Opastettuja retkiä

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/06/hiiumaal-koos-giidiga-1.jpg

Hiidenmaa on pieni ja turvallinen, ja siksi matkailija voi helposti kulkea saarella omatoimisesti, suunnitella omat reittinsä ja etsiä netistä tietoa kiinnostavista kohteista.

Vieläkin antoisampaa saareen tutustuminen on, kun mukana on kokenut matkanjohtaja tai opas, joka tietää Hiidenmaasta kaiken siellä asuneista kirjailijoista (kuten Aino Kallas) harvinaisten orkideoiden nimiin.

Hiidenmaan oppaiden yhdistyksestä on helppo löytää auktorisoituja ammattilaisia, jotka voivat opastaa niin bussiretkiä kuin yksinään matkustavia. Pienikin ryhmä tai perhe voi ottaa oppaan ja sopia hänen kanssaan retken pituudesta ja maksusta.

 

Hiidenmaan oppaiden yhteystiedot:

Ene Tisler. +3725272005, enetisler@gmail.com, (viro, englanti)

Helgi Põllo. +3725284401, helgipollo@gmail.com, (viro, suomi, englanti, venäjä)

Inna Lepik. +37256475772, innalepik@gmail.com, (viro)

Kristi Ugam. +37256654859, kristi.ugam@gmail.com, (viro, englanti, hollanti)

Lea Tamjärv. +3725176290, tamjarvlea@gmail.com, (viro)

Lea Vaher Lundin. +3725646 2929, lea.vaher.lundin@gmail.com, (viro, ruotsi)

Lili Käär. +37253401207, lili.k22r@gmail.com, (viro, englanti, venäjä)

Madis Roosimaa. +37256220036, madis036@hot.ee, (viro)

Mari Orgusaar. +37256825998, morgusaar@gmail.com, (viro, ruotsi, englanti)

Marju Lippur. +37256668384, marjulippur@gmail.com, (viro)

Mati Lepna. +3725295562, mattiashiiumaal@gmail.com, (viro, suomi)

Sirje Heinma. +37256605743, heisir@hot.ee, (viro, saksa, venäjä)

Tiiu Heldema. +3725265632, tiiuheldema@gmail.com, (viro, suomi)

Tiiu Metsar. +3725033675, tiiu.metsar@mail.ee, (viro)

Urmas Selirand. +3725083648, urmas.esimene@mail.ee, (viro, suomi, englanti, venäjä)

Urve Vaher. +37251905846, urvemaxi@gmail.com, (viro)

Viktor Rõbchenko. +37256474141, viktorrobt@hot.ee, (viro, venäjä

Hiidenmaalla on useita kiinnostavia matkakohteita, joiden tarinan osaa kertoa vain paikallinen opas. Opastus tapahtuu viroksi, hollanniksi tai englanniksi.

Retki Prähnun kylästä Roograhun satamaan kestää päivän. Kohteina ovat muun muassa Leisun koulu, Haldin satama, Õngun kylä, Kõrgessaaren uimaranta, Reigin kirkko, niin sanotut Eiffel-tornit, Ristimäki sekä verkatehtaan historialliset paikat.

Retken pituus on 70 km, josta kävellen n. 4 km. Lounaspaikoiksi on tarjolla useita ​​vaihtoehtoja. Voi tulla bussilla tai vaikka yksin. Pienelle ryhmälle hinta on edullisempi. Hintaan lisätään lounas ja maksullisten kohteiden liput.

Tämän retken sijaan voidaan suunnata myös muualle Hiidenmaalla.

slider prev slide slider next slide
  • 24/7 etätoimisto

    Jos olet Hiidenmaalla, mutta työ ei anna levätä, tule Hiidenmaan kehittämiskeskuksen etätyötoimistoon!

    Varaa nyt!