Hiiumaa sõber Justyna Seniuta

05 Apr 2024
sdr_HDRB

Üks poolatar kõnnib ringi mööda Eestimaad, tihtipeale seljas fliis, millele suurelt kirjutatud „Hiiumaa“. „Vot see on üks imeline koht,“ selgitab ta kõikidele.

Kuidas Eestisse elama sattusid?
Olen Eestit külastanud koos oma eestlasest elukaaslasega kümme aasta jooksul palju. Iga reisiga sai mu süda siinsest riigist veidi rohkem sisse võetud. Kui meil tekkis idee siia kolida, läksin sellega heal meelel kaasa.

Tihti ütled, et Hiiumaa on Eestis üks sinu lemmikpaiku. Kuidas kirjeldaksid saart inimesele, kes pole seal kunagi käinud?
See on piisavalt väike, et kogu saar vaid mõne päevaga läbi käia, kuid kui on rohkem aega, saad hakata selle eri kihte läbi lappama ja neid kihte on palju! See on saar, kus suur osa „head“ on peidus ega avane esimesel pilgul.

Lemmikmälestus Hiiumaalt?
Olen saarelt saanud lugematul hulgal meeldejäävaid elamusi, mõni neist on aga eriti emotsionaalne. Näiteks oli mul õnn kohtuda legendaarse isiksuse Ave Alavainuga, kelle värvikas iseloom mulle
hinge läks ja sinna ka jäi. Meist pidid saama sõbrad, aga kahjuks Ave lahkus natukene aega pärast meie külaskäiku.

Hiiumaal on loodust nii et tapab. Kuhu saare fauna sind enim tõmbab? Padrikusse või mere äärde?
Ma jumaldan vett, seega olen eriti armunud merega seotud tegevustesse. Sain hiljuti võimaluse oma kalapüügioskused proovile panna päris ehtsa hiiu kapteniga ja vinnasin uhkusega paati kolm haugi. Minu jaoks esmakordne kalastuskogemus! Lisaks oli mul au koos Marek Rätsepaga ette võtta matk eheda puulaeva pardal. Eelmisel talvel käisime võrku välja tõmbamas Imre Kiviga. Ah (lööb käega), kõik merega seotu on Hiiumaal maagiline!

Kuidas kirjeldada Hiiumaa kultuuri ja inimesi?
Hiiumaa kultuuri üks suur osa on külalislahkus. Sealsed inimesed on erakordselt vastutulelikud, jutukad ja kutsuvad sind alati enda juurde tagasi.

Kuidas sulle saare elutempo meeldib?
Hahaa! Elutempo Hiiumaal on täiesti hämmastav ja palju aeglasem kui kuskil mujal. Arvestades minu „ajapimedust“, sobib see mulle ideaalselt!

Kas saarel on mõni vähem tuntud koht, mida soovitaksid uurida?
Ma ei tea, kui peidus see koht on, aga mulle ääretult sümpatiseeris pisike ja õdus Kassari muuseum, mille püsiekspositsioon „Tuli, vesi, õhk, maa“ on kuidagi ääretult intiimne ja soe. Samuti soovitaksin külastada Reigi pastoraati.

Lemmikaastaaeg Hiiumaa külastamiseks?
Ausalt: iga aastaaeg pakub ainulaadset elamust. Olen saarel käinud tihti ka talvel ja kuigi see aeg pole tavamõistes turismihooaeg, leidub seal ka sellel ajal meeleolusid, mis vajavad avastamist.

Kui peaksid Hiiumaa ühe lausega kokku võtma, siis mida ütleksid?
(Eesti keeles) Hiiumaa on muinasjutt!

 

Artikkel ilmus Hiiumaa turismitrükises GO Hiiumaa 2024.

sdr_HDRB

Loe lisaks

13.05.2024
Margit Kääramees „Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam“

Tulihingeline kultuurikorraldaja Margit Kääramees seisab hea paljude populaarsete kultuurisündmuste eest Hiiumaal, aga üks olulisematest südameasjadest on tema…

Loe edasi
06.05.2024
Ristna tuletorn – Eiffeli meistriteos

Suvehiidlasest arhitekt Indrek Laos on kulutanud lugematuid tunde Eiffeli tehases valmistatud Ristna tuletorni uurimiseks ning selle tutvustamiseks…

Loe edasi
19.04.2024
Yui Yui & Kao Thai

Tänapäeval ei saagi enam paljude asjade üle üllatuda ning üllatus ei ole ka see, et jälle kord…

Loe edasi