Sügis (1)

Hiiumaa viies aastaaeg on suvine sügis!

Tahad nautida sooja suvelõppu ja sumedat sügist? Korjata käpikuid ja karupükse kandmata seeni ja noppida marju? Jalutada sääse- ja parmuvabas metsas, teha rannas värskendav suplus Läänemeres? Kuulata ööpimeduses meremüha ja vaadata tähistaevast? Vahest ka virmalisi?

Hiiumaa viies aastaaeg pakub just kõike seda ja veel rohkemgi. Surfajaid tervitavad Kalana ja Ristna tormilained. Matkajaid meelitavad inimtühjad rannad ja mõnusad metsarajad. Käina kardirada ja Tuuletorni ronimissein on lahti, Kassaris saab ratsutada ja õunu korjata, Kärdlas tennist ja teisi pallimänge mängida.

Hiiumaa sügised on soojad, sest suve jooksul päikese ja kuumade lõunatuulte energiat salvestanud Läänemere veemassid soojendavad saart kuni uue aastani. Mere soojusinerts on suur ja vesi jahtub aeglasemalt kui külmadele idatuultele avatud maismaa. Mõnel talvel Hiiumaa läänepoolsetel aladel lumekatet ei tekigi.

Sündmused

Metsasuplus kosutab ja maandab stressi

Metsasuplus (forest bathing - inglise.k, shinrin-yoky - jaapani k) on lihtsalt rahulik metsas viibimine, ei pea sörkima ega venitusharjutusi tegema. Juba paar tundi niisama metsas olemist, ilma telefonita, aitab vähendada tehnoloogiamürgitusest tekkinud ärevust ja stressi. Värske meretuul on tolmuvaba ning rannalähedases männimetsas kõndimine mõjub nii rahustavalt, et aja kulgemine tundub aeglustuvat.

Metsa, mere äärde ja matkama saab Hiiumaal minna igal aastaajal – UNESCO biosfääri programmialasse kuuluva saare ainulaadne loodus on külastajatele aastaringselt avatud. Alpinist ja matkaguru Alar Sikk on saarele tähistanud üle 200 kilomeetri matkaradu, kuid Hiiumaa keskkond mõjub võimsalt ning tegelikult ei pea isegi matkama. Ka niisama jalutades on metsasuplus, stressileevendus ning suurepärane elamus garanteeritud. Värske õhk, puutumata inimtühjad rannad, sambla- ja vaigulõhnased metsateed, külluslikud marja- ja seenemetsad ning heinamaad-niidud annavad hea tuju igal aastaajal.

Mereõhk puhastab kopsud ja rahustab hingamise, metsavaikus või tuulemüha puulatvades tasakaalustavad mõtlemise. Ajuteadlaste ja psühholoogide kinnitusel on puhkamine ja mittemidagitegemine puhkamiseks ning vaimse tervise kosutamiseks ülimalt olulised. Just seda kõike saabki Hiiumaal nautida. Hiidlased ise ütlevad, et Hiiumaa on hinge spaa.

50090895123_e17de2a386_k

Tegevused Hiiumaal

Kampaania toimub Hiiumaa PATEE programmi raames ning on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.