Kohvikute pidajad lubavad nii tsirkust kui leiba

03 aug. 2023
Copy of Teelised kohvikus Õõtsuv Meri

Ülesaarelist muusika-aastat tähistades võib 32 kohvikust leida tavapärasest rohkem kultuuri. 

Juba 16. korda toimuvate Hiiumaa kohvikutepäevade esimesel päeval, neljapäeval on avatud neli, reedel 15 ja laupäeval 23 kohvikut.

Joanna Elisabeth Viik kohvikutepäeva korraldustiimist rääkis, et ligikaudu kolmandik tänavustest kohvikutest avavad oma uksed sel aastal esmakordselt. Paljudes tähistatakse Hiiumaa muusikaaastat ja külalised võivad valmis olla tavapärasest rohkemateks elava muusika esitusteks. Turismiklastri juhi Kristel Üksvärava sõnul kostitavad kohvikud külastajaid väga erinevate muusikaliste ampsudega: kuulda saab puhkpillimuusikat, hiiu kannelt ja reggae-rütme, lisaks avaneb külalistel võimalus ise karaoket laulda. 

Helgi Põllo Hiiumaa muuseumist, kus avab uksed klassikaline Parunite Balkon, rääkis, et nende selleaastane kohvik ühendab kohvikumelu ja muuseumi muusikaaasta ekspositsiooni “Pillid piltidel”. Saab näiteks mõnuleda rannatoolidel ja kõrkjamattidega ehitud muusikatoas nelja Hiiumaaga seotud helilooja loomingut kuulates. “Elavmuusikale me sel aastal suurt rõhku ei pannud, sest oleme seda igal aastal teinud,” rääkis ta.

Orjaku külamaja kohvik kannab muusikaaasta ja Rudolf Tobiase auks helilooja esimese eestikeelse laulu pealkirja “Õõtsuv meri”. Perenaise Margit Kääramehe sõnul on see nendepoolne sümboolne kummardus juubilarile, kelle sünnikodu on Orjakust otse üle Käina lahe. Lisaks rääkis Margit, kuidas kohvikulaudadel on külastajate jaoks purgikesed, millest leiab Rudolf Tobiase kohta erinevaid tutvustavaid infokilde. Muusikaaastale väärilise punkti paneb kogukonnakohvikus Stig Rästa kontsert.

Elavat muusikat saab kuulda veel kohvikutes Tahan lennata! ja Magus Mari Meitele ja Teitele. See On Mõttekoht toob lavale hiiu kandle, Parunite Balkonil toimuvad klaverikontserdid ja Aia Hoovis saab nautida kitarrikontserti. Metsaääre aiakohvikus esineb kohalik punt nimega Voordevint. Karaokesõbrad on oodatud Helisevas Aia kohvikusse.

Hiiu Leht koostas Kodukohvikute päevade kodulehe ja Facebooki põhjal teejuhi, mis aitab sobiva kohviku leidmisel:

Kultuurinäljas külalistele

Lisaks arvukatele elava muusikaga kohvikutele pakub kultuuriprogrammi kohvik Unison, kus lubatakse külalistele jutustada ühe hiiumaise bändi ajaloost. Pätakavalla kohvikus saab täpsemalt teada hiiu keele ja ajaloo kohta. Riksi metsakohvikus korraldatakse puutöö töötuba ning muuhulgas näidatakse püstkoda. Eksootiliste maitseelamuste soovijad saavad minna Café Orientale Mehhiko kohvikusse Caramba. Prantsuse köögi huvilisi ootab enda juurde kohvik 12 Makrooni.

Lastega külalistele/Loomaarmastajatele

Lastele pakuvad hulgaliselt tegevusi ja mänge kohvikud Magus Mari, Mannu kohvik ja Pahupidi Puhkus. Batuudil saab hüpata kohvikutes 12 Makrooni, Kasesalu ja Siia Nohin. Aia Hoovis ja Pomerantsi Pannkookides leidub lastele tegevusi nii sees kui väljas. Parunite Balkonil on suur mängunurk siseruumides. Väikestele motikahuvilistele võib sobida ka Motohvik. Tervet peret ootavad endale külla veel Riksi Metsakohvik, Lepa Lounge ja Metsaääre Aiakohvik. Lehtma Baaris lubatakse seiklusjahti nii suurtele kui väikestele. Kohvikus Õõtsuv Meri on võimalik kaasa lüüa väikses seiklusmängus, kus tuleb leida märgitud punktid sadamas ja teha nendest telefoniga pilt. Kõik osalejad saavad kingituseks õnnekivi ja peavõiduks on kinkekott õhtuste Stig Rästa kontserdipiletitega.

