Hiiumaa oma rahvussport – augukaevamine

25 aug. 2023
MG_2300

Mitte küll nii massiliselt kui tennist või orienteerumist, kuid iga-aastaste maailmameistrivõistlustega väikestviisi siiski, harrastatakse Hiiumaal kogu maailmas ainulaadset sporti – augukaevamist.

Augukaevamise kui spordiala tõi kaardile Kõlunõmme mees Andres Raudsepp, kes ei jäänud pikalt ootama, vaid otsustas uue spordialaga lagedale tulla, korraldades kohe maailmameistrivõistlused.

“Mõte oli natuke ka selles, et Hiiumaale oli vaja tuua suur sport ja mis iseloomustaks seda paremini kui maailmameistrivõistlused,“ kommenteeris võistluste sündi selle peakorraldaja Raudsepp.

Sel aastal toimusid maailmameistrivõistlused augukaevamises juba kuuendat korda. Traditsiooniliselt toimuvad need Hiiu Kala ja Õlle festivali ajal Kassari puhkekeskuse juures, kus kaevamiseks on olemas paraja suurusega murulapp.

Reeglid on lihtsad. Aega on kakskümmend minutit ja selle aja jooksul tuleb neljaliikmelisel tiimil kaevata võimalikult sügav auk. Ala on füüsiliselt väljakutsuv ja treenida soovitab Raudsepp igal pool ja alati kui võimalik: koduõues, liivarannas, peenramaal, talvel lumehanges, aitab ka jääaugu lõhkumine. Edasijõudnuile soovitab ta kivisemat pinnast, nagu näiteks Pühalepa või Tubala kandis. Oma ala tippudele on Käina COOPi ees olemas ka treeningkeskus.

Tuleviku eesmärk on kindlasti viia augukaevamine ka olümpiaalade sekka. “Et nii professionaalidel kui harrastajatel oleks kindel siht, kuhu poole püüelda,“ põhjendas otsust Raudsepp.

Äsja, 19. augustil toimunud augukaevamise maailmameistrivõistlused võitis tulemusega 131 cm meeskond Kukeprotest. 

“Osalejad olid oma ala professionaalid,“ kommenteeris korraldaja ja kohtunik võidutiimi sooritust. Kukeprotest kasutas maksimaalse sügavuse saavutamiseks nippi, kus kolm meest hoidsid jalgadest neljandat, kes peadpidi augus olles viimaseid sentimeetreid välja kaevas.

Teise koha pälvis 106 sentimeetriga Combimilli tiim, kolmanda 98 sentimeetriga duo A ja O Haljastus ning 92 sentimeetriga tuli neljandaks võistkond Kompu.

Raudsepp tänas kõiki pealtvaatajaid ja avaldas lootust, et järgmistel maailmameistrivõistlustel 2024. aastal sünnib uus maailmarekord, sest tema teada on Hiiumaa metsades treenimas üks väga võimekas võistkond. “Sel aastal nad ei olnud veel valmis end avalikkusele esitlema,“ vihjas korraldaja.

Võistluste sünni juures olnud augukaevamise tuline fänn Jaana Lepamaa kommenteeris kogu sündmust ülivõrdes: “Vaieldamatult Hiiumaa parim spordivõistlus! Sellest on tänaseks saanud traditsiooniline ja oodatuim hetk Hiiumaa suves!“

Isiklik kogemus augukaevamise meistrivõistlustelt

Olime neli noort inimest, täis hakkamist ja indu osaleda augukaevamise maailmameistrivõistlustel. Kakskümmend minutit – mis see siis ära ei ole – kaevame ja naudime. Vastased olid tugevad. Korraldaja Andres Raudsepa sõnul koguni profisportlased. “Hea küll, neile siis kaotame,“ mõtlesime, aga kõik kaardid olid endiselt avatud. 

Kui võistlus algas, sai esimeste minutitega selgeks, et paljalt kiirusega ei tee siin midagi. Vaja on tehnikat ja jõu teadlikku jagamist. Samuti sai üsna ruttu selgeks, et olime teinud saatusliku vea, kui otsustasime keskenduda vaid sügavusele. Lõpuks pidime omaks võtma täieliku põrumise ka seetõttu, et kakskümmend minutit kaevamist oli füüsiliselt nii raske, et korraliku tulemuse tegemine vajaks tervet aastat treenimist, aga meie kirjainimestena polnud isegi talvel äsjasadanud lund kühveldanud.

Kordamööda kaevates ja hingeldades, higistades, minuteid, lõpuks ka sekundeid lugedes, pingutasime siiski lõpuni välja. Meie kõrval tegutsev profisportlaste tiim oli kaevanud parajalt laia augu, kuhu mahtus üks mees tervenisti koos labidaga sisse. Ainult tema peanupp paistiski veel ja kühvlite viisi lendas sealt mulda välja. Samal ajal kõõlusime meie oma kitsukese augu serval ja kaapisime kõhulihaste abiga augupõhjast peotäisi.

Auhinnad tasusid siiski tiimiliikmete vaeva ja tegid tuju heaks, ent otsustasime ala edaspidi proffidele jätta.

 

Loo autor: Piret Eesmaa, Hiiu Leht
Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

MG_2300

Loe lisaks

29.08.2023
Biolagunevate mähkmete tootjad käisid koostöövõimalusi uurimas

“Mis oleks, kui Hiiumaa oleks esimene saar, kus kõik beebid kasutavad biolagunevaid mähkmeid?“ küsis majandusteadlane ja sinimajanduse…

Loe edasi
25.08.2023
Onnilaager õpetab lugema ja ehitama

Kassari rahvamaja metsatukas ootab avastamist neli värsket onni, mis valminud looduslikest materjalidest, naelte ja kruvideta, laste koostöö…

Loe edasi
25.08.2023
Kolm küsimusi tekitavat objekti koos selgitustega

Hiiumaa vaatamisväärsuste vahel tiirutades jääb kindlasti silma ka palju muud huvitavat, mille kohta selgitavad infotahvlid ja ajalooülevaated…

Loe edasi