Hiiumaa saadik Aarne Mikk

Aasta alguses said Hiiumaa saadiku tiitli ja särgi Enn Kunila ja Arne Mikk. Seda ennekõike Hiiumaa muusika-aasta raames korraldatud suursündmuse „Eesti muusika pidupäevad. Rudolf Tobias 150“ eest. Nii nagu juba traditsiooniks saanud, vastasid nad saadiku tiitli üleandmisel Hiiumaaga seotud küsimustele.

Mis on sinu jaoks Hiiumaa tunne?

See on üks rahu ja vaikuse tunne. Algab sellest, kui praami peale lähed, juba siis hakkab kell teistmoodi tiksuma, ei ole enam kuhugi kiiret. Mul on 1976. aastast suvekodu Kõpus Kiduspe külas ja kui sinna metsade vahele jõuad, siis hing puhkab ja tunned rõõmu, kui ilus ja armas see saar on.

Kuhu peaks Hiiumaa külaline kindlasti jõudma või mida kogema?

Mina alustaks Sääre tirbist ja läbi Tobiase majamuuseumi jõuaks Kõpu tuletorni. 1988. aastal filmisime seal ETV jaoks fragmente G. Ernesaksa „Tormide rannast“. Teine nimi, mis on minuga ja Hiiumaaga seotud, on Aino Kallas. Nimelt kaks Tubina ooperit, millede sünniloos ma olen natuke osalenud, on Barbara von Tisenhusen ja Reigi õpetaja ja mõlemaid olen saanud Estonias ka lavastada.

Mis meenub esimesena, kui ütled Hiiumaa?

Esimene sähvatus on Kõpu tuletorn. Hiiumaa sümbol läbi ajaloo. Euroopa kontekstis üks eriliselt säilinud objekt.

Lemmik Hiiumaa aastaaeg?

Mina olen peaaegu 50 aastat veetnud kõik suved Hiiumaal. Nii kui puhkus algas, siis kogu puhkuse olimegi Hiiumaal. Nüüd aga tore, et vanem poeg käib koos lastega siin ka jõulude ajal ja käivad Reigi kirikus jõuluteenistusel. Ja kuusele, mille kunagi pojapojaga istutasime, pannakse jõuluks tuled külge.

Kuidas teid omaks on võetud?

Esimesel hetkel sind ju omaks ei võeta. Samas hiidlastele on omane huumor ja südamlikkus. Mäletan, kuidas ühel jõululaupäeva hommikul oli Tallinnas uksekell ja Hiiumaa naabrimees tõi mulle Tallinnasse jõulukuuse. Või siis kui mul poeg haige oli ja Hiiumaal õue ei saanud, tõi teine naabrimees talle akna alla siili, et oleks lõbusam. Selliseid sooje hetki ja kilde on palju ja need jäävad alatiseks meelde.

Hiidlaste leib tuleb merest. Kui palju teie kala sööte?

Meie pere suur unistus on igal aastal, et millal hakkab saama suitsulesta Hiiumaal. See on kogu pere esimene suvemõte.