Loomaarmastajate rõõmuks kappab Lehtma Baaris ringi ka hobune. Viire Hoovi kohvikus saab näha küülikuid. Lennujaama kohvikus Tahan lennata! saab sõita hobuvankri ja poniga. Lisaks toimuvad seal ringkäigud ja loteriid, samuti Lennuakadeemia tudengite töötoad. Huvilistel on võimalus teha väikelennukiga tiir Hiiumaa kohal.

Paarikestele

Romantilise merevaate otsinguil soovitame külastada kohvikuid Meri ja Maa, Õõtsuv Meri, Kala Lainel, Lehtma Baar ja Unison. Kõik need asuvad veekogu lähedal. Kohvikud Sepa Sumin ja Mehhiko Caramba lubavad head seltskonda ja muusikat. Café Orientale on see aasta võtnud keskseks teemaks mehhiko köögi ja kultuuri ning fiesta kestab hilisõhtuni. Keskkööni õunaaaias lebotamist lubab ka kohvik 11 Õuna.

Toidutalumatusega/veganile

Gluteeni-, laktoosi- ja suhkruvabasid magustoite saab Mihkli kohvikus, Nõia Maja pakub taimseid toite. Nii vegan, laktoosi- kui ka gluteenivabasid ampse leiab samuti Pomerantsi Pannkookidest ja Õõtsuvast Merest.

Kalaarmastajale

Kalasupisõpradel tasub seada sammud kohvikusse Õõtsuv Meri, samuti Nasva küla kohvikusse. Kalakohvik Kala Lainel pakub lisaks kalasupile ka suitsukala ja praelesta. Lestajahile tasub minna ka Mannu kohvikusse ja Siia Nohinasse, kus, nagu nimigi viitab, pakutakse erineval kujul siiakala. Kalast ei saa mööda ka Metsaääre aiakohvikus, kalakohvikus Unison, Kasesalu kohvikus, kohvikutes 12 makrooni ja See On Mõttekoht.  

Pidutsejale

Ööinimeste jaoks hoiavad uksi lahti kaks kodukohvikut: reedel Lehtma Baar ja laupäeval Café Orientale Mehhiko kohvik Caramba. Mõlemais on lootust kella kaheni kestvale tantsupeole.  Lehtma Baaris keerutab plaati DJ Black Mama. Reedel mängib DJ Tarrvi Kohvikus 12 Makrooni ja pidu kestab keskööni.

Heategevus

Metsaääre aiakohvikus toimub heategevuslik loterii, kus kogutakse raha vähiravifondile Kingitud Elu. Ka kogukonnakohvik Õõtsuv Meri on heategevusliku iseloomuga. Külanaised ja nende head sõbrad tulevad kord aastas kokku ja avavad kohviku, millega kogutakse raha külakeskuse arendamiseks. Juba neljandat aastat annetatakse osa saadud tulust ka vähiravifondile Kingitud Elu. Sellel aastal läheb osa küpsetiste müügitulust noorpurjetajate toetuseks, kes kohvikutepäeva ajal oma harrastust sealsamas lahkelt ka demonstreerivad.

 

Loo autor: Hiiu Leht. Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Copy of Teelised kohvikus Õõtsuv Meri

Loe lisaks

12.02.2024
Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel: „Hiiumaast ja endast“

„Ute, ute, ute!“ hüüab Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel oma maja värava taga, kuid lambakarja asemel tormab…

Loe edasi
05.02.2024
Nelja Nurga galeriisse tasub sammud seada, kui on huvi Hiiumaaga seotud loomingu vastu

Nelja Nurga galeriisse tasub sammud seada, kui on huvi Hiiumaaga seotud loomingu vastu. Siinsed galeristid näevad palju…

Loe edasi
01.02.2024
Hiiumaa kunstiaasta teeb kõigist kunstnikud

Teema-aastate traditsiooni jätkates on Hiiumaal tänavu fookuses kunst, seda ennekõike Hiiumaalt pärit kunstniku Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva…

Loe edasi