Lääne-Eesti saared on UNESCO tiiva all kestliku looduskasutuse eeskujuks

10 veebr. 2023
DSC02050

Hiiumaa, Muhu, Ruhnu, Saaremaa ja Vormsi ühendavad jõud, et UNESCO nimekirjas oleva alana jätkata sealse loodusliku mitmekesisuse väärtustamist ja rohelise mõtteviisi juurutamist igas eluvaldkonnas.

Täna allkirjastas keskkonnaminister Madis Kallas Hiiumaal koos vallavanematega Lääne-Eesti saarte biosfääriala programmdokumendi. Selles on sõnastatud kuni 2030. aastani eesmärgid, kuidas arendada piirkonnas kestlikku majandust, säilitades Hiiu- ja Saaremaa, Muhu, Ruhnu ja Vormsi omanäolist kultuuri ja mitmekesist loodust.

Kallase sõnul on saared niivõrd erilised ja tugeva identiteediga, et seda tuleb säilitada ja laiemalt tutvustada. „Biosfäärialal saavad saared oma teadmised ühendada ja näidata eeskuju kestliku looduskasutuse, rohemajanduse ja elujõulise kultuuriruumiga. Siin peab saama end hästi tunda nii kohalik elanik kui ka külaline. Aga seda saab saavutada vaid kogukondade tihedas koostöös,“ rääkis keskkonnaminister.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ütles, et kuigi biosfääriala sõna ei ütle esialgu kuigi palju, siis tegelikult on sellega kestliku majandamise ja oma pärandkultuuri hoidmise teel seotud kõik inimesed. „Mul on väga hea meel, et riik toetab selle teema fookuses hoidmist ja panustab meie jätkusuutlikku arengusse,“ sõnas Tuisk. „Meie soov on teha koostööd teiste maakondadega ning panustada seeläbi UNESCO biosfääri programmiala paremasse kuvamisse ja tutvustamisse.“

Hiiumaa vallavanema Hergo Tasuja sõnul on saarte koostööl suuri eeliseid. „Meie biosfäärialal asuvad koolid saavad näiteks loodusõpetuse, keskkonnahariduse või ettevõtlusõppe abil suunata noori arutlema üleilmsetele ja meie piirkonna probleemide ja väljakutsete üle ning leida neile lahendusi,“ ütles Tasuja.

UNESCO programm „Inimene ja biosfäär“ on üle viiekümne aasta aidanud otsida üleilmsetele probleemidele kohalikke lahendusi ning toetanud seeläbi kestlikku arengut. Programm panustab liikmesriikide bioloogilise mitmekesisuse säilitamisse, looduse hüvede pakkumisse ja loodusvarade mõistlikku kasutamisesse.

Lääne-Eesti saarte biosfääriala missioon on UNESCO programmi „Inimene ja biosfäär“ põhimõtetest lähtuvalt toetada Lääne-Eesti saarte kujunemist rahvusvahelise tähtsusega kestliku arengu mudelalaks. Lääne-Eesti saarestiku biosfäärialal on UNESCO sertifikaat alates 1990. aastast.

DSC02050

Loe lisaks

09.02.2023
Hiidlased tõid pealinnna merelised seiklused koos optimist, õnneloosi ja kalapüügiga

Täna alanud rahvusvahelisel turismimessil Tourest 2023 on hiidlased kohal päris purjeka ja kadakatega. Messikülastajatel on võimalik osaleda…

Loe edasi
06.02.2023
Valminud Hiiumaa saunakalender näitab ainult saunapäevi

Hiiumaa turismiklaster andis välja Hiiumaa saunakalendri 2023, milles on ära märgitud ainult saunapäevad. Kõigi ülejäänud päevade kohad…

Loe edasi
29.01.2023
Keskpäevane mõtisklus Fred Jüssiga

29. jaanuaril tähistab sünnipäeva Fred Jüssi. Palju-palju tervist ja jõudu! Sel puhul pakume võimalust vaadata ja kuulata…

Loe edasi