Puski küla on mõõdult väike aga mõjult suur

21 juuli 2023
aasta küla kandidaat puski

Teisipäeval tutvustasid Puski küla inimesed oma elu-olu Eesti aasta küla hindamiskomisjonile eesotsas riigikogu esimehe Lauri Hussariga. 

Hiiumaa aasta küla 2022 tiitliga pärjatud Puski küla kolme talu pererahvas kutsus külalised lahkelt koduõuele, rääkis külaelust ja pakkus head-paremat.

Külas elabki praegu püsivalt neli peret, peagi lisandub viies, kuid külaelanikud peavad küla väiksust pigem plussiks. „Kui on vähe inimesi, siis nad hoiavad kokku, aga kui meil oleks siin nelikümmend majapidamist, ei tea kas meie läbisaamine oleks siis nii hea,“ arutles Kubjamaa talu peremees Rainer Põllu

Rainer ja Margret koos pojaga kolisid tollal inimtühja külla vanatädi Salme tühjana seisnud majja. Kui nad ühel sügisel naabermaja aknas tuld märkasid, olid nad selle üle väga rõõmsad. 

Naabrid, kes Nõva talu akendes tule süütasid, olid Marco Pärtel ja Triinu Rannast. Nende nüüdseks nelja lapsega pere on hoolega, samas suure respektiga varasemate omanike tehtu suhtes, korrastanud ka oma Nõva talu, kus kasvab palju kunagise metsandusharidusega peremehe istutatud metsa ja noori puid. Talu õuel on lilleniit ja liivarannaga suur tiik, mille kõrval kelgumägi. Enda ja küla laste jaoks on ümber avara hoovi sisse niidetud paarisaja meetri pikkune jooksu- ja sõiduring, kus saab ka discgolfi mängida.

Metsanotsu talu peremees Ove Ant on tegev andmeside- ja perenaine Triin Anijärv rahandusvaldkonnas. Ka nende peres sirgub seitse last, kellest noorim alles kahekuune.

Komisjoni esimees Lauri Hussar uuris külaelanikelt, kuidas on lood infrastruktuuri, teenuste ja koostööga kriiside, näiteks elektrikatkestuste või veepuuduse korral. Triin rääkis, et jagatakse tööriistu ja töövahendeid. Marco lisas, et kõik vajalik on olemas ja käe-jala juures. Triinu ütles, et edukalt toimib naabrivalve ja omavahel vahetatakse infot. Küla kriisiplaani seni veel kokku pandud pole, kuid usutakse, et probleemide puhul üksteist hätta ei jäeta.

Komisjon valib Eesti aasta küla välja 15 Eestimaa küla seast. Hindamiskomisjoni liige Anneli Kana ütles, et Puski oli järjekorras 14. ja edasi viis komisjoni teekond Saaremaale. 

Margret oli hindamiskomisjoni liikmetele küla avastusretke ajaks näppu andnud munakarbid, igasse lohku kirjutatud täht, millele tuli leida sõna, mis Puskilt meelde jääb.

Küsimusele, kas Puski pole Eesti aasta külaks liiga väike, vastas Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja, et küla on küll väike, aga suure mõjuga, Puskilt Viskoosani välja, ning maakonna aasta küla tiitli kannab igal juhul auga välja. 

„Puski küla on üks tore väike küla väga elurõõmsate ja lasterohkete peredega,“ hindas Kõrgessaare osavallavanem Niels-Peeter Rattiste.

2013 oli Puski külas registreeritud kolm elanikku ja vahepeal langes elanike arv lausa üheni. Käesoleva aasta seisuga on Puski külas registreeritud elanikke juba 16.

Kesk-Eestist pärit Rainer Põllu ütles, et oma kodumaakonnas pole ta noorte seas sarnast soovi juurte juurde naasta märganud ning peab seda Hiiumaa valla puhul väga eriliseks.

Rahvas liigub

Uus nähtus on, et Kõrgessaare senised keskused Viskoosa ja Lauka kaotavad elanikke, kasvavad aga väiksemad külad, eriti Kõpu poolsaarel. Kõige kiiremini kasvab Kalana küla, kus on juba sadakond kodu ja suvekodu ning 58 registreeritud elanikku. Osavalla elanike arvu uus rekord on 1488. Kogu vallas on praegu elanikke ligi 9900, seatud eesmärgist, 10 000 elanikust on puudu veel sadakond.

 

Fotol: Ove ja Triinu Maine Cooni tõugu kass lubas naabripere Triinul end ilusti sülle võtta. Kassiga sobitas sõprust Lauri Hussari poeg Herman, taustal Kõrgessaare osavallavanem Niels-Peeter Rattiste.

Hiiu Leht
Loo ja foto autor: Harda Roosna

Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

aasta küla kandidaat puski

Loe lisaks

02.07.2024
Hiiumaa kodukohvikute päevadel saab talleprae ja suitsukala kõrval kunsti teha

1.-3. augustini Hiiumaal peetavatele kodukohvikute päevadele on registreerunud 37 kodukohvikut üle kogu Hiiumaa, toiduvalikus leidub lihtsaid koduseid…

Loe edasi
27.06.2024
TS Laevad liitus Hiiumaa turismiklastriga

Eesti suursaarte ja mandri vahel parvlaevaliiklust korraldav OÜ TS Laevad astus Hiiumaa turismiklastri liikmeks. Otsus sündis soovist…

Loe edasi
13.05.2024
Margit Kääramees “Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam”

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema…

Loe edasi