Hiiumaa kindlalt purjetamise maailmakaardil

26 Aug 2022
Hiiumaa kindlalt purjetamise maailmakaardil_1

25. augustil võeti Pärnu jahtklubi lipuväljakul pidulikult vastu ORC avamerepurjetamise Euroopa meistrivõistluste medaliste. Nelja medalivõitja seas triumfeeris kaks jahtklubi Dago alust.

Jahtklubi Dago klubiülem Kai Kallas selgitas, et purjetamine on spordiala, mida publikul jälgida peaaegu võimatu. Nii ongi selliste tänuürituste suurim eesmärk häid tulemusi kodus ja omade keskel tähistada. “Tahame oma võistlejatele näidata, et see, mis nad seal kaugel teevad, läheb meile korda ja on meile tähtis,” ütles Kallas.

Tänuüritusel tunnustati Norras toimunud Euroopa meistrivõistluste medali­võitjaid, teiste seas kahe JK Dago jahi, Olympic ja Matilda 4 meeskonda. Esimene neist tõi koju amatöörklassi kullad ja üldvõistluse pronksmedalid, teine hõbemedalid. 

Matilda 4 kapteni Juss Ojala sõnul jäi neil kuld saamata, sest ilm oli liiga hea: “Valmistusime tingimusteks, kus 70kraadise nurga all sajab pidevalt vihma ja tuul on tugev, aga oli hoopis ilus suvine ilm.” Olympicu meeskonnaliige Meelis Pielberg ütles, et nemad läksid püüdma amatööride kulda, et sellele lisaks tuli ka üldarvestuse pronks, oli meeldiv üllatus. Oma meeskonna edu võtmeks nimetas ta seda, et tiim ja paat on saanud aastast 2011 palju koos harjutada.

Hüppelaud uude reaalsusse

Pärast tortide, šampuste ja õnnitluste jagamist anti avapauk svertpaatide Eesti meistrivõistlustele, kus Hiiumaalt osaleb seitse noort purjetajat. Kui võrrelda Hiiumaa purjetamise olukorda ajaga vaid neli aastat tagasi, on Kallase sõnul vahe praegusega tohutu. Suurema muutuse sellesse on toonud Sven Nuutmanni ja Meelis Pielbergi otsustavus, hakata Hiiumaa purjetamise ja eriti just laste purjetamise eestvedajaiks. Nuutmann märkis, et eks algul oli kahtlejaid küll, ent nüüd sujub koostöö erinevate osapoolte vahel igatpidi soodsalt. 

Ojala lisas, et tööd on tegelikult väsimatult tehtud juba vähemalt üheksa aastat, nüüd on aeg nautida töö vilju: “Aga muutus on olnud suur ja toetus Hiiumaa poolt tohutu.” Nuutmann lisas, et on arengutega väga rahul ja usub, et edaspidi läheb kõik veel vaid paremaks.

Suured väikestele eeskujuks

Võistlustulle läksid lapsed Pärnus uute paatidega, mis on klubi möödunud talve n-ö töövõit – 40 000 eurot toetust tuli Leader meetmest. “Koostöö spordiklubi, valla ja jahtklubi vahel sujus tõeliselt hästi,” kiitis Kallas. Algusaastatega võrreldes on nüüd raha jahtklubi tegevustele palju lihtsam leida. Nuutmann lisas, et toetus valla poolt on olemas olnud algusest peale, kasvõi treeneritele palga näol. Huvitava tõsiasjana tõi ta välja, et purjetamine oli ainus spordiala, millele leidus koht ka valla arengustrateegias. 

Märkimisväärse toetus­avaldusena nägid nii Kallas kui Nuutmann Hiiu valla­vanema Hergo Tasuja kohal­olu tänuüritusel, seljas Dago jahtklubi pusa kirjaga “Hingelt mereline”.

Vallavanem ütles Hiiu Lehele, et Hiiumaal ei saa merest üle ega ümber ja purjetamine on merelise elukeskkonna lahutamatu osa. Vald aga toetab jahtklubi tegevust nii treeneritele palga, projektitoetuse kui sadamate arendamise kaudu.

 

Lugu on ilmunud Hiiu Lehe Suvelehes. Loo autor: Piret Eesmaa

Artiklite ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevadamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Hiiumaa kindlalt purjetamise maailmakaardil_1

Read more

08.07.2022
Hiiumaal avati Eesti moodsaim kardirada

Neljapäeval, 7. juulil avati Käinas rahvusvahelistele standarditele vastav Eesti moodsaim kardirada. Uue kardiraja sünd on Eestis harukordne…

Read more
04.09.2022
Septembris algab uus suvi!

Sellega on nõus ka Hiiumaa Vananaistesuve projektijuht Ly Johansen: “Saarte suvi kestabki kauem, sest meri hoiab sooja,…

Read more
04.10.2022
Ave Alavainu: „Emigreerusin läände abiellumise teel, Nõukogude riigipiiri ületamata.“

Täna, 4. oktoobril möödub 80. aastat Ave Alavainu sünnist. Jagame sel puhul tema viimast intervjuud.   Üle…

Read more