Septembris algab uus suvi!

04 syys 2022
Septembris algab uus suvi

Sellega on nõus ka Hiiumaa Vananaistesuve projektijuht Ly Johansen: “Saarte suvi kestabki kauem, sest meri hoiab sooja, aga tegelikult ei sõltu ju puhkuse sisu sugugi ilmast – ikka sellest, mida teha on ja see kõik ju jätkub septembris.” Lisaks võrdleb ta Hiiumaa turismihooaega supipajaga. Maikuu on neile, kellele meeldib süüa kuuma suppi. Kes ei hooli sellest, kui mõni porgandijupike veel tooreski on – pea­asi, et ruttu kõhu täis saaks. Juulikuu on neile, kellele meeldib see osa supist, kus potis on veel paksu ja leent võrdselt. September ja vananaiste­suvi on laagerdunud supi armastajaile, kui potipõhjas on paksu juba rohkem kui leent. “See on tummine aeg, nagu viimased leiva- või saiajupiga taldrikult kokku kogutud supiampsud.”

12 põhjust, miks tulla Hiiumaale vananaistesuve veetma

 1. Puhkajate hordid on lahkunud ning aeg kulgeb saarel omasoodu. Randadel ja metsa­radadel valitseb rahu ja vaikus. 
 2. Õhtud on lõputu tähistaeva imetle­miseks piisavalt pimedad. Kerge jahedus on vaid hea põhjus kaaslasele lähemale nihkuda.
 3. Septembrikuu hommikud on värsked ja udused, kaunistatud kasteste ämblikuvõrkudega. Õnneks on Hiiumaal loodus alati lähedal.
 4. Seenemetsadest leiab ohtralt maitsvaid söögiseeni, mis kasvõi kohe lõkke peal pruuniks praadida. Ühtlasi on see hea võimalus pere pisematele metsaande tutvustada.
 5. Samblavaipadega kaetud rannaäärsetes metsades leidub heldelt mustikaid ja pohli ning sealsamas saab ka varbad lainetesse kasta – meri ei ole veel sugugi külm.
 6. Kalamehed kostitavad värske lesta­kalaga – prae või keeda supiks, või naudi hoopis kohalikes restoranides.
 7. Võta jalgratas ja tee Kassarile tiir peale – Käina lahe ümbruses saad osa rändlindude sügisestest ettevalmistustest.
 8. Õunapuud on suvepäikese käes küpsenud punnpõsiseid õunu täis ja nende magus lõhn hõljub kõikjal üle saare, meenutades palavaid suvepäevi, kuid tuletades meelde, et on aeg ümber lülituda.
 9. Kui seisatad, võid kuulda täielikku, lõppematut vaikust. Su kõrvad on seda igatsenud.
 10. Kohalike argitoimetuste taustal tunned, kuidas elu voolab. Sina võid seista, aga elu läheb edasi. Sina võid peatuda, aga midagi ei lõpe.
 11. Kui armastad muuseume, kirikuid ja tuletorne, siis nende uksed on endiselt valla. Lisaks leiab külastamiseks näituseid ja kontserte, toimub põnevaid loenguid, matku ja palju muud huvitavat.
 12. Meri on lahti – purjetamishooaeg kestab 30. septembrini ning suuremad ja väiksemad sadamad ümber Hiiumaa ootavad avastamist.

Vaata ja jälgi septembrikuu tegemisi aadressidel www.vananaistesuvi.ee

 

Lugu on ilmunud Hiiu Lehe Suvelehes. Loo autor: Piret Eesmaa

Artiklite ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevadamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Septembris algab uus suvi

Lue lisää

09.04.2024
Maret Kukkur „rabeleb kultuuriasjadega“

Maret võtab meid vastu natukene müstilises kohas, Reigi pastoraadis. Peale tegusa naise näeme ka huvitavat klaasinäitust, mida…

Jatka lukemista
05.04.2024
Hiiumaa sõber Justyna Seniuta

Üks poolatar kõnnib ringi mööda Eestimaad, tihtipeale seljas fliis, millele suurelt kirjutatud „Hiiumaa“. „Vot see on üks…

Jatka lukemista
15.03.2024
Kalana – koht kuhu tahaks jääda

Kõpu poolsaare tippu jääb Kalana, mitmekesise looduse ja imeilusate randadega Hiiumaa piirkond, kus on tekkinud tugev ja…

Jatka lukemista