Loading Sündmused

Näituse “Genius Loci IV. ELU. 1628. 1928. 2023” avamine

L, 1. juuli - 17:00 - 19:00
reigi_naitus_2023

GENIUS LOCI IV: „Elu. 1628. 1928. 2023”
17. sajand Hiiumaal. Elu täis kirge, pettumusi, hommikusi ärkamisi, nälga, täis kõhtu, armatsemist ja igatsust, sentimentaalne ja banaalne ning ainus mida me teame. Oli ikaldus, katk, näljahäda, söödi raipeid ja lasti aadrit, et ellu jääda. Ja pisut hiljem kaeti peened pidusöögilauad austrite, sidrunite, kapparite, suitsuvorsti ja nisusaiakeste, vasika-, kalkuni-, lambapraega, hollandi juustu ning oliividega, joodi õlut ja veini ja viina.
1628 avati Hiiumaal, Reigi kihelkonnas, Hütil, kohaliku mõisniku-maaomaniku Jacob de la Gardie poolt Eesti alade esimene klaasikoda. Klaasikojas töötanud meistrid polnud kohalikud, osa toorainet toodi Euroopast ning toodang läks ekspordiks. Avatud oli regulaarne laevaliin Reigi ja Stockholmi vahel, kohalikud elanikud olid suuremjaolt vabad rootslased, eestlased olid endiselt pärisorjad. Aasta varem loodud kihelkonda saabus kolmekümnekuue aastane pastor Lempelius koos oma naise ja lastega, et olla oma karjale eeskujuks usus ja armastuses.
1928 ilmub eesti keeles soome-eesti kirjaniku Aino Kalda raamat „Reigi Õpetaja”. Kirjanik meenutab raamatu sündi: „Kuid Hiiu Ungru asemel sattusingi Paavali Antero Lempeliuse, Reigi soome päritolu kirikuõpetaja jälile, ja tema ning Catharina Wyckeni traagiline lugu sidus järgnevaiks aastaiks mu meelekujutuse”(1) Lugu keelatud armastusest, milles abielunaine hülgab oma lapsed ja mehe, et koos armastatuga põgeneda. Kuniks nad kinni võetakse ning surma mõistetaks pea maharaiumise läbi.
2023.a. suvel on Reigi Pastoraadis klaasikunstnikud Eestist ja mujalt, ajalooliseks taustaks traagiline armulugu, äärmuslik ebausk, usaldamatus ja kius, kosmopoliitne avatus, ilu teenimine, kirgas andumine ja armastus. „Ärevad ajad Euroopas, sõda, klimaatilised muutused, inimesed liiguvad, kõik see mõjutab igapäevast elu”, nii kirjeldatakse aega 395 aastat tagasi.
Reigi Pastoraat on koht, mis on tühi, vaene ja mahajäetud. Siit on maharebitud, ära lammutatud ja minema viidud kõik, mis väärtuslik, ja ometi tekib igal hoones viibijal tunne, et midagi on veel alles – midagi, mis annab endast märku, kui kuulata. Laenates Madis Kõivu’lt, ei saa see olla muu, kui “kohavaim” või “kohavaimud” –
“Genius Loci”. (“Kohavaimud-Ajavaimud” M.Kõiv Akadeemia 1994/ nr4).
Genius Loci kuraator: Maret Kukkur
Kunsti kuraator: Kalli Sein
Kujundus: Pille Jänes, Maret Kukkur, Valev Sein.
Valguskujundus: Airi Eras, Taavo Taelma
Korraldus: HIKU, Hiiumaa Loovisikute Vabaühendus.
(1) A.Kallas „Mu saatuse maa”-lk 191
GENIUS LOCI IV. Elu. 1628. 1928. 2023.
17.saj. ELU Hiiumaal. Reigi Õpetaja. Hüti klaasikoda. Aino Kallas. Kaasaegne klaasikunst.
Näituse avamine 01.07 kell 17.00
AVATUD 2.07 – 20.08. 2023, T-P kell 12-17, E suletud
Pilet 5 eur, sooduspilet 3 eur.
  • Teisipäeviti toimuvad ’Õhtud pastoraadis’, kus Pastoraadi ajalooliste seinte vahel räägivad erinevatel õhtutel ajast ja loost teadjanaised –
    Helgi Põllo, Anne Ruussaar, Tiina Jõgeda, Monika Reppo
  • Laupäevaõhtuti on ‘Näitleja loeb’ ja kuraatorituur, kus Maret Kukkur ja Kalli Sein tutvustavad näituse lugu ja oma lugu jutustavat klaasikunsti ja autoreid.
  • Kohad piiratud, piletid tulevad müügile Fientas.
  • Jälgige reklaami FB-s facebook.com/Reigipastoraat

Kontakt ja info:
Maret Kukkur – 5330 3209, kukkur@planet.ee
Kalli Sein – 5032246, kalli@ideeklaas.ee

Aeg
L, 1. juuli - 17:00 - 19:00

 

Korraldaja

Hiiumaa Loovisikute Vabaühendus HiKu

Asukoht

Reigi Pastoraat
Eesti + Google Map