinnitas Rebane.

Dagö sai bändile nimeks pingsa mõttetöö tulemusena. Esimene mõte oli olnud Sannikov ehk maa, mida pole olemas, aga tuli välja, et Sannikovi Meesteks juba nimetas end üks muusikute grupp. “Saaremaa nimega bänd Ultima Thule oli siis juba olemas ja me mõtlesime, et meil tuleb sama lahe bänd – paneme ka saare nime, paneme Dagö,” rääkis Lauri Saatpalu Vahtrepas. Bändi liige Peeter Rebane on ise ka Hiiumaal sündinud ning hiljem on ka Lauri Saatpalu avastanud, et tema esivanemate juured tulevad Hiiumaale välja.

Lauri Saatpalu ütles, et käib siiamaani väga tihti Hiiumaal loomelaagrites, enamasti Kassari rahvamajas, kus sügisel Kassari Haridusseltsi 100. sünnipäeva puhul koos Peeter Rebasega ka Eesti väikseima kaubamaja nimega D1 avasid. Selle näol on tegemist valgustatud müügiriiulitega endises rahvamaja kinopiletite müügipunktis.

Pärast tahvli paigaldamist, mida võib Katrini lahkel loal vaatama minna igaüks, kes soovib, pakkisid mehed asjad kokku ning suundusid Orjakusse juubelikontserdile.

 

Hiiu Leht
Loo autor: Piret Eesmaa

Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

dagö 25

Loe lisaks

13.05.2024
Margit Kääramees “Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam”

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema…

Loe edasi
06.05.2024
Ristna tuletorn – Eiffeli meistriteos

Suvehiidlasest arhitekt Indrek Laos on kulutanud lugematuid tunde Eiffeli tehases valmistatud Ristna tuletorni uurimiseks ning selle tutvustamiseks…

Loe edasi
19.04.2024
Yui Yui & Kao Thai

Tänapäeval ei saagi enam paljude asjade üle üllatuda ning üllatus ei ole ka see, et jälle kord…

Loe edasi