Green Destination konverentsil tunnustati Eesti turismisihtkohti – Hiiumaale kuldtase!

10 Oct 2023
GD tseremoonia_Hiiumaa

Tallinnas toimunud rahvusvahelisel Green Destinationsi konverentsil tunnustati rohesihtkohtade programmis osalevaid Eesti turismisihtkohti. Programmiga liitunud Hiiumaa tõusis hõbetasemelt kuldtasemele, tunnustuse võttis vastu SA Hiiumaa Arenduskeskuse juht Liis Lukas.

Rahvusvaheliste keskkonnaaudiitorite hinnang sihtkohale tervikuna on jaotatud viieks tasemeks, madalamalt loetledes pronks-, hõbe-, kuld-, plaatinatase ja kõige kõrgemana sertifitseeritud rohesihtkoha tase. Rohesihtkohtade programmis osalev Hiiumaa pälvis tänavu kuldtaseme.

Hiiumaa tugevused turismisihtkohana on audiitorite hinnangul säästlik ümberkäimine loodus- ja kultuuripärandiga turismiteenuste pakkumisel ning turismi strateegiline juhtimine. Tugevuseks on ka kestlikkuse edendamine ettevõtetes, kohalike teenuste reklaamimine ja ettevõtjate toetamine. Hinnangus on välja toodud, et Hiiumaa jäätmekäitlus, just turistidele suunatud, on hea näide kõikidele Eesti sihtkohtadele. Samuti, et Hiiumaal hoitakse kohalikku kultuuri ning loodust au sees, selle jagamiseks kasutatakse iga võimalust nii läbi kohaliku toidu, ürituste kui ka külastuskohtade.

Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav: „Hiiumaa turismistrateegia koostamisel tõdesime, et külastusmajanduse arendamisel peame püsima keskkonna ja elanike taluvuspiirides. See tähendab, et kõik meie tegevused peavad lähtuma jätkusuutlikkuse põhimõttest, olema kooskõlas looduslike ja kultuuriliste pärandkooslustega. Meie tegevused on suunatud külastajatele, kes oskavad hinnata ja väärtustada omaette olemist, puhast loodust ning aega iseendale. Hiiumaa on hingespaa.“

Eesti sihtkohtade osalemist auhinna- ja sertifitseerimisprogrammis veab Green Destinationsi ametliku partnerina EASi ja KredExi ühendasutuse turismiosakond. Eesti sihtkohad osalevad programmis juba neljandat aastat. Hõbetase on tänavuse seisuga Pärnul, Rakverel ja Järvamaal, nii Hiiu- kui Saaremaal on nüüdsest kuldtase, Lahemaa liikus kullalt plaatinatasemele ning Tartu hõbedalt plaatinale.

EASi ja KredExi ühendasutuse turismijuhi Rainer Aaviku sõnutsi annab Green Destinations sihtkohale väga hea võimaluse näha tervikpilti ning teadmise, kus survestada koostööprojekte, et kogu sihtkoha huvides tarvilikud asjad tehtud saaks. „On oluline, et piirkond saaks turismitulu, ent samas ka see, et külastaja elamus ei tuleks Eesti kauni looduse või kohaliku inimese huvide hinnaga. Seetõttu hakkasime Green Destinationsi lepingulise partnerina Eesti sihtkohtadele neli aastat tagasi võrgustiku tuge pakkuma ning nüüd Tallinna toodud konverents on kahtlemata üks koostöö tipphetkedest,“ lausus Aavik.

Eesti sihtkohtade kõige suuremaks tugevuseks on võrgustiku audiitorite hinnangul loodus- ja kultuuripärandiga säästlik ümberkäimine turismiteenuste pakkumisel. Läbivaks arengukohaks on seire – elanike rahulolu, külastajate rahulolu, külastustiheduse jälgimine ja analüüs. Arenguruumi on ka jäätmetekke vähendamisel ja säästlikumate energialahenduste kasutuselevõtus.

Foto tseremoonialt: Rauno Liivand

GD tseremoonia_Hiiumaa

Read more

09.07.2022
Orjakus Kassari Kultuurineljapäevade üheksas hooaeg

Nagu mina ja ka kõik lehe­lugejad sel nädalal (taas)õppisime, on Kassari ja Orjaku kaks täiesti ise kohta,…

Read more
04.09.2022
Septembris algab uus suvi!

Sellega on nõus ka Hiiumaa Vananaistesuve projektijuht Ly Johansen: “Saarte suvi kestabki kauem, sest meri hoiab sooja,…

Read more
04.10.2022
Ave Alavainu: „Emigreerusin läände abiellumise teel, Nõukogude riigipiiri ületamata.“

Täna, 4. oktoobril möödub 80. aastat Ave Alavainu sünnist. Jagame sel puhul tema viimast intervjuud.   Üle…

Read more