Näitus ”Muusikast hiidlaste elus”
Kuidas muusika tekib? Sellele küsimusele ei ole väga lihtne vastata. Tihtipeale on muusikat iseloomustatud kui kunstiliiki, mille kujundeid luuakse helidena. Maailm ise on ju ka täis mitmesuguseid hääli, kuid iga metsas või merel kuuldud heli ei ole veel muusika. Inspiratsiooniks sobivad need aga suurepäraselt.
Näitus “Muusikast hiidlaste elus” asub neljas ruumis. Esimeses näeb, millised pillid on saarerahva helimaailma paari viimase sajandi jooksul kujundanud. Toome esile tähtsamaid meistreid ja mängijaid.
Teises ruumis keskendume Hiiu saarel sündinud heliloojatele. Anname lühiülevaate igaühe eluteest ja loomingu peamistest suundadest ning eripäradest. Lisaks on siin noote, raamatuid, pilte ja muud teemaga seonduvat. Kolmas ruum on mõeldud muusikaga omaette olemiseks. Seal saab Rudolf Tobiase, Erkki-Sven Tüüri, Siim Liiki ja Marianna Liiki loomingust kohapeal kuulamisena osa saada.
Viimases, tegevuste ja mängude toas, räägime muusikast pigem kui meelelahutusest. Põhirõhk on siin lastel ja noortel, kuid üks osa ruumist tutvustab ka fakte ja olukordi, mis kõnetavad igas eas külastajaid. Kõik teadmised meie muusikaelust ühele näitusele ei mahu. Seekord on rohkem esile toodud instrumentaalne pool, vähem laululine.
Tänavu täitub 150 aastat Hiiumaalt pärit helilooja ja organisti Rudolf Tobiase sünnist. Sel puhul kuulutati 2023. aasta Hiiumaal muusika-aastaks!
Näituse kuraator: Helgi Põllo
Meeskond: Kauri Kiivramees, Jaanika Kuusk, Karin Kirtsi, Maria Merimaa, Kadri Kuusk, Urmas Liit, Gunnar Veevo
Pedagoogilised programmid: Jaanika Kuusk
Kommunikatsioon: Jaana Lepamaa, Kätlyn Kaevand
Kujundus: Tüüne-Kristin Vaikla & Urmo Vaikla (RUUM), Aadam Kaarma (GRAAFIKA), Mikk Meelak & Lauri–Dag Tüür (HELID)
Aika
ma, 1. tammikuun - ke, 14. helmikuun