Rahvusvaheline säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations avalikustas eile õhtul Ateenas selle aasta maailma kestlike sihtkohtade TOP100 nimekirja ja on uhke tõdeda, et juba kolmandat aastat järjest on ka Hiiumaa nende saja väljavalitud sihtkoha seas.
„Konkurss kestlike sihtkohtade seas on tihe, kandidaate on nii Euroopast, Aasiast, Ameerikast kui ka Aafrikast. Hiiumaa jaoks on see loomulikult rõõmustav uudis ja tunnustus – meile on väga oluline olla maailma turismi kaardil rohelise sihtkohana,“ ütles Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav. „Samuti oleme rõõmsad, et oma edulooga pääsesid TOP100 nimekirja ka saarlased. Meie eesmärk ongi ühiselt rohesaartena edasi liikuda.“
Konkursil osalemiseks peab iga turismisihtkoht esmalt läbima rohekvaliteedi auditi, kus hinnatakse sihtkoha kui elu-, ettevõtlus ja külastuskeskkonna vastavaust Green Destinations kestliku kvaliteedi standardile – Hiiumaal on see saavutatud lausa hõbetaseme vääriliselt. Seejärel saab sihtkoht kandideerida Green Destinations TOP100 nimekirja esitades konkursile ühe viimase aasta kestlikku arengut ilmestava eduloo, mis oleks rahvusvaheliselt eeskujuks ka teistele sihtkohtadele.
Hiiumaa tänavune lugu räägib elektrijalgrataste renditeenuse arendamisest ja nende laadimismajadest, mis töötavad päikeseenergial. Projekti eestvedaja on Peep Lillemägi MTÜst Ungrukivi Selts. Trian-S nime kandvate paviljonide projekti autor on Hiiumaal Soonlepas tegutsev Tõnis Kasemägi, kes juba aastaid tegelenud autonoomsete energiaallikatega hoonete väljamõtlemise ning rajamisega.
Žürii sõnul on tegemist inspireeriva looga, mis tõestab, et ka kõige väiksemad sihtkohad saavad ellukutsuda algatusi süsinikuneutraalse sihtkoha suunas. Tegemist on mitmekülgse ja võimalusterohke projektiga, mis ühtlasi pakub atraktiivset kogemust külastajatele ja elanikele. Hindajate poolt tõsteti Hiiumaa eduloo puhul esile ka partnerluse tähtust ja kasu, mida selline koostöö kestlikkuse valdkonnas võib sihtkohta tuua.
Vaata konkursile esitatud videot siit
Artikli avaldamist on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist Piirkonna konkurentsi tugevdamise meetme kaudu.