Tralli mööda Hiiumaad

https://hiiumaa.ee/wp-content/uploads/2022/10/liigu-looduses.jpg

4. ja 5. novembril toimub Hiiumaal meeleolukas Hiiumaa rahvaralli 2022. Rallikatseid sõidetakse nii Kärdla tänavatel kui ka väljaspool Kärdla piire. Tule sea end raja äärde võistlejatele kaasa elama!

Võimalusi, mida ralli nädalavahetusel Hiiumaal veel ette võtta on paras ports. Ootel on kogu meie ilus loodus uskumatust Kaibaldi liivikust kuni kaunite Kõpu metsadeni, mererandade ja lõputu Sääretirbini välja. Omalkäel mööda Hiiumaad liikumiseks on meie legendaarne giid Helgi Põllo pannud kokku ka erinevate teemadega külastusteekonnad.

Kui metsarajad ja mereääred vallutatud ning Alar Siku koostatud kurikuulsal matkarajalgi mõtteid koondatud, sea sammud Hiiumaa Spordikeskusesse. Seal saad mängida tennist, kasutada jõusaali või nautida sauna võlusid.

Kes nädalavahetuseks veelgi adrenaliini otsivad, siis Tahkuna majakast on võimalik suisa köiega välisseinapidi alla laskuda. Broneeri aeg Hiiu Rope lehel!

Uhketest kõrgustest alla vuhiseda saab ka Tuuletorni ronimisseinal, kuid esmalt tuleb pisut vaeva näha ja end kaljukividel ronides ka üles vinnata. On mida mäletada! Kõiki memuaaridehuvilisi ootab Tuuletornis virtuaalne Margus Tabor endaga üpris ootamatule saunakülastusele. Tuleb välja, et Tuuletorn on vimkasid täis nagu hiidlased isegi. Tabori Mamma lugusid leiad meite tuulisest tornist mitmeid ning neid on võimalik järgemööda kuulata kas või hiliste õhtutundideni välja.

Erandkorras avab reede õhtul huvilistele uksed Suuremõisa loss, kus giid Sirje Heinma tutvustab lossi hämaraimaid saladusi. Kaasa tuleks võtta taskulamp ja eelnevalt ennast tuurile ka registreerida.

Samuti on rallirohkel nädalavahetusel avatud Hiiumaa Muuseumi Pikk Maja ja selle suurepärane näitus, mis viib meid tagasi lapsepõlveradadele. Ka Kassari ekspositsioonimajas on ootel põnev kooslus “Elu saarel. Tuli. Vesi. Õhk. Maa”. Kuidas see hiidlaste elu siis ikkagi siin saarel on aja jooksul kulgenud? Mida meri on võtnud ja mida meile andnud.. Ei hiidlased ilma mereta oskaks. Meri on aegade algusest peale toonud hiidlaste toidulauale palju head ja paremat. Maitsvaid kalaroogasid ja teisi maailmamaitseid pakuvad meie andekad kokad trallimise vahele üle Hiiumaa.

Kehakinnitust meeleolukaks nädalavahetuseks leiad siit: hiiumaa.ee/soogikohad 
NB! Söögikohtade puhul on valik väiksem kui suveperioodil, seega tasub vaadata, kas ollakse aastaringselt avatud. Osad söögikohad avavad ekstra just ralli nädalavahetuseks oma uksed.

Ja kuna hiidlane on saunarahvas, siis majutuseks leia sobiv puhkemaja, kus ka sauna saab või rendi saun endale hoopis mereranda. Majutuskohad leiad siit: hiiumaa.ee/majutus

 

Eestimaa suurim liivik asub Hiiumaal!
Kui sa arvad, et oled Hiiumaal juba kõike näinud, siis kutsume Sind avastama midagi hoopis erilaadset! Pihla-Kaibaldi looduskaitsealal, kauni männimetsa keskel asub poolkuu kujuline lahtiste liivadega väli. Ligi 12 hektari suurune liivik on tekkinud II maailmasõja ajal metsapõlengute ning hilisema tankide harjutusväljakuna kasutamise tulemusel.
Liivased metsarajad, omalaadsed nõmmemännid ja valge samblikukate kutsuvad Sind endaga väikesele matkale.

Hea teada: Pihtla-Kaibaldi looduskaitseala loodi 1998. aastal, et hoida seda poolenisti inimtegevuse tõttu tekkinud ainulaadset looduskooslust ja Eesti suurimat liivikut.

Kanapeeksi küla

Sellist omapärast nime kannab maanina. Teejuhatajaks on suunaviitade kõrval Hiiumaa vägilase Leigri kuju.
Tegu on kirde-edela suunalise oosiga, mis kõrgemas osas on kaetud taimestikuga, kuid kaob merre kiviklibuse säärena. Puudest-põõsastest on põnevamad kuslapuu, paakspuu, türnpuu ja lodjapuu. Kaldapealsel looklevad merikapsaste read, mis õitsemise aegu panevad ranna hurmavalt valendama. Kibuvitsaõite romantilisusest ei tasu rääkima hakatagi.
Kassari ühed kuulsamad suvitajad on olnud kirjanik Aino Kallas ja keelemees-diplomaat Oskar Kallas.
Teekond sääretirbi tippu on 1,7 km.

Kassari küla

On aeg mängida, aeg areneda, aeg liikuda, aeg kasvada. Tule ja võta oma aeg!

Spordikeskus pakub suurepäraseid võimalusi harrastada mitmeid spordialasid. Võimalus on mängida jalgpalli, korvpalli, võrkpalli, tennist, sulgpalli ja lauatennist ning tegeleda ka rühmas võimlemisega. Meil on moodne jõusaal, kergejõustikuala koos 60 m jooksuraja ja heitealaga. Pärast treeninguid on võimalus lõõgastuda saunas.

Hiiumaa spordikeskus on ka suurepärane paik laagrite korraldamiseks. Kaasaegses spordikompleksis on võimalik pakkuda majutust 48 inimesele. Kokku on 12 tuba ning igas toas 4 magamiskohta.

Põllu tänav 27, Kärdla linn

Hiiumaa Muuseumi peamaja asub 1998. aastast Kärdlas endises kalevivabriku direktorite elamus, mida kutsutakse rahvasuus Pikaks Majaks. 1830.-1840. aastatel ehitatud üle 60 m pikkune hoone on üks selle väikelinna pikimaid puumaju.

Muuseumis on püsinäitus “Lapsepõlves…”, mis keskendub peamiselt väikelastele, kuid põikab juttudes mõnikord ka veidi vanemasse ikka. Kasutatud on Hiiumaa Muuseumi kogudes olevaid lugusid ja esemeid.

Muuseumi galeriides saab vaadata ka väiksemaid vahetuvaid näituseid. Avatud on meene- ja raamatupood, kus on lai valik Hiiumaa käsitööd.

Vabrikuväljak 8, Kärdla linn

Kassari mõisa paekivist ehitatud valitsejamajas asub püsinäitus „ Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa.“, mis heidab pilgu hiidlaste elu argipäeva nähtustele ja sündmustele, aga jätab ruumi ka filosoofilistele mõtisklustele ning olulistele pöördepunktidele saare ajaloos. Tuhanded aastad inimese elust on siin esitatud läbi nelja ürgelemendi. Näitus on esemerohke ning lisaks teada-tuntud tarbeesemetele on seal ka mõned päris kaasaegsed kohapeal valmistatud asjad.

Näitust rikastab „4 elemendi õmbluskoda”, kus saab ise proovida ürgelementide toimimist.

Muuseumipoes on lai valik Hiiumaa käsitööd.

 

Kassari küla