Vana Kärdla elektrijaama lähedal asuva Hea Energia Maja katusele (Vabrikuväljak 10) rajatakse 13 kW päikesepark.
Päikesepargi omanik ja rahastaja pole mitte kinnisvara omanik OÜ Frankness Grupp, vaid kogukond ehk inimesed, kes on otsustanud astuda tulundusühistu Energiaühistu liikmeks ja paigutada raha päikesepargi loomisse.
Ühistulise mudeli puhul ostab majaomanik elektri nende käest, kes päikeseparki investeerida otsustasid. Omanikule on see kasulik, sest vahelt jäävad ära võrgutasud ning elektri hind tuleb soodsam, samuti ei pea päikesepargi eest ise maksma, ühistu liikmete jaoks aga on see teenimisvõimalus, selgitatakse ühistu kodulehel.
Ühistu tegevjuht Märt Helmja võrdles energiaühistuid tarbijate ühistutega, mis said alguse sellest, kui talumehed otsustasid rahad kokku panna ja oma poe teha.
Helmja sõnul on kogu energiasüsteem praegu muutumises ning elektri tootmine liigub suurtest elektrijaamadest tuulikute ja päikesepaneelide poole. See tähendab, et turul tegutseb ühe müüja asemel mitu ja tarbija võib korraga olla ka tootja. Päikesepaneelide paigaldamise buum on Helmja sõnul n-ö täiuslik torm ja energiaühistud kõige mõistlikum kogukonnaenergeetika vorm.
Tema hinnangul võivad energiaühistud olla lahendus ka kohalike omavalitsuste jaoks, kui nad soovivad avalikus kasutuses hooned päikesepaneelidega katta.
Energiaühistul on praeguseks 82 liiget ja Hea Energia Maja päikeseparki investeerimine lõppes möödunud nädalal. Uued liikmed saavad võimaluse investeerida järgmisesse Energiaühistu taastuvenergiaprojekti, ütles Helmja.
Artikkel ilmus Hiis Lehes. Autor Piret Eesmaa.
Artikli avaldamist rahastati Piirkonna Konkurentsi Tugevdamise (PKT) meetme kaudu Euroopa Regionaalarengu Fondist.