Aasta orhideeks kuulutati valge tolmpea

05 Jan 2023
800px-Cephalanthera_longifolia_flowers100604

Eesti orhideekaitse Klubi (EOKK) valis selle aasta orhideeks valge tolmpea (Cephalanthera longifolia). Valge tolmpea peamisteks kasvukohtadeks Eestis on puisniidud ja hõredamad loometsad. Valge tolmpea kasvab ka Hiiumaal.

Õitsemisega alustab see orhidee tavaliselt juba mai lõpupäevil ja õitseaeg kestab laias laastus jaanipäevani. Juuni esimene pool ongi meie looduses parim aeg valge tolmpea üles otsimiseks ja tundma õppimiseks.
Taime õied paiknevad hõredas õisikus ja neid on tavaliselt 5-20, kohatud on ka üle 30 õiega isendeid, aga need on haruldased. Kellukat meenutava lumivalge õie huule alumine serv on tumekollane, kuid vahel esineb ka üleni valgete õitega isendeid.
Täielikult avanenud õie läbimõõt võib ulatuda üle kahe ja poole sentimeetri. Selle näitajaga on ta suurimate valgete õitega orhidee kogu Euroopas. Lehti on valgel tolmpeal 6-10, need on enamasti kahekülgse asetusega, varre suhtes püstiselt kaldu või kuni peaaegu rõhtsad, kujult süstjad, terava tipuga ja kergelt renjad, toonilt kollakasrohelised.
Taimede kõrgus jääb tavaliselt vahemikku 15-40 cm, harva võib see ulatuda ka üle 70 sentimeetri. Valge tolmpea maaaluseks osaks on lühike horisontaalselt paiknev risoom, millest lähtuvad nöörjad seeneniidistikuga kaetud juured. Lisaks seemnest paljunemisele võib ta järglasi anda vegetatiivsel teel – risoomil arenevate pungade abil.
Hobifotograaf Jaak Neljandik on orhideede vastu huvi tundnud üle kümne aasta. Tema on haruldast valget tolmpead pildistanud Lääne-Eestis Laelatu puisniidul Virtsu lähedal. “Mandril teda eriti ei ole. Meil on Pandivere kandis punast tolmpead,” selgitas Neljandik.
Kuna sarnased liigid Eestis praktiliselt puuduvad, on valget tolmpead lihtne õite järgi ära tunda. Taime määramist ainult lehtede järgi peab aga asjatundjate abil harjutama. Valge tolmpea peamised leiukohad Eestis asuvad Saaremaal, teda leidub ka Hiiumaal, Muhus, Vormsil ja paaris kohas Lääne-Eestis. Eestist veidi põhja poole Ahvenamaale jääbki selle liigi levila põhjakirdepiir.
Juba 1936. aastast võttis esimene Eesti looduskaitseseadus kaitse alla kaheksa kodumaist orhideeliiki, nende seas ka valge tolmpea (sel ajal veel liiginimega pikalehine tolmpea). 1983. aastast kuuluvad riikliku looduskaitse alla kõik Eestis kasvavad orhideeliigid ja praegu kuulub valge tolmpea kaitsealuste liikide II kategooriasse.
Eesti ohustatud liikide punasest nimestikust leiame valge tolmpea kategooriast “ohulähedane”, mis aga ei tähenda, et oht seda liiki juba ei puudutaks. Peamisteks ohtudeks on elupaikade hävimine inimtegevuse, näiteks raietööde tagajärjel. Lagedaks raiutud kasvukohtades on ta sunnitud hääbuma, ka raiejäätmete alla jäämine tähendab tema jaoks hävimist paari aasta jooksul.
Silmailu pakkuva taimena ei saa tema puhul ohutegurina alahinnata ka korjamist või välja kaevamist. EOKK kuulutas aasta orhidee välja neljateistkümnendat korda.

 

Foto: https://et.wikipedia.org/wiki/Valge_tolmpea (Bernd Haynold)

800px-Cephalanthera_longifolia_flowers100604

Loe lisaks

15.03.2024
Kalana – koht kuhu tahaks jääda

Kõpu poolsaare tippu jääb Kalana, mitmekesise looduse ja imeilusate randadega Hiiumaa piirkond, kus on tekkinud tugev ja…

Loe edasi
26.02.2024
Vaikne, kodune ja rahvusvaheline Hiiumaa

Kui ühel pisikesel Eesti saarel on Itaalia, Kreeka ja Tai söögikohad, on see märk, et see on…

Loe edasi
12.02.2024
Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel: „Hiiumaast ja endast“

„Ute, ute, ute!“ hüüab Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel oma maja värava taga, kuid lambakarja asemel tormab…

Loe edasi