Riho Sibul saab pingi, raamatu ja muuseumi

13 juuni 2023
31.05.2023, Tallinn
Artdepoo galeriis müüdi Riho Sibula muuseumi rajamise rahastamiseks muusikule kuulunud kitarr. Ain Agan
Foto Mihkel Maripuu, Postimees

Eelmisel aastal ootamatult lahkunud muusiku Riho Sibula mälestuspink avatakse 25. juunil Kõpu tuletorni all. Paigas, kus Hiiumaal elanud Sibulale meeldis aega veetmas käia. 

Riho Sibula kaasteeline ja tema pärandi hoidmiseks asutatud MTÜ Kuukitarr üks eestvedajatest Ain Agan ütles, et pingi idee tuli Erkki-Sven Tüürilt. Kuukitarr võttis ühendust Kõrgessaare osavallaga, mille juht Niels-Peter Rattiste kohe algatusega kaasa tuli ning pingi muretsemise eest hea seisab. Pink saab samasugune, kui Kõrgessaare vallamaja ees eelmisel aastal avatud Jaanus Valgu mälestuspink. 

Ain Agana sõnul meeldis Rihole oma Hirmuste kodu lähedal asuva Kõpu tuletorni kohvikus käia. Seepärast ka selline kohavalik. Pingi avamine toimub päev enne Riho 65. sünniaastapäeva ehk 25. juunil. Kuna eelmisel päeval on Viscosa kultuuritehases Ultima Thule ja sõprade kontsert, tulevad pingi avamisele ka Riho bändikaaslased ja sõbrad. Ain Agana sõnul lauldakse pingi avamisel ka mõned laulud. 

Riho mälestuseks on Kuukitarril plaanis veel mitmeid ettevõtmisi. Eelmisel nädalal anti teada, et muusikust antakse välja elulooline mälestusraamat, mille koostab muusik, Riho sõber ja mõttekaaslane, Hiiumaal elav Harri Rinne. Raamatu jaoks on Agana sõnul valmis intervjuusid andma paljud Riho sõbrad nagu näiteks Raul Vaigla, Erkki-Sven Tüür, Tõnis Mägi, Hardi Volmer, Peeter Volkonski, Ain Agan, Vladislav Koržets ja Vaiko Eplik. Agan märkis, et Rihole mõeldes tuleb meelele ja keelele sõna väärikus. „Nii oleme vastutavad selle eest, et tema lugu saaks nii sisu kui vormi poolest väärikas,“ märkis ta. 

Kuukitarril on plaan, rajada Hiiumaale ka Riho Sibula muuseum. Esimest korda hõigati see välja, kui oksjonile pandi Riho üks tuntuimatest kitarridest, mis leidis uue omaniku 20 100 euro eest. Agana sõnul oli see ootamatult hea tulemus. Oksjonilt saadud raha oligi mõeldud muuseumi stardikapitalina ning oksjon sündmusena Kuukitarri tegevusele tähelepanu tõmbamine.  

Agan ütles, et Kuukitarri tegevus on Eestis ikkagi omalaadne. Pole ühtegi teist kaasaegset muusikut, kelle mälestuse hoidmiseks niimoodi tegutsetakse. „Asjad ununevad väga kähku ja eks uued elusad tulevad peale ning palju neid vanu mäletatakse,“ märkis Agan, et liialt vähe pööratakse juba lahkunud inimeste pärandile tähelepanu. Agana sõnul räägitaks Riho Sibula plaanitavas muuseumis ära ka väga suur peatükk Eesti muusika ajaloost. 

Riho Sibula muuseumi asukohana nähakse Agana sõnul Kärdlat ning võimalike ruumide suhtes on ka vallavalitsusega suheldud. Nüüd on pall vallavalitsuse käes. 

Vallavanem Hergo Tasuja sõnul on Kuukitarriga kavas rajada muuseum Ave Vita hoonesse ja seda nii Sibula kui ka Ave Alavainu mälestuseks. Tasuja sõnul on vallal kehtiv leping MTÜ-ga Ave Vita!, mis tuleks sellisel juhul lõpetada ja sõlmida uus. 

„Kuukitarr pakkus välja, et nemad on valmis leidma rahastuse hoone korrastamiseks ning muuseumiks ümberkohandamiseks. Vallalt oodatakse panust hiljem ülalpidamiskulude katmisel,“ ütles Tasuja, et vald peab välja selgitama, kui suurt investeeringut nõuavad hoone uuendamistööd ja seejärel saab hinnata, kas Kuukitarr jaksaks selle ette võtta. Vallavanema sõnul väärib Kuukitarri poolne mõte kindlasti edasist arutelu. 

Ain Agan kinnitas, et neile on muuseumi rajamiseks toetust avaldanud väga mitmed Hiiumaaga seotud inimesed, kes on nõus panustama ka rahaliselt. Lisaks on olemas seeme kitarri müügist saadud tulust.  Mis oksjonilt ostetud pillist saab, kas see jõuab ka muuseumisse või jääb kellegi erakogusse, Agan öelda ei osanud, sest ostja soovis jääda anonüümseks. Ostu teinud isikut ei tea isegi Riho kitarri oksjonile pannud sõbrad.

Paljud on avaldanud valmisolekut panustada muuseumisse ka vabatahtlikult ning Riho pärandihoidjast vend Valdeko on nõus muuseumile andma ka muusikuga seotud esemeid.

 

Fotol: Riho ühe mängituima kitarri eest maksti oksjonil 20 100 eurot. Ain Agan (fotol) ütles, et see jääb muuseumi seemneks.

 

Hiiu Leht
Loo autor: Raul Vinni
Foto autor: Mihkel Maripuu / Postimees

Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

31.05.2023, Tallinn
Artdepoo galeriis müüdi Riho Sibula muuseumi rajamise rahastamiseks muusikule kuulunud kitarr. Ain Agan
Foto Mihkel Maripuu, Postimees

Loe lisaks

02.07.2024
Hiiumaa kodukohvikute päevadel saab talleprae ja suitsukala kõrval kunsti teha

1.-3. augustini Hiiumaal peetavatele kodukohvikute päevadele on registreerunud 37 kodukohvikut üle kogu Hiiumaa, toiduvalikus leidub lihtsaid koduseid…

Loe edasi
27.06.2024
TS Laevad liitus Hiiumaa turismiklastriga

Eesti suursaarte ja mandri vahel parvlaevaliiklust korraldav OÜ TS Laevad astus Hiiumaa turismiklastri liikmeks. Otsus sündis soovist…

Loe edasi
13.05.2024
Margit Kääramees “Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam”

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema…

Loe edasi