Suvi tõi Hiiumaale tagasi bussituristid, automatkajad pelgavad praamijärjekordi ja piletihindu

26 Sep 2022
praam

Hiiumaa turismiklaster viis augusti lõpul ja septembri alguses läbi Hiiumaa turismiettevõtjate küsitluse, mille eesmärk oli tuvastada, kuidas on külastusmajandusel läinud pärast kaht koroona-aastat ja sõjasuve Ukrainas. Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav ütles, et kuigi üht ja üldist trendi on raske välja tuua, oli tore suvi ning asjaolusid arvestades võib Hiiumaa turismihooaja kokkuvõttes rahuldavaks lugeda.

„Bussireisid taastusid, samuti õpilaste ekskursioonid. Kuna piirid läksid jälle lahti, valis osa Eesti siseturiste Hiiumaa asemel Türgi või mõne teise välismaa sihtkoha, kuid soomlasi, rootslasi, sakslasi ja lätlasi jõudis meile suhteliselt vähem kui teistesse Eesti piirkondadesse. Lääne-Euroopa puhul avaldas ilmselt mõju ka sõjahirm,“ ütles Üksvärav, kelle hinnangul on lähivälismaa turistid Hiiumaa jaoks sihtturg, millega tuleb jätkuvalt tegeleda.

Küsitlus näitab parvlaevapileti hinnatõusu mõju

Siseturist seevastu pelgab kõrget parvlaevapileti hinda ja järjekordi, selgus küsitlusest. Juunis-juulis 2022. ehk turismi tipphooajal tõusis külastatavus võrreldes mullusega 18,2 % vastanud Hiiumaa ettevõtetes kuid langes 27 % ettevõtetest.

„Tavapärasest aktiivsem külastatavus augustis päästis turismitegijate hooaja. Kõigi külastatavuse languse põhjuste kohta see küsitlus järeldusi teha ei võimalda, kuid seos parvlaevapiletite hinnatõusuga on olemas, turistide vähenemist parvlaevapiletite hinnatõusu tõttu mainis kokku 26 % vastanutest. Hiiumaa mandriühendus vajab selgemat visiooni ja selle selgitamist avalikkusele. Meil on vaja lisalaeva,“ tõdes Üksvärav. Tema sõnul avaldavad Hiiumaa külastatavusele negatiivset mõju ka parvlaevapiletite broneerimissüsteemi puudujäägid, mille tõttu ei ole tegelikult teada, kui palju broneeritud kohti tegelikult kasutamata jäi või kui palju üldjärjekorras autosid ees on.

„Täna keegi enam naljalt ilma broneeringuta ootejärjekorda ei lähe, kui tal just ei ole vaja tingimata pühapäeva õhtul Hiiumaalt koju jõuda, et ennast töönädala alguseks valmis seada. Kui aga piletiäpp enne puhkusereisi planeerimist järjest punast näitab, võib otsus kergesti mõne lihtsama sihtkoha kasuks kalduda,“ kirjeldas turismiklastri juht.

Hiiumaa külastajate soovitavad teenused ning ootused ei ole võrreldes aastataguse sarnase küsitlusega oluliselt muutunud, sarnased on ka peamised kliendigrupid – pereturistid, grupid ja sõpruskonnad ning välismaalased. Tõusutrendi näitas 2022. aastal ka matkaautodega reisimine.

Hiiumaa oli üle Eesti hästi pildis

Tänavust turismisuve ette valmistades pööras turismiklaster suurt tähelepanu Hiiumaa üldisele kuvandile ja Hiiumaa kui brändi tutvustamisele. Keskenduti teemadele, mis võimaldasid rõhutada erinevaid tegevusi ja huviväärsusi. „See suvi tõi Hiiumaale rohkelt kaugeid külalisi, kes siin varem polnud käinud ning positiivne tagasiside oli rahvusvaheline. Kirjandusfestivali väisasid osalevate riikide prominentsed diplomaadid ja kirjandustegelased, Hiiumaa turismimess tõi saarele Eesti olulisemad turismifirmad. Kodukohvikute päevad meelitasid inimesi saarele kauemakski kui ainult üks nädalalalõpp, kokku registreeriti üle 23 000 kohvikukülastuse,“ loetles Üksvärav. Meediatähelepanu võitsid ka Hiiumaa tuulekala-, kultuuri-, toidu-, õlle-, sauna- ja muusikafestivalid, Viskoosa kultuuritehase avamine, purjevõistlused ja hülgesafarid.

2022. aasta esimese 7 kuuga tehti Rohuküla-Heltermaa liinil edasi-tagasi kokku 381458 reisi, neist juulikuus 119 399 reisi. Hiiumaa püsielanikest reisijate osakaal juulis oli 25 %, ehk saart külastas ligikaudu 44 000 mitte-hiidlast. Statistikaameti andmetel oli Hiiumaa majutusasutuste täituvus juulis 43 %

Hiiumaa turismiklaster ühendab Hiiumaa turismiasjalisi ühiste eesmärkide saavutamisel ning kompetentsi ja ressursside tõhusal kasutamisel. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse enam kui 30 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

praam

Read more

10.02.2023
Lääne-Eesti saared on UNESCO tiiva all kestliku looduskasutuse eeskujuks

Hiiumaa, Muhu, Ruhnu, Saaremaa ja Vormsi ühendavad jõud, et UNESCO nimekirjas oleva alana jätkata sealse loodusliku mitmekesisuse…

Read more
16.06.2023
Kuidas ma siia sattusin: Krista Metsand valis veel väiksema saare

Tuuletorni juht Krista Metsand räägib, kuidas ta  jõudis Hiiumaale Saaremaalt, aga  läbi Tallinna.  Hiiu huumorist ei saa…

Read more
14.07.2023
“Tasapisi” – Mägede talu pererahva kõige lemmikum sõna eesti keeles

Laukal Isabella külas asub Mägede talu, kus toimetavad Saksamaalt pärit Christian ja Bea Wittekindt. Hiiumaale tulid nad…

Read more