Laskumine Tahkuna tuletornist

07 juuli 2023
liikumissuvi_ laskumine tornist

Tahkuna tuletorn läheb sügisest remonti, aga sel ja loodetavasti remonditööde teostumisel ka järgmisel suvel on see laupäeviti avatud neile, kel on huvi Eesti ühest kõrgemast tuletornist alla laskuda.

Hiiu Rope ühe eestvedaja Tanel Põldma sõnul võttis neil kaua aega, et saada üldse lubasid sellise aktsiooni korraldamiseks Tahkunas, kuna tegemist on muinsuskaitselise objektiga. Õnneks saime asjad korda ning nüüd oleme eelmisest augustist saati siin laskumisi teinud,“ sõnab ta. Laskumise lubamiseks oli muinsuskaitseloale lisaks vaja ka kinnitust, et sellise ekstreemse aktiivse tegevuse pakkujad on vastavate oskuste ja teadmistega. Kõik neli Hiiu Rope instruktorit, kelle hulgas on lisaks Tanelile ka Inna Lepik, Erle ja Kajar Martin, on teinud spetsiaalse koolituse ja omandanud kuhjaga kogemusi ise ronides ning laskudes.

Neid julgeid, kes laskumas käivad, on palju. Tulijaid on nii mandrilt kui ka kodusaarelt. Ma oskan öelda, et ainult üks inimene on ülevalt tagasi alla trepist läinud – kõik teised on oma hirmudele otsa vaadanud. Üks naine laskus lausa kaks korda alla,“ naerab Tanel. 

Hiiumaal ka giidina töötav Inna Lepik on kauaaegne ronimis- ning laskumishuviline. Tema sõnul on see tegevus ainulaadne kogu Eestis. Küll sai kunagi ka Ristna tuletornist laskuda, aga see on palju väiksem. Tahkuna tuletorni kõrgus on 43 meetrit ning laskuda saab 39. 

Laskumise tegi läbi ka katsejänes Marko. See tundus hea võimalus ennast proovile panna ja midagi adrenaliinirohket teha,“ sõnas ta.

Kõigepealt tuli anda allkiri paberile, milles ära toodud turvanõuded. Inna andis mulle kiivri pähe, pani traksid ümber, kindad kätte ja kilesussid jalga ning saatiski torni,“ meenutas Marko ja rääkis, mis järgnes sissejuhatusele. Entusiasmiga trepist üles joostes mõistsin torni kõrgust, sest poole peal tundsin, et mu jalad on juba väsinud,“ naeris ta. Üles jõudes võttis mind vastu lõbusa ja sõbraliku olemisega Tanel, kes ei lasknud hirmul tekkida või olukorda üle mõelda. Üleval, kui ta sind ette valmistab, selgitab ta kõik turvaelemendid ja laskumise põhimõtte ära, mis tekitab kindluse,“ lisas ta. 

Kui otse alla vaadates hakkab kõhe, siis selgituste järgi üle ääre ronides ja ilusat vaadet nautides hirmud hajusid. Edasine laskumine oli juba puhas nauding. Tanel hoiab sind kogu aeg rippumas, aga sa saad oma laskumist köielt kontrollida. See libiseb läbi su peopesa ja kui peopesa kokku surud, siis jäädki õhku seisma, aga peopesa avades libised allapoole. Minu jaoks oligi üllatav, kui palju kontrolli mul selle laskumise üle oli. Kordagi ei tekkinud tunnet, et see oleks liiga ohtlik või kontrollimatu. Laskumise ajal on võimalik ennast peatada ja vaadet nautida ja seda ilma erilise vaevata. Soovi korral kiiremini alla minnes ning jalgadega end torni küljest lahti tõugates on võimalik ka köie otsas kiikuda. Alla jõudes võtab sind taas vastu Inna, kes köite ahelatest vabastab. Kui Tahkuna poole sõites ma arvasin, et lõpetan selle kogemuse higisena ja peksleva südamega, siis tuletornist alla jõudes oli olemine rahulik ning särk jäi ka kuivaks,“ jutustas Marko. 

Kõige hullem on, kui laskujad enne äärelt üle ronimist alla jäävad vaatama ja oma hirmu toitma,“ sõnab Tanel. Aga see on äge ja alati kui me tuletornil laskumisjaama püsti paneme, teeme ise kontroll-laskumised. Hetkel oleme väljas ühe jaamaga, kuid vajadusel saame seada üles ka kaks, et kaks inimest saaks korraga laskuda ja teineteisele kaasa elada – seetõttu käib meil ka mitmeid gruppe,“ lisab ta. 

Tahkuna tuletornist saab laskuda igal laupäeval vahemikus 11-16ni ning üks kord maksab 39 eurot. Lisainfo on saadaval Hiiu Rope Facebooki lehel.

 

Hiiu Leht
Loo ja foto autor: Irene Kivi

Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

liikumissuvi_ laskumine tornist

Loe lisaks

18.10.2023
Hõimupäevaga algav Hiiumaa restoranide nädal pakub maitseid Tarestest Taimaani

Hiiumaa sügisesel restoranide nädalal osalevad just selleks sündmuseks valminud erimenüüdega kaheksa eriilmelist restorani. Gurmee-pakkumiste hinnad jäävad vahemikku…

Loe edasi
11.10.2023
Hiiumaa sihtkohakampaaniad Saksamaal ja Soomes jõudsid kümnete miljoniteni

Maist septembrini kestnud Hiiumaa digikampaaniad Saksamaal ja Soomes jõudsid rohkem kui 77 miljoni vaatajani ning tõid saare…

Loe edasi
10.10.2023
Green Destination konverentsil tunnustati Eesti turismisihtkohti – Hiiumaale kuldtase!

Tallinnas toimunud rahvusvahelisel Green Destinationsi konverentsil tunnustati rohesihtkohtade programmis osalevaid Eesti turismisihtkohti. Programmiga liitunud Hiiumaa tõusis hõbetasemelt kuldtasemele,…

Loe edasi