Erkki-Sven Tüür pälvis muusika aastapreemia

07 okt. 2022
Erkki-Sven Tüür pälvis aastapreemia

Erkki-Sven Tüüri tunnustati erakordse loomingulise aasta, flöödikontserdi “Lux Stellarum” ja X sümfoonia eest.

Erakordne oli see aasta Tüüri sõnul selle poolest, et mitmete asjaolude tõttu sattusid kevadaega neli maailma­esiettekannet – Teine klaverisonaat Eesti Muusikapäevade raames, Deep Darak Shine keelpillidele Glasgow’s, X sümfoonia German Hornsoundi ning Bochumi Sümfoonikutega ja Flöödi­kontsert “Lux Stellarum” Emmanuel Pahud’ ja Berliini Filharmoonikutega.

“23. oktoobril tuleb Casa da Musica suures saalis Portos esiettekandele ka ulatuslik helitöö bigbändile ja suurele ansamblile “Mare Lacrimarum” (Pisarate meri) Olari Eltsi juhatusel – see on pühendatud vene vägede sõjakuritegude ohvritele Ukrainas,” nimetas helilooja veel üht teost, mis sama aastanumbri sisse jääb.

Kultuurikapitali auhinnad

Helikunsti sihkapitali esimees Marje Loharu märkis, et vaatamata koroona­viiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele, on Eesti muusikaelu erakordselt tihe ja dünaamiline ning omab tähendust kõigile, ka rahvusvaheliselt. Nii Erkki-Sven Tüüri X sümfoonia kui Flöödikontsert on kirjutatud kahe järjestikuse pandeemia-aasta jooksul.

Tüüri enda sõnul pandeemia tema loomingut suurel määral ei mõjutanud: “Mu elurütm sügisel-talvel-varakevadel on enamasti ikka üks ja seesama, ainult neil aastatel ei liigendanud seda ka mitte ükski kontsertidega seotud reis – ses mõttes ei kahjustanud see koroonaaeg mu loomingulist tegevust, aga ei andnud midagi ka juurde…”

Kultuurkapitali helikunsti sih­kapitali preemiatele esitati tänavu üle 70 nominendi. Loharu sõnul katavad 12 preemiat ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada. Välja anti kümme aastapreemiat ja kaks tunnustus­preemiat. Ühe preemia suurus on 5000 eurot.

Muusikanõukogu auhinnad

Samal sündmusel jagati ka Eesti Muusika­nõukogu aastapreemiaid, kus muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest pälvis Muusikaelu tegelase preemia džässmuusik Villu Veski, kui põnevate ideede generaator ja elluviija ning üle veerandsaja aasta festivali Juu Jääb korraldaja. Veski astus üles käesoleva aasta suvel ka Hiiu Folgil ning teda on aasta lõpus taas Kärdlasse oodata – 28. detsembril esineb ta koos Tiit Kalluste ja Laura Põldverega šampanja­baaris Kork.

“Muusikanõukogu preemiad tunnustavad pikaajalist olulist panustamist meie muusikavaldkonna arengusse, väljendavad tänu ja tunnustust seni tehtu eest, samas kätkedes endas ka innustavat impulssi tulevikuks,” märkis muusikanõukogu president Ivari Ilja. Kõik selle aasta preemiate laureaadid on tema sõnul omanäolised isiksused, kes kõrge professionaalse ja kunstilise haardega meie muusikakultuuri oluliselt mõjutanud.

Muusikapreemiate pidulik üle­andmine toimus rahvusvahelisel muusika­päeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Koos on preemiaid välja antud 15 aastat järjest.

 

Lugu on ilmunud Hiiu Lehes. Loo autor: Piret Eesmaa.

Artiklite ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevadamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Foto: Kaja Hiis-Rinne

Erkki-Sven Tüür pälvis aastapreemia

Loe lisaks

02.07.2024
Hiiumaa kodukohvikute päevadel saab talleprae ja suitsukala kõrval kunsti teha

1.-3. augustini Hiiumaal peetavatele kodukohvikute päevadele on registreerunud 37 kodukohvikut üle kogu Hiiumaa, toiduvalikus leidub lihtsaid koduseid…

Loe edasi
27.06.2024
TS Laevad liitus Hiiumaa turismiklastriga

Eesti suursaarte ja mandri vahel parvlaevaliiklust korraldav OÜ TS Laevad astus Hiiumaa turismiklastri liikmeks. Otsus sündis soovist…

Loe edasi
13.05.2024
Margit Kääramees “Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam”

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema…

Loe edasi