2025. aasta on Hiiumaal rahvariideaasta

17 jaan. 2025
Hiiumaa rahvariided_Foto Toomas Kokovkin

Eesti tänavune suursündmus on laulu- ja tantsupidu ning üle riigi tähistatakse raamatuaastat. Hiiumaa võtab nende teemade tuules fookusesse rahvariided ja rahvariidemotiivid, nende värvid ja elemendid, kuid teema-aasta hõlmab rahvakultuuri laiemalt.

Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel ütles, et Hiiumaa teema-aastate traditsiooni jätkates keskendutakse sel aastal pärimusele ning tehakse seda läbi rahvariiete.

„Meie tänavused temaatilised tegevused ja sündmused kutsuvad üles rahvariideid valmistama ja kandma, eelkõige aga pärandkultuuriga tutvuma ning oma isiklike juurte peale mõtlema. Rahvariideaasta laiem eesmärk on hoida elus ja väärtustada Hiiumaa ainulaadset pärimust,“ rääkis Peikel. Ta lisas, et tegelikult on rahvariiete kandmise võimalusi palju rohkem kui vaid rahvatantsurühma esinemisel või laulupeol.

„Oleme tänapäeval rahvariietest mõnevõrra võõrdunud ja ei oska ehk mõelda, et sadakond aastat tagasi, kui ülemaailmset tekstiilitööstust ja kiirmoodi veel polnud, kanti neid riideid igapäevaselt. Eraldi olid suve- ja talverõivad, argipäeva ja piduriided, rääkimata lisanditest, kaunistustest ja ehetest,“ rääkis Peikel. Tema arvates ei pea rahvariided olema ainult esinemiskostüüm või muuseumieksponaat, vaid rahvariideid või nende komponente võiks kasutada ka igapäevaselt.

Hiiumaal alustab sel aastal rahvariidekool, kus huvilised saavad ise rahvariideid valmistada. Pannakse üles mitmeid näitusi, toimub Hiiumaa laulu-ja tantsupäev, valmib Hiiumaa rahvariiete raamat. Kodu- ja glögikohvikud ning mitmed muud ettevõtmised kujundatakse tänavu rahvariideaasta teemadel ja värvides. Peikel märkis, et teema-aasta kava alles täieneb ja kogu info avaldatakse jooksvalt lehel hiiumaa.ee/rahvariideaasta

Rahvariideaasta logo autor on kunstnik Kertu-Liina Karjus.

Logol on kujutatud stiliseerituna hiiu naise noatupp, peotäis pruudiseppeli helmeid ja erinevad küüdutriibud. Kokku on see sümboolne tuletorn, mis samuti Hiiumaale iseloomulik. Et huvi ja teadmised-oskused rahvariietest paistaks kaugele.

Oluline tähtpäev Hiiumaa pärimuses on 25. märts, kui möödub 180 aastat Hiiumaalt pärit legendaarse rahvamuusiku Torupilli Jussi sünnist.

„Kuid me ei tahaks keskenduda ainult hiiu rahvariietele. Kutsume üles saare külalisi kandma meile külla tulles uhkusega oma rahvariideid. Pole vahet, kas tullakse lihtsalt puhkama või jaanilõkke äärde tantsu keerutama. Mulgid pangu aga oma kuued üll ja saarlasedki kenalt oodatud,“ kutsus Peikel üles rahvariideaasta tegevustes osalema.

 Rahvariideaastat, nagu ka teisi Hiiumaa teema-aastaid, veab ja koordineerib Hiiumaa turismiklaster koostöös Hiiumaa vallaga.

 

Hiiumaa rahvariided_Foto Toomas Kokovkin

Loe lisaks

18.11.2024
Hiiumaal avab detsembris uksed üle 20 glögikohviku

Juba kolmandat aastat toimuval Hiiumaa glögikohvikute päeval rullub üle Hiiumaa lahti tõeline talvevõlumaa, kus külalisi ootab aurav tassitäis…

Loe edasi
28.10.2024
Marco Pärtel „Viscosa Kultuuritehasest sai juhuse tahtel mu eluprojekt!“

Kõrgessaares asuva Viscosa kultuuritehase üks eestvedajatest Marco Pärtel räägib Hiiumaale kolimisest ja kultuuritehase ambitsioonikatest plaanidest. „Tundub kuidagi…

Loe edasi
25.10.2024
“Metsa poole” Üllar Soonik “Kõik mu huvid on loodusega seotud”

Suundume koos RMK Lääne-Eesti piirkonna külastusala juhi Üllar Soonikuga Vanajõe oru maalilistele radadele. Üllar alustab matka legendiga….

Loe edasi