Loading Sündmused

Maria Valdma-Härmi näitus “Sõnade surnuaed” Hiiumaa muuseumi Pika Maja hoovikeldris Vabrikuväljak 8, Kärdla

N, 13. juuli, 2023 - L, 19. august, 2023
sonade_surnuaed

Maria Valdma-Härm
SÕNADE SURNUAED

13.07. – 19.08.2023
Hiiumaa muuseumi Pika Maja hoovikelder
Vabrikuväljak 8, Kärdla
Näitus on avatud iga päev 10.00 – 18.00

„Sõnade surnuaed“ on performatiivne raamatukogu, kus tegevus on talletunud mateerias ehte ja installatsioonina. Raamatud on kogutud raamatute kogumispunktist, kust need oleksid edasi läinud lõplikule hävitamisele. Aktsioon raamatutega on justkui eutanaasia-akt.
Idee tõukub teatud paratamatuse tajumisest – tekstide erinevate jäädvustamisvõimaluste kadumisest ja selle analüüsist. Näiteks paberraamat, mis minetab tähtsuse; kaua me vajame raamatut oma öökapil või kotis? See on kahetsus millegi kaduva pärast, teksti alateadvusesse ladestumise ja loetust tekkinud sisekõne võimaliku hääbumise pärast – võimaluse üle „varastada“ eksistents ja identiteedid.
„Sõnade surnuaed“ on installatiivne keskkond, kus eksponeeritud ehted/objektid moodustavad kontseptuaalse terviku. Raamatu motiivid, sõnad ning tekstikatked on valatud portselanist eheteks. Kasutatud on ka puitu, väärismetalle ning poolvääriskive.
Valdma Härm arendab siin edasi oma loomingus juba varem alustatut. Tema keskseks teemaks on kujunenud ruumi, mälu ja indiviidi suhted käsitletuna läbi ehtekunsti poeetika. Nimetatu põhineb ehte ja ruumiproblemaatika ühendamisel, kandja ja kantava kokkupuutepunktide uurimisel ning isikliku ja avaliku ruumi sulandumisest tekkivatel peegeldustel. Ehte ja ruumi tervik eksisteerib ja kasvab kunstniku peas protsessi algusest saadik; need moodustavad kontseptuaalsed terviklahendused kõigil tema isikunäitustel. Valdma-Härm uurib, kuidas joonistuvad välja identiteedid ja kuidas ladestuvad ning talletuvad suhted poeetilise kujundina ruumis ja mälus, meie teadvuses või tunnetuses. Ehte kui sõnumi kandja ja installatiivse ruumi koosloomes saab „sõna“ kantavaks ja peegeldub isiklikult üldisele, kantavalt kandjale ja sealt edasi juhuslikule võõrale. Edasised kohtumised on tabamatud.

Maria Valdma Härm (1973) on tunnustatud eesti ehtekunstnik. 2000. aastal lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia metallikunsti osakonna magistrikraadiga. Ta on osalenud arvukatel näitustel aastast 1994. Lisaks Eestile ja mitmetele teistele Euroopa riikidele on Valdma Härmi töid eksponeeritud näitustel Brasiilias, Hiinas, Koreas ja USAs. Aastatel 1996-2005 kuulus ta (ehte)kunsti rühmitusse F.F.F.F. Talle on omistatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia aastal 2021 ja aastal 2002 (koos rühmitusega F.F.F.F.). 2016. aastal pälvis ta NOORE EHTE preemia. Peale ligi kolmekümne aastast näitustegevust leiab Valdma Härmi teoseid mitmete muuseumite (Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum, Eesti Kunstimuusem) püsikogudest ning paljudest erakogudest üle maailma. Maria Valdma Härm on pikaajaliselt tegutsenud Eesti Kunstnike Liidu tarbekunsti ja disaini galerii HOP galeristina ning kuulub Eesti Kunstnike Liitu.

Graafiline kujundus: Tuuli Aule
Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital.

lisainfo: Maria Valdma-Härm
+3725112350

Aeg
N, 13. juuli, 2023 - L, 19. august, 2023


Hind
vabatahtlik annetus

 

Korraldaja
Hiiumaa muuseum

Asukoht

Hiiumaa Muuseumi Pikk Maja