Onnilaager õpetab lugema ja ehitama

25 elo 2023
Copy of onn linadega

Kassari rahvamaja metsatukas ootab avastamist neli värsket onni, mis valminud looduslikest materjalidest, naelte ja kruvideta, laste koostöö tulemusel.

Juba teist korda Kassari Rahvamaja hoovil toimunud onnilaagrit korraldab Arhitektuurikool, mille asutaja ja üks eestvedaja Kaire Nõmm tegutseb Hiiumaa valla arhitektina. Arhitektuurikooli lõi ta aastal 2011 ning viimased kümme aastat on olnud selle juht. Kooli ajendas asutama soov, luua võimalused ruumihariduse õppimiseks ja õpetamiseks. “Mida teadlikumad on inimesed ruumikultuurist, seda sisukamad arutelud saavad ühiskonnas sel teemal tekkida ja see omakorda võimaldab meeldivama elukeskkonna loomist,“ kirjeldas Kaire oma mõtteid Arhitektuurikooli asutamise taga.

Onnilaagrit peab ta väga heaks formaadiks, kuidas panna lapsi mõtlema elementaarse peavarju vajadustele, harjutada koostööd ning õppida praktilisi ehitusvõtteid ja tööriistade käsitsemist. “Idee tuli Soomes tegutsevalt ARKKI koolilt, kes pakub sarnast õpet juba üle 20 aasta,“ ütles Kaire, kelle poole eeskuju saamiseks vaadatakse.

Tänavuaastase laagri juhendaja ja Arhitektuurikooli õpetaja, ise arhitektina töötav Piret Anier ütles, et laager läks ülihästi. “Lapsed olid toredad, keskkond inspireeriv ja kõik sujus,“ põhjendas ta. “Karta on, et tuleb järgmine aasta uuesti tulla,“ avaldas ta.

Kahe Onnilaagri päeva jooksul tutvusid lapsed erinevate onnitüüpidega, õppisid sõlmi ja seejärel ehitasid metsa neli uut onni, mis nüüd avastamiseks, turnimiseks ja mängimiseks kõigi Kassari rahvamaja juurde sattujate jaoks vabalt kasutada on. Laagris osales kakskümmend 9–16 aastast noort, kellest enamus poisid ning neljaliikmeliste gruppidena valmis igaühel eri tüüpi onn. Ehitati kuppelonn, püstkoda, puuonn ja kasvavatest puudest labürint. Gruppe juhendasid Kirke Päss, Ivo Arro, Mattias Timm Rast ja Piret Anier.

Üheks onnilaagri eripäraks on, et kõik ehitatakse ilma naelte ja kruvideta. See teenib ühtlasi eesmärki, et kogu õpitu oleks ka hiljem lastele kättesaadav ja ohutu ning kodustes tingimustes edasi arendatav. Üks onnilaagri ja arhitektuurikooli eesmärkidest on küll ka õpetada kasutama tööriistu ning käeharjutusena pakutakse nii naelte puusse toksimist kui kruvide kruvimist, ent laagris käib see juhendaja valvsa silma all.

“Õpime kõike läbi tegevuse,“ räägib Piret, et lastega teistmoodi polegi tema meelest võimalik. Ka laagri teooria osa ehk erinevate onnitüüpide tundmaõppimine, käib läbi õppemängu spetsiaalsete onnikaartidega, mille käigus lapsed harjutavad lugemist ja loetu mõistmist. Kaartidega tuleb lastel loetud tekstid kirjelduste põhjal õige pildiga kokku viia ja see polegi juhendaja sõnul laste jaoks alati nii lihtne. Puhtalt käeline tegevus on ka kinnitussõlmede õppimine ning üle poole päeva ei malda Onnilaagris keegi ehitamise kallale asumist oodata.

“Laagri lõpus on rõõmsad ja rahul nii lapsed, nende vanemad kui ka juhendajad,“ ütles Kaire. “Kui vähegi võimalik, tuleme ka järgmisel aastal tagasi!“

 

Loo autor: Hiiu Leht. Artikli ilmumist on toetanud Piirkonna Konkurentsivõime Tugevdamise (PKT) projekt ja on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Copy of onn linadega

Lue lisää

18.10.2023
Hõimupäevaga algav Hiiumaa restoranide nädal pakub maitseid Tarestest Taimaani

Hiiumaa sügisesel restoranide nädalal osalevad just selleks sündmuseks valminud erimenüüdega kaheksa eriilmelist restorani. Gurmee-pakkumiste hinnad jäävad vahemikku…

Jatka lukemista
11.10.2023
Hiiumaa sihtkohakampaaniad Saksamaal ja Soomes jõudsid kümnete miljoniteni

Maist septembrini kestnud Hiiumaa digikampaaniad Saksamaal ja Soomes jõudsid rohkem kui 77 miljoni vaatajani ning tõid saare…

Jatka lukemista
10.10.2023
Green Destination konverentsil tunnustati Eesti turismisihtkohti – Hiiumaale kuldtase!

Tallinnas toimunud rahvusvahelisel Green Destinationsi konverentsil tunnustati rohesihtkohtade programmis osalevaid Eesti turismisihtkohti. Programmiga liitunud Hiiumaa tõusis hõbetasemelt kuldtasemele,…

Jatka lukemista