Margit Kääramees „Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam“

13 Mai 2024
20230529_070357

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema jaoks imeilus Orjaku sadam koos külamajaga.

Sinu kohta ütles üks tuttav niimoodi: „Margit on tohutu isiksus ja tegeleb Hiiumaal tuhande asjaga.“ Mis need tuhat asja oleksid?
Oi, juba ammu ei tegele tuhande asjaga, aga olid tõesti ajad, kus üheaegselt sai väga paljude teemadega tegeletud. Kui mitte otseselt, siis kaudselt kindlasti on kõik seotud kultuuriga. Hiiumaa muuseumis töötamise aja jooksul olen koostanud heegelpitsitrükiseid, olnud paarikümneaastase traditsiooniga Hiiumaa käsitöö- ja omatoodangulaatade ellukutsumise juures ja kümme aastat neid ise korraldanud. Emmaste valla kultuurinõunikuna üles ehitanud ja korraldanud ka Hiiumaa kultuuripärli tiitli saanud ürituse Puulaevade Pidu Sõru sadamas, olnud Tuulekala festivali maapealse programmi korraldaja kaheksa aastat, pikalt Hiiumaa turismiliidu juhatuse liikmena tutvustanud meie saart väljapoole. Alates 2008. aastast olen koos kogukonnaga arendanud Orjaku
sadamat kui kogukonnakeskust ja 2023 sai kümme aastat Kassari kultuurineljapäevade sarja vedamisest.

Olen kuulnud, et Orjaku sadam on maailma kõige ilusam väikesadam. Kas see on nali, reklaamislogan või sulatõsi?
Kõik korraga! Meie jaoks on Orjaku maailma ilusaim väikesadam, kuna see on meie kodusadam ja oleme kogukonnaga sadama korda saamiseks panustanud nii palju oma aega kui rahalisi vahendeid. Oleme aastaid seisnud hea selle eest, et sadama nägu oleks positiivse kuvandiga, korraldades avalikke sündmusi, võõrustades õppereisidel osalejaid või jagades kohapeal turismiinfot, rõhutanud alati asukohana Orjaku sadamat, mitte külamaja ehk et oleme aastaid teinud sadamale reklaami nii, et sadamapidaja ise pole pidanud sellese palju panustama ei aega ega raha. „Maailma ilusaim väikesadam“ on tööle hakanud, isegi president Karis kasutas kevadel seda oma Hiiumaa visiidi jäädvustustes.

Mis koht on Orjaku külamaja? Kas sadam käib külamaja sisse?
Orjaku sadama külamaja on kogukonna poolt aastatel 2009–2014 välja arendatud mitmefunktsionaalne keskus, kus suvehooajal töötab infopunkt-meenetepood, korraldatakse kultuurisündmusi, renditakse ruume teistele sündmuskorraldajatele ja isiklike tähtpäevade tähistamiseks.

Kuidas Orjaku sadam teistest Hiiumaa väikesadamatest erineb?
Ongi maailma ilusaim väikesadam ju! Üheks Orjaku sadama eripäraks on kohalike hiidlaste aluste suur osatähtsus, püsikohti enam suurematele laevadele ei olegi. Lisaks ka rannakalanduse traditsiooni jätkumine, Orjakust lossitakse umbes veerand Hiiumaalt püütavast kalasaagist. Orjaku sadama eripäraks on Hiiumaa vabatahtliku merepääste koduks olemine, siin on kalurkonna tehtud projekti toel soetatud ujuvslipp merepäästealusele ja hooajal turvatakse suurt osa Hiiumaad ümbritsevast merest. Orjaku sadama suur eripära on kindlasti kultuurisündmuste korraldamine ja sadamas pakutavate muude teenuste mitmekesisus ja loogilisus. Kuigi erinevaid asju toimub sadamas palju, soovime jääda vaikseks ja rahulikuks kodusadamaks kohalikule elanikule, et nad ei peaks suve saabudes mõtlema, et jälle hakkab see trall pihta, ehk siis suuri pidusid püüame vältida või teha nii vähe kui vähegi võimalik.

 

Artikkel ilmus Hiiumaa turismitrükises GO Hiiumaa 2024.

20230529_070357

Loe lisaks

06.05.2024
Ristna tuletorn – Eiffeli meistriteos

Suvehiidlasest arhitekt Indrek Laos on kulutanud lugematuid tunde Eiffeli tehases valmistatud Ristna tuletorni uurimiseks ning selle tutvustamiseks…

Loe edasi
19.04.2024
Yui Yui & Kao Thai

Tänapäeval ei saagi enam paljude asjade üle üllatuda ning üllatus ei ole ka see, et jälle kord…

Loe edasi
09.04.2024
Maret Kukkur „rabeleb kultuuriasjadega“

Maret võtab meid vastu natukene müstilises kohas, Reigi pastoraadis. Peale tegusa naise näeme ka huvitavat klaasinäitust, mida…

Loe edasi