Näitus “Istmete ilu” Pikas Majas
Istumise kohta öeldakse, et see on keha olek puhkeasendis. Istmena saab kasutada igasuguseid pindu ja esemeid – olgu kivi või kändu, palki või pakku. Et istumine tunduks mugav või hoopis praktiline, on inimene välja mõelnud ning valmis teinud palju eri tüüpi istmeid. Ka Hiiumaa Muuseumi kogus leidub mitmeid istumise jaoks mõeldud mööbliesemeid.
Sellel näitusel on eksponeeritud peamiselt kodus valmistatud pingid ja kiiktoolid. Mõned vabrikutöö näited leiavad samuti väljapanekus oma koha. Mitmekesisuse loomiseks lisame veidi ka ühele või teisele ajastule omaseid toole. Kahjuks pole paljude mööblitegijate nimed enam teada, kuid nende kätetöö on meie rõõmuks alles.
Hiidlaste elust rääkivates mälestustes võib leida meenutusi nagu on kirja pannud Ain Kalmus oma raamatus „Kadunud saar“: „Vanaisa oli igasuguse töö peale osav. Ta tegi ka puutööd, ning kui tahtsime saada mõnda lauda või tooli, meisterdas ta need“. Selline olukord valitses Hiiumaal veel 20. sajandi esimesel poolel.
Nõukogude aeg hakkas oma muutunud oludega kodus kasutatava mööbli laadi kiiresti muutma. Ka isetegemise võimalused vähenesid järk-järgult ning nii puusohvad kui kiiktoolid taandusid tasapisi suvetubadesse, sealt edasi kolikambritesse, pööningule või lõkkesse.
Toome taas kord hoidlatest ja kodudestki välja meie selle valdkonna toredaimad näited. Nii avaldame tunnustust omaaegsetele meistritele ja innustame tänaseid neid järele tegema. Vähe tähtis pole seegi, et kiikumine on lausa hiidlaste vaimse pärandi hulka valitud nähtus